Útok sovietskej armády na územie USA, ruskí zločinci v poslednej Smrtonosnej pasci či bývalí agenti v marveláckom univerze. Rusi sa už od počiatkov studenej vojny stali obľúbeným filmovým strašiakom v Hollywoode a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližších rokoch zmeniť.

Napriek tomu, že Rusko je siedmym najväčším filmovým trhom na svete, americké štúdia sa predstavy Ruska ako zloducha nemienia v najbližších rokoch vzdať.

Hollywood už jednoducho „kašľe“ na ruskú cenzúru a tamojšiu verejnú mienku

Dôvodov a indícií je hneď niekoľko. Rusi už v auguste minulého roka informovali o možnom bojkote hollywoodskych filmov a tak starosti o pokles záujmu o film v tejto krajine by bol pre štúdia bezpredmetný.

V neposlednom rade sa o ďalšie démonizovanie ruského národa postaral súčasný konflikt na Ukrajine, vďaka ktorému mnoho krajín na Rusko uvalilo masívne sankcie. Mnohí globálni lídri vrátane Spojených štátov odsúdilo ruskú inváziu. Samotný prezident Biden zašiel ešte ďalej a vojnu nazval „genocídou“.

Vyhrážať sa atómovou bombou či podnikať špionážne aktivity sa tak v najbližších rokov nestanú len agendou ruských politikov, ale aj častejšími príbehovými zdrojmi hollywoodskych tvorcov, ktorí začali čerpať z tejto inšpirácie už v 40. rokoch minulého storočia.

Vytvorenie „zlého sovietskeho“ strašiaka

Existuje viacero klasických hollywoodskych typov darebákov – šialený vedec, skorumpovaný politik či policajt. Od 40. rokov 20. storočia a stupňujúcej sa hrozby studenej vojny sa do tejto skupiny zaradili aj Sovieti a v americkej kinematografii sa začali objavovať pravidelne.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú