V Paríži, v polovici 18. storočia, mali kaviarne svoje miesto pevne zakotvené v spoločnosti. V kaviarňach sa, okrem kávy, konzumoval aj tabak a alkohol, preto sa z mnohých kaviarní stali spevácke kluby. Neskôr sa káva, tabak, alkohol a piesne začali považovať za atribúty politickej opozície, takže jeden z prvých dekrétov Louisa Napoleona nariadil kaviarňam podvoliť sa pod priamu vládnu moc a zaviedli úplný zákaz skupinového spevu v kaviarňach. (Robert L. Herbert)

Moderná veda sa ku káve stavia úplne inak. Nedávno dokonca vedci vypočítali, že zdravý dospelý jedinec môže vypiť až 25 šálok kávy denne bez toho, aby bolo ohrozené jeho zdravie. Na takéto množstvo kávy už treba kávovar. Či máte doma pákový alebo automatický, DeLonghi, Bosch, Miele alebo iný, každý z nich potrebuje servis a opravu. Viete, ako sa o ne správne starať ? Odpovede sme našli u profesionála na opravu a servis kávovarov vo FixServise.

Bežná údržba automatického kávovaru

Aby Váš kávovar fungoval dlho a bezchybne, treba sa oňho starať pravidelne. A tým myslíme každý deň. Znie to možno prehnane, ale ak si chcete zakaždým vychutnať tú správnu chuť vášho obľúbeného nápoja, starostlivosť o kávovar je veľmi dôležitá. Čo teda môžete urobiť, aby Váš kávovar fungoval čo najdlhšie ?

Predovšetkým treba myslieť na čerstvosť vody. Ak nevymeníte vodu každý deň, okrem toho, že voda do vašej kávy môže zatuchnúť, začne sa na stenách nádoby usadzovať vodný kameň. Každý deň je tiež potrebné vyprázdniť odpadové nádoby, pretože spôsobujú zápach, ktorý pri pití rannej kávy určite cítiť nechcete. A napokon, ak nebudete čistiť mliečne cesty denne, mlieko v nich môže ,,skysnúť”. Na čistenie týchto ciest a cappuccinátora odporúčame použiť špeciálnu chémiu na to určenú.

Čo treba robiť každý deň ?

  • vymeniť vodu
  • vyliať a vysypať odpad
  • vyčistiť cappuccinátor a mliečne cesty

Sparovaču sa venujte raz za týždeň

Je ideálne vyhradiť si nato jeden deň v týždni. Či to bude streda večer alebo sobotné ráno je len a len na Vás. Koľko času treba, záleží od kávovaru. Na väčšine kávovarov je sparovač možné vyčistiť už za pár sekúnd. Postup je veľmi jednoduchý. Sparovač vyberiete a opláchnete vlažnou vodou a pozor, nepoužívajte mydlo ani inú chémiu. Sparovač nechajte uschnúť a zatiaľ vlhkou handričkou poutierajte vnútro kávovaru, nádoby na kávu, vodu a odpadové nádoby.

Čo treba robiť raz za týždeň ?

  • vyčistiť sparovač
  • vlhkou handričkou vytrieť všetky nádoby a vnútro kávovaru

Mesačné čistenie kávovaru

V ideálnom prípade má Váš kávovar čistiaci program, a teda len spustíte tento program. Postupujete podľa pokynov a vložíte tabletu na čistenie. Potom už iba premažete sparovač mazivom na to určeným. Ak váš kávovar čistiacim programom nedisponuje, pozrite sa do návodu alebo sa informujte u výrobcu/predajcu, ako môžete takýto kávovar vyčistiť. Taktiež treba raz za mesiac vyčistiť zásobník na mlieko špeciálnou chémiou.

Čo treba robiť raz za mesiac ?

  • vyčistiť kávovar pomocou čistiacej tablety
  • premazať sparovač
  • vyčistiť zásobník na mlieko

Keď kávovar upozorní

Existujú 2 úkony, na ktoré väčšina kávovarov upozorní. Sú to odvápnenie a výmena filtra na vodu. Ak si tieto úkony kávovar nepýta, je potrebné ich urobiť aspoň raz za tri mesiace alebo podľa návodu. Odvápnenie vykonáte pomocou špeciálnej chémie a filter jednoducho vymeníte za nový.

Čo treba robiť ak kávovar upozorní, avšak minimálne raz za 3 mesiace ?

  • odvápniť kávovar
  • vymeniť filter na vodu

Čo spraviť pre špičkovú chuť kávy a dlhú výdrž kávovaru ?

Bez ohľadu na značku kávovaru, či už máte Phillips, Siemens, Beco alebo iný, odporúča sa minimálne raz za rok navštíviť s kávovarom profesionálny servis, kde Vám spravia ,,preventívnu prehliadku”. Takýmto servisom je napríklad aj FixServis, ktorý je známy najmä vďaka servisu spotrebnej elektroniky. Po novom servisujú a opravujú už aj kávovary.

Skontrolujú vám všetky tesnenia, hadičky a aj ho poriadne vyčistia. Návšteva servisu sa odporúča tiež v prípade, ak ste kvôli časovej vyťaženosti nevykonávali domácu údržbu kávovaru tak, ako by ste mali a vaša káva už nemá tú správnu chuť.

Vo FixServise Vám opravia tieto značky kávovarov: DeLonghi, Bosch, Krups, Philips, Siemens, Sencor,  Jura, Miele, Beko, Saeco, Lucaffé, Nivona, Philco, Tchibo, Melitta, Nespresso, Tassimo, Sage, Ariete, Gaggia, Calter, Graef, Rhonson, AEG, Whirpool, Electrolux, Makita, Lelit, Rancillo, Ascaso, Rocket Espresso, MCE, ECM, Francis, La Pavoni, La spaziale.

Káva sa dostala do západnej Európy v 18. storočí. Priniesli ju námorníci, ktorí ju ochutnali na Blízkom východe. Spočiatku sa predávala v námorných prístavoch, ale rýchlo sa rozšírila do veľkých miest vo vnútrozemí. Bola považovaná za nebezpečný stimulant, preto bola starostlivo sledovaná obecnými a kráľovskými úradmi.

Začali sa otvárať prvé kaviarne a v nich sa začali stretávať ľudia, ktorí tu hľadali spoločenské väzby a prejavovali svoje politické názory. Preto sa v roku 1675 Charles II. v Anglicku pokúsil zatvoriť kaviarne. To mu síce nevyšlo, ale na ďalšie dve storočia boli kaviarne vystavené vládnemu dohľadu a utláčaniu. (Robert L. Herbert)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú