Xiaomi má už vo svete mnoho fanúšikov a niektorí túto spoločnosť nazývajú ako čínsky Apple. Mnohí tvrdia, že pri výrobe svojich smartfónov sa inšpirujú práve produktami amerického Apple. Túto „inšpiráciu“ si Xiaomi zobralo aj pri tvorbe Xiaomi Mi4i, čo je v podstate plastová verzia minuloročnej vlajkovej lode Xiaomi Mi4 s nižšou cenou a menším výkonom.
Xiaomi Mi4i najlacnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com!
Na papieri vyzerajú špecifikácie Xiaomi Mi4i veľmi dobre a po pozretí na cenu z toho vychádza veľmi sľubný smartfón. Je to tak aj v realite? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Kľúčové špecifikácie Xiaomi Mi4i:
- Všeobecné: GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA (3G) 850 / 1900 / 2100 MHz, LTE (4G) pásma B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)
- Rozmery a váha: 138.1 x 69.6 x 7.8 mm, 130 g
- Displej: 5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 441 ppi, Gorilla Glass 3
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 615 (2nd gen)
- CPU: Štvorjadro 1.7 GHz Cortex-A53 & štvorjadro 1.0 GHz Cortex-A53
- GPU: Adreno 05
- RAM: 2 GB, LPDDR3
- OS: Android 5.0 (Lollipop), MIUI 6
- Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 12 GB)
- Fotoaparát: 13 MPx Sony IMX214 snímač, dvojitý LED blesk, autofocus, detekcia tváre, HDR
- Predný fotoaparát: 5 MPx (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
- Video kamera: 1080p pri 30 fps, 480p slowmotion video pri 120 fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth 4.1, microUSB, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio
- Batéria: 3120 mAh
- Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM (microSIM, dual stand-by)
Balenie
Len základ
Xiaomi Mi4i prichádza v už tradičnej kartónovej krabičke, na ktorú sme pri Xiaomi smartfónoch zvyknutí. Tentokrát sa však na krabičke nachádzajú špecifikácie v angličtine, nie v čínštine, ako to už býva zvykom. Mi4i bol totižto predstavený na „globálnej“ úrovni v Indii, preto aj systém smartfónu je defaultne v angličtine, no o tom neskôr. V balení sa okrem smartfónu nachádza nabíjačka, no tá je určená pre Honk Kong, keďže telefón pochádza z tejto distribúcie. E-shop iBuygou.com vám však k telefónu pribalí aj redukcie na európsky typ zásuviek. Ďalej tu nájdeme USB kábel, spinku pre otvorenie šuplíka na micorSIM karty a dokumenty v angličtine.
Konštrukcia a dizajn
Plastové unibody telo s perfektným spracovaním
[/blockquote]
Dizajn Xiaomi Mi4i má základ v minuloročnom Mi4. Ihneď však zbadáte rozdiel, pretože Mi4i prichádza s plastovým unibody telom, zatiaľ čo Mi4 má kovový rámik. Celé telo Mi4i je teda vyrobené z plastu, ktorý je kvalitný a na zariadení drží veľmi pevne. Pri používaní smartfónu tak nevzniká nepríjemné pukanie či vŕzganie, všetko drží na svojom mieste. Ak ste už niekedy držali klasickú Mi4, po prvom uchopení Mi4i vás prekvapí jeho tenkosť a nízka hmotnosť. Hrúbka Mi4i je len 7,8 mm a hmotnosť len 130 gramov, vďaka čomu je používanie smartfónu veľmi pohodlné. Navyše, zadný plast prichádza pogumovaný a zariadenie sa tak v rukách nešmýka, navyše je aj príjemný na dotyk. Jeho najväčšou nevýhodou je v prípade bielej verzie zachytávanie nečistôt. Celkové rozmery Xiaomi Mi4i sú 138.1 x 69.6 x 7.8 mm čím sa radí medzi kompaktnejšie zariadenia.
Prednej strane dominuje 5“ FullHD displej, pod ktorým nájdeme trojicu kapacitným podsvietených tlačidiel – tlačidlo nedávnych aplikácií, domov a späť. Na displejom sa nachádza senzor automatického jasu, reproduktor pre hovory, 5 MPx kamera a farebná notifikačná LED dióda. Nechýba ani logo výrobcu v ľavom hornom rohu.
Rozmiestnenie ovládacích prvkov je rovnaké ako v prípade Mi4. Na ľavom boku nájdeme šuplík pre dvojicu microSIM kariet, na pravom zasa dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia / vypnutia zariadenia. Spodná strana obsahuje microUSB konektor a mikrofón, horná zasa 3,5 mm audio jack.
Zadná strana obsahuje šošovku 13 MPx fotoaparátu, duálny LED blesk, mikrofón, v spodnej časti mriežku hlavného reproduktora a samozrejme aj logo výrobcu. Zadný kryt je po hranách mierne zahnutý, tvorí aj bočný rám smartfónu a je používateľsky neodnímateľný.
Displej
FullHD s vysokým jasom
Displej Xiaomi Mi4i má veľkosť 5“ a prichádza s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, čiže klasické FullHD. Hustota pixelov sa zastavila na známej hodnote 441 ppi. O výrobu displeja Mi4i sa starajú spoločnosti Sharp a JDI a displej využíva IPS technológiu. Samotný displej je tiež vďaka využitiu full-laminated technológii oveľa tenší, pretože všetky vrstvy displeja boli spojené do jednej a výrobca tvrdí, že displej poskytuje bohatšie farby a lepší kontrast. Ako ochranu Xiaomi použilo odolné sklo Corning Gorilla Glass 3.
Použitím IPS technológie Xiaomi dosiahlo verných farieb, výborných pozorovacích uhlov a tiež vďaka novej funkcii Sunlight display aj výbornú čitateľnosť na priamom slnku. Na videu nižšie si môžete pozrieť, ako táto funkcia funguje. Čo sa týka zobrazenia farieb, biela je takmer dokonalá a ako to už pri IPS býva, čierna nie je úplne čierna, čo ale pri bežnom používaní ani nespozorujete. Displej je v konečnom dôsledku výborný.
Výkon a pamäť
Podtaktovaný Snapdragon 615
[/blockquote]
Pri prezretí papierových špecifikácií Xiaomi Mi4i si poviete, že ide o vcelku slušný smartfón. V jeho vnútri nájdeme osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 615 s taktom 1,7 GHz, ktorý je založený na 64-bitovej architektúre. Pri grafickom výkone poslúži čip Adreno 405. Na prvý pohľad vyzerá táto konfigurácia zaujímavo, no Xiaomi muselo podtaktovať procesor kvôli nadmernému prehrievaniu, čím smartfón stratil na výkone. Podtaktovanie poznať už pri prechádzaní systémom, kde raz za čas nastane trhanie animácií alebo prechodov. Xiaomi sa to snaží opraviť pravidelnými aktualizáciami a zatiaľ im to vcelku vychádza. Ak si budete chcieť na Mi4i zahrať nejakú hru, budete musieť prepnúť na výkonný režim, pretože telefón je predvolene vo vyváženom režime, pri ktorom hry nejdú veľmi plynulo. Po zapnutí výkonného režimu však ide batéria veľmi rýchlo dole. Xiaomi Mi4i som otestoval aj v benchmark aplikáciách, kde mierne zaostáva dokonca za lacnejšou konkurenciou.
Po stránke pamäti Mi4i ponúka 16 GB vnútornú pamäť, z ktorej je pre používateľa dostupných 12 GB. Xiaomi opäť nepridalo slot pre microSD karty a tak si budete musieť vystačiť aj s týmto. Pre multitasking je k dispozícii 2 GB RAM, čo je úplne dostačujúca hodnota.
Operačný systém
Je čo vylepšovať…
Xiaomi Mi4i prichádza s novým Androidom 5.0, na ktorom je založená už dobre známa nadstavba MIUI 6. MIUI nadstavbu poznáme ako jednu z najlepších nadstavieb a ROMiek s Androidom, čo celkom pri Mi4i neplatí. Kvôli podtaktovaniu procesora stratila MIUI 6 v Mi4i na rýchlosti a aj pri bežnom prechádzaní systémom je cítiť spomalenia a záseky. Dlhšie tiež trvá otváranie aplikácií a animácie nie sú úplne plynulé. Xiaomi sa to však snaží opraviť a už vydalo aktualizáciu, ktorá opravuje množstvo chýb a došlo k viditeľnému zlepšeniu. Stále je však čo opravovať.
Po rozsvietení displeja sa zobrazí už známa odomykacia obrazovka s rýchlym prístup do fotoaparátu a denníku hovorov. Odomknutím dostávame pohľad na známe domovské obrazovky, na ktorých sú usporiadané všetky aplikácie, keďže MIUI neobsahuje menu aplikácií. Na obrazovky je samozrejme možné pridávať widgety, vytvárať zložky s aplikáciami a veľa ďalšieho. Poznať budete aj notifikačnú lištu, ktorá je rozdelená na dve časti – samotné notifikácie z aplikácií a skratky rýchlych nastavení s widgetom prehrávača hudby. Multitasking menu ponúka možnosť zobrazenia buď ikon aplikácií, alebo celý náhľad aplikácie.
Systém v originálnej podobe opäť nie je k dispozícii v slovenskom jazyku, no vďaka MIUI.cz komunite si môžete do telefónu nahrať aj slovenskú/českú ROM. Tá už v základe obsahuje predinštalované Google aplikácie. Keď už sme pri aplikáciách, Mi4i ich veľa neobsahuje, k dispozícii sú len základné ako prehliadač súborov, záznamník zvuku, skener QR kódov, kompas, FM rádio a iné. Samozrejmosťou je aj známa aplikácia Optimalizácia, cez ktorú môžete napríklad kontrolovať výdrž batérie, spotrebu dát, či povoľovať a zakazovať aplikáciám prístup k vášmu zariadeniu. K dispozícii je aj vstavaný antivírus.
Systém v Mi4i bohužiaľ neponúka nejaké špeciálne funkcie. Nájdeme tu len prebudenie zariadenia dvojitým kliknutím na displej, ktoré počas môjho testovania nefungovalo veľmi dobre, keďže smartfón sa mi samovoľne zapínal vo vrecku. Pre ľudí s menšími rukami je tu funkcia ovládanie jednou rukou, pričom displej si môžete prispôsobiť podľa toho, v akej ruke smartfón používate. Dostupné sú dve veľkosti displeja – 3,5 a 4“.
Výdrž batérie
Šedý priemer?
Xiaomi Mi4i prichádza s 3120 mAh batériou, ktorá je do tela zariadenia zabudovaná a používateľsky ju teda nie je možné vybrať. V oblasti výdrže Xiaomi Mi4i mám zmiešané pocity. Po prvom teste batérie som bol veľmi sklamaný, keďže telefón som odpojil ráno z nabíjačky a večer o cca 19:00 už telefón hlásil 15 %. Displej bol pritom zapnutý cca 3 hodiny. Zamieril som teda na fóra, aby som zistil, či sa tento problém týka len môjho kusu alebo všetkých. Vysvitlo, že problém je len v mojom kuse, keďže ostatní používatelia hlásili dva dni výdrže. Po poslednej aktualizácii sa však výdrž batérie oveľa zlepšila. Na zariadení som previedol podobný test výdrže, ktorý zahŕňal sledovanie videí na Youtube, prehliadanie internetu cez WiFi, telefonovanie a občasné počúvanie hudby. Smartfón vydržal 1 deň aj pár hodín, pričom displej bol zapnutý niečo cez 4 hodiny a 45 minút. Musím však dodať, že počas testu som mal asi 15 minút smartfón pripojený k počítaču. Výdrž je teda len priemerná.
Xiaomi do systému pridalo aj režimy šetrenia batérie. K dispozícii sú 3 predvolené, pričom si môžete vytvoriť aj ten svoj. Dostupná je aj funkcia naplánovania spustenia konkrétneho režimu a môžete si naplánovať aj zapnutie a vypnutie zariadenia.
Fotoaparát
Snímač TOP modelov v strednej triede
Xiaomi Mi4i prichádza so zadným 13 MPx fotoaparátom, ktorý spoločnosti dodáva Sony a Samsung. Bohužiaľ, o ktorý zo snímačov išlo v mojom prípade, som nezistili, no jedno je isté, fotoaparát si vedie výborne. Objektív fotoaparátu je zložený z 5 častí a clona snímača je f/2.0. Pri fotografovaní v tme vám poslúži dvojitý farebný LED blesk.
Kvalita fotografií je výborná. Fotografie sú ostré a bohaté na farby. To samozrejme platí len pri dobrých svetelných podmienkach a so zapadajúcim slnkom nastupuje na rad šum, čo je ale pri mobilných fotoaparátoch bežné. Nižšie nájdete niekoľko testovacích fotografií.
Fotoaparát Mi4i dokáže natáčať 1080p video pri 30 fps a spomalené video v rozlíšení 480p pri 120 fps. Aplikácia fotoaparátu ponúka aj softvérovú stabilizáciu obrazu, čo sa však s optickou porovnať nedá. Predný fotoaparát má 5 MPx a dokáže nahrávať 1080p video.
Aplikácia fotoaparátu ponúka základné funkcie a nastavenia. K dispozícii je viacero režimov, ako napríklad manuálny režim či režim Refocus, ktorý umožňuje po odfotografovaní preostrovať na iné objekty. Podobnú funkciu môžeme poznať napríklad z HTC One M8. Samozrejmosťou je aj režim HDR, ktorý ponúka dve úrovne intenzity – HDR Pro a Živé.
Multimédiá
Perfektný obraz, priemerný zvuk
Na Xiaomi Mi4i si priam vychutnáte filmy. 5“ FullHD displej s perfektným farebným podaním ponúka naozaj skvelý zážitok zo sledovania filmu. Čo sa týka hlavného reproduktora, kvalitou zvuku sa radí medzi priemer. Zvukový výstup do slúchadiel na tom nie je inak a smartfón ponúka aj vstavaný ekvalizér.
Svoju hudbu si vypočujete prostredníctvom natívneho prehrávača hudby, ktorý fanúšikovia MIUI dobre poznajú a radí sa medzi najlepšieho prehrávače hudby. Prehrávač ponúka rozdelenie skladieb podľa umelcov a albumov. K dispozícii je aj ekvalizér, ktorý funguje iba s pripojenými slúchadlami. Mi4i disponuje aj funkciou Dirac HD Sound, ktorá prináša niekoľko špeciálne prednastavených hodnôt ekvalizéra pre rôzne typy slúchadiel od Xiaomi.
Konektivita
DualSIM a opäť slabá podpora 4G LTE
Mi4i je síce smartfónom strednej triedy, no disponuje takmer všetkými pripojeniami. K dispozícii je dual-band Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.1, USB 2.0 s podporou OTG a MHL, GPS s AGPS aj GLONASS. Lokalizácia cez GPS je presná a veľmi rýchla. Mi4i podporuje aj Wifi Direct a zdieľanie internetového pripojenia.
Testy GPS. Prvý screenshot ukazuje veľmi dobrý príjem signálu a presnosť 10 stôp (3 metre). Druhý screenshot je z aplikácie Moje Trasy. Telefón som nechal pod holým nebom na jednom mieste zaznamenávať polohu cca 30 minút. Pri nepresnom GPS by poloha veľmi skákala, tu môžeme vidieť, že GPS je takmer presné a bod sa pohol len málo. Pre porovnanie prikladám aj screenshot (posledný) z Elephone P7000, kde poloha výrazne skáče.
Menším sklamaním je slabá podpora 4G LTE sietí. Mi4i podporuje len dve európske pásma 4G pripojenia, B3 a B7, ktoré bežia na frekvenciách 1800 / 2600 MHz. Slovenskí operátori najviac využívajú pásmo B20 s frekvenciou 800 MHz, ktorú Mi4i bohužiaľ nepodporuje. Ak si vystačíte s 3G pripojením, tak s tým problém nebudete mať. V podpore Mi4i nájdeme 3G pripojenie o frekvenciách 850 / 1900 / 2100 MHz a pripojenie je naozaj rýchle.
Na veľmi dobrej úrovni je aj kvalita hovoru a zvuk z reproduktoru je dostatočne hlasný. Rovnako dobre ma počula druhá strana a to vďaka kvalitnému mikrofónu. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na Dual SIM funkciu, ktorú Mi4i ponúka. K dispozícii je slot pre dve microSIM karty, pričom oba podporujú 4G a 3G pripojenie. Prepínanie medzi SIM kartami je veľmi jednoduché a hlavne bez problémové. Nastaviť si môžete jednu kartu primárne pre hovory, druhú zasa pre internet. Samozrejme je možné uskutočňovať hovory aj odosielať SMS správy z oboch SIM kariet, stačí si len vybrať. Dual SIM funkcia teda funguje tak ako má.
Záver
Xiaomi Mi4i: Odľahčená verzia Xiaomi Mi4
Xiaomi Mi4i najlacnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com!
Smartfón Xiaomi Mi4i som mal možnosť testovať takmer 3 týždne a budem úprimný, mám z neho zmiešané pocity. Na jednej strane perfektne spracovaná konštrukcia, nádherný displej a skvelý fotoaparát, na druhej strane horšia optimalizácia systému zapríčinená pravdepodobne podtaktovaním procesora kvôli prehrievaniu a len priemerná výdrž batérie. Za oficiálnu okolo 190 eur je to však skvelý smartfón pre ľudí, ktorí potrebujú dva sloty pre SIM kartu a nepotrebujú extra výkon.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Huawei oficiálne ukázal svoje luxusné eso: Toto je najkrajší elektromobil na planéte (FOTO)
Zlepší dojazd a predĺži jej životnosť. Číňania budú vyrábať vlastnú batériu s čudným dizajnom
Čínsky BYD ukázal elektromobil „šitý pre Európanov“. Stojí za ním bývalý šéfdizajnér Audi a Lamborghini
Kryptomeny zažívajú turbulentný rast. Experti radia, čo všetko príde a ako sa zviesť na vlne Bitcoinu
Niečo na nich nesedí. Vedci sú blízko odhalenia tajomstva Marsu, ktoré im nedá spávať dlhé desaťročia
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Clá končia, dohoda je blízko. Čína bude v Európe predávať lacné elektromobily, EÚ má podmienku
- Stavili sme na zlého koňa. Odhalili tajomstvo lacných čínskych áut, svet spasí už len posledná vec
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Desivému výbuchu predchádzal záhadný signál. Sopka pred erupciou tisícročia „varovala“ ľudí, no vedci nechápali
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Clá končia, dohoda je blízko. Čína bude v Európe predávať lacné elektromobily, EÚ má podmienku
- Stavili sme na zlého koňa. Odhalili tajomstvo lacných čínskych áut, svet spasí už len posledná vec
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Desivému výbuchu predchádzal záhadný signál. Sopka pred erupciou tisícročia „varovala“ ľudí, no vedci nechápali
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Prevráti ti žalúdok. Jeden z najsledovanejších seriálov Netflixu dostal novú sériu, máme prvé zábery
- Clá končia, dohoda je blízko. Čína bude v Európe predávať lacné elektromobily, EÚ má podmienku
Koniec ruského plynu? Gazprom odstaví Európu už čoskoro, urobí tak po 50 rokoch
Včasný zásah a lepšia liečba. AI mení prístup k diagnostike rakoviny na Slovensku
Rokovania o prepúšťaní vrcholia. Volkswagen a odbory stoja pred kľúčovou dohodou
Historický nález: V kostole na Slovensku sa pod omietkou našli vzácne maľby
Africké krajiny v problémoch. Elektrická sieť skolabovala v rovnaký čas
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené