S príchodom nových technológií a sociálnych sietí sa vo svete rozmohol nový fenomén, ktorý dostal pomenovanie sharenting. Ide o spojenie dvoch slov (share=zdieľanie a parenting=rodičovstvo) a dochádza k nemu v tom prípade, keď rodičia vedome či nevedome okrádajú svoje vlastné deti o súkromie. Podľa portálu fatherly tomuto podľahlo až 8 z 10 rodičov. No, ako informuje portál Getlike, situácia nie je o nič lepšia ani na Slovensku. 

Rodičovská láska častokrát nepozná hranice, pričom nezáleží na tom, či ste otcom alebo matkou. Určiť hranice prípustnosti je v tomto smere náročné, nakoľko každý z nás je iný. Napriek tomu, častým javom je až prehnané chválenie sa svojím potomkom na sociálnych sieťach. Určite to každý z nás pozná a medzi priateľmi má osobu, ktorá neustále pridáva fotografie svojho dieťaťa, hocikedy aj viackrát za deň.

Samozrejme, doba je rýchla a rodičia chcú mať každý moment zaznamenaný. Sú však sociálne siete tým pravým miestom? V dobe, keď nie je problém si vytvoriť falošný profil a bez vedomia používateľa ho „stalkovať“?

Na takmer všetkých fotografiách je rozpoznateľná tvár dieťaťa

Prvý zúbok, druhý, tretí, prvé narodeniny a mohli by sme menovať ďalej. Namiesto rodinných albumov sa stali sociálne siete miestom, ktoré slúži na uchovanie momentov z dospievania detí. Od narodenia sú ich životy zachytené na profiloch ich rodičov, ktorí zdieľajú takmer všetko, čo sa ich potomkovi podarilo. Hoci nepochybujeme o tom, že to robia v tej najlepšej možnej viere, následky takéhoto konania môžu mať výrazný dopad.

Podľa prieskumu komunikačnej agentúry GETLIKE (realizovaného v dňoch 23. – 26.8.2019 na vzorke 503 respondentov spoločnosťou 2muse), až 81 % zdieľaných informácií z rodinného prostredia tvoria fotografie detí. Na 99 % fotografií je pritom vidieť rozpoznateľnú tvár dieťaťa. Len 31 % z opýtaných pritom uviedlo, že si od svojich detí pýta povolenie na zverejnenie tejto fotografie. Aj tu však treba podotknúť, že sa pravdepodobne jedná o rodičov, ktorí už majú staršie deti. Je naivné si však myslieť, že si rodičia pýtajú povolenie od detí do veku približne 10 rokov.

Porušovanie základných ľudských práv dieťaťa

Problém je pritom vážnejší, než sa možno na prvý pohľad zdá. Najviac ohrozenou skupinou sú malé deti, ktoré sa proti tomuto konaniu nemajú ako brániť. V niektorých prípadoch sa pritom môžu porušovať základné ľudské práva či právo na zachovanie dôstojnosti. Predovšetkým zdieľaním fotiek, kde sú deti nahé vo vaničke, na nočníku či v rôznych situáciách, ktoré môžu mať za následok neskoršie šikanovanie.

Nikto totiž nedokáže určiť a predpovedať, kde daná fotografia skončí a kto každý ju uvidí. „V tom najhoršom prípade sa k nim môže dostať útočník či sexuálny predátor, ktorý sa môže pokúsiť dieťa priamo kontaktovať“, upozorňuje pre Getlike Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET. Sociálne siete sú zraniteľné a prípadný útočník by dokázal informácie a fotografie využiť vo svoj prospech.

Projekt #NEZDIELAM

Aj preto vznikol nový projekt #NEZDIELAM, ktorý chce v tomto smere šíriť medzi rodičmi osvetu. Deti by sa mali samy rozhodnúť o tom, čo sa na sociálnych sieťach objaví a čo nie. Problém však nastáva v prípade malých detí, ktoré len ťažko vedia v tomto smere oponovať a možno ani nevedia, že ich fotografia je niekde na sociálnej sieti.

„Nechceme rodičom zakazovať zdieľať fotografie ich detí v online prostredí. Naším cieľom je, aby rodičia zvážili, čo a v akej miere na svojich profiloch uverejnia. Chceme, aby sa rodičia o svojom zámere zdieľať niečo súkromné porozprávali so svojimi deťmi a opýtali sa aj na ich názor. V budúcnosti totiž môže prísť za nimi sklamané a frustrované dieťa s otázkou, prečo je daná fotka online,“ hovorí spoluautor projektu, Adam Bačkor z komunikačnej agentúry GETLIKE.

Rodičia by si preto mali uvedomiť, že hoci sú za svoje deti právne zodpovední do dovŕšenia plnoletosti, mali by brať ohľad a myslieť na to, aby zverejňovali fotografie, ktoré by ich deti v budúcnosti nemohli žiadnym spôsobom ohroziť.

V ideálnom prípade by sa nemali zdieľať žiadne fotografie ratolestí, no dosiahnuť to je zrejme nemožné. To najmenej čo môžu rodičia spraviť, je nastaviť si súkromný profil na sociálnych sieťach, aby nikto okrem ich priateľov nemohol vidieť nahrávaný obsah.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom