Príchod umelej inteligencie (AI) zásadne zmenil viaceré oblasti nášho života. Stali sa našimi každodennými pomocníkmi v súkromnom, ale i v profesijnom živote. V médiách sa čoraz častejšie objavujú varovné scenáre o tom, ako nás AI nahradí. AI zásadne ovplyvňuje aj trh práce.

Mnohí odhadujú, že niektoré profesie sa úplne pretransformujú a dokonca môžu aj zaniknúť. Podľa portálu NahradiAI.cz môže byť AI ovplyvnených alebo nahradených až 75 % pracovných miest v priebehu nasledujúcich 20 rokov. Počas analýzy sa skúmalo viac než 100 profesií z 12 odvetví.

„Najviac ohrozené sektory zahŕňajú financie a bankovníctvo, právne profesie, administratívu, školstvo a predaj. Naopak, profesie vyžadujúce fyzickú zručnosť a kreativitu zostávajú relatívne chránené,“ uvádza sa na portáli.

Ako vyzerá situácia na slovenskom trhu práce, zisťovali sme u spoločnosti Alma Career, prevádzkovateľa portálu Profesia.sk. V rámci článku sme oslovili aj štyroch veľkých hráčov, aby nám priblížili, ako využívajú umelú inteligenciu v praxi.

V článku sa dočítaš:
  • Aké profesie sú najviac ovplyvnené umelou inteligenciou
  • Ako využívajú umelú inteligenciu veľké spoločnosti
  • Kde slovenské firmy vidia najväčší potenciál AI
  • Ako sa majú uchádzači o prácu pripraviť na nové výzvy, ktoré prináša AI na trhu práce

„Najviac ovplyvnené sú oblasti administratívy, zákazníckych centier, logistiky, výroby, marketingu a IT. Umelá inteligencia automatizuje rutinné úlohy ako odpovedanie na e-maily, analýzu dát či spracovanie dokumentov, čo vedie k zefektívneniu procesov,“ uviedla pre FonTech.sk Ľubica Melcerová, PR manažérka Alma Career.

Ľubica Melcerová
Ľubica Melcerová/Autor: Anton Khúla

„Firmy využívajú umelú inteligenciu na zvýšenie produktivity práce, optimalizáciu procesov, znižovanie nákladov, zlepšenie kvality produktov a služieb, inováciu a vývoj nových produktov a služieb, prediktívne analýzy či na posilnenie konkurencieschopnosti slovenských firiem na medzinárodnom trhu. Zamestnancom šetrí čas, znižuje chybovosť a umožňuje sústrediť sa na zmysluplnejšiu prácu,“ vysvetlila Melcerová.

Aj keď umelá inteligencia preniká do čoraz väčšieho množstva odvetví, podľa Melcerovej sa požiadavka na prácu s AI objavila v menej než 1 % pracovných ponúk na portáli Profesia.

„Z AI technológií výrazne profitujú zamestnanci, ktorí pracujú s veľkým objemom dát – napríklad dátoví analytici, ale aj programátori, personalisti, marketéri, vedci či lekári. Umelá inteligencia pomáha rýchlejšie sa rozhodovať, znižovať rutinu a zvyšovať efektivitu, a umožňuje im sústrediť sa na kreatívne a strategické časti práce,“ priblížila Melcerová.

Zisťovali sme, ako slovenské firmy využívajú umelú inteligenciu a v čom vidia jej najväčší potenciál. Pre FonTech.sk odpovedali:

  • Daniel Minárik, Chief Data & Innovation Officer z Tatra Banky
  • Jakub Novotný, MLOps Platform Engineer zo spoločnosti Telekom
  • Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP
  • Katarína Šulíková, hovorkyňa ZSE Energia
Ako AI technológie menia pracovné postupy vo vašej spoločnosti?
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP