Každoročne sa po svete koná niekoľko významných konferencií, kde sú predstavované nové technológie a moderné zariadenia. Aktuálne posledná z nich, Computex, hostila mnoho významných spoločností. Na výstave nechýbal ani Richard Lei, redaktor portálu Engadget, ktorý dostal možnosť zúčastniť sa súťaže v pretaktovaní procesorov. 

Keď Richard dostal ponuku od výrobcu herných komponentov, spoločnosti G.SKILL, ani chvíľu neváhal a zúčastnil sa súťaže spolu s tímom HWBOT. Jeho členovia sú odborníkmi na pretaktovanie procesorov a svoje schopnosti chceli ukázať aj v súťaži na výstave Computex. Keďže je Richard v tomto smere úplným začiatočníkom, tak nemal možnosť vytvoriť si vlastnú zostavu a miesto toho mu jednu inštruktori pripravili priamo na súťaži. Pred ním stála základná doska ASUS ROG Maximus IX APEX, ktorá bola vybavená dvoma operačnými pamäťami RAM Trident Z typu DDR4 s veľkosťou 8 GB od spoločnosti G.SKILL.

zdroj fotografie: Screenshot/Engadget/YouTube

Nenechaj si ujsť
Intel Core i9 je realitou. Privítaj extrémne 18-jadrové monštrum!

Čerešničkou na torte bol výkonný procesor Intel Core i7-7700K, na ktorom sa nachádzala nádoba pre kvapalný dusík. Ten je pri pretaktovaní procesora na vysoké frekvencie neoddeliteľnou súčasťou celého procesu. Tím musel ešte zabrániť kondenzácii vody, ktorá by poškodila matičnú dosku, a preto sa pri chladiacom systéme nachádzal aj ventilátor a izolácia. Na analyzovanie stavu procesora využil tím HWBOT program CPU-Z a pre zmeny parametrov tohto čipu slúžil softvér TurboV Core od spoločnosti ASUS. Sledovane teploty procesora sa dialo prostredníctvom priemyselného teplomera.

zdroj fotografie: Screenshot/Engadget/YouTube

Hlavným cieľom bolo zvýšiť pracovnú frekvenciu procesora z pôvodných 4,2 GHz na neuveriteľných 7 GHz. To si však vyžadovalo zníženie jeho teploty na teplotu varu tekutého dusíka, -195,8 °C. Do programu ASUS TurboV Core ho uviedol riaditeľ tímu HWBOT, Pieter-Jan Plaisier, ktorý zároveň spočiatku zvýšil frekvenciu na 5,5 GHz a zdvihol napájacie napätie na 1,855 V. Richard následne postupne zvyšoval  pracovnú frekvenciu a priebežne dolieval tekutý dusík do nádoby na chladenie čipu. Po náraste frekvencie na 6,5 GHz bol ešte opatrnejší, neustále kontroloval teplotu procesora a preveroval stav procesora v softvérových programoch.

zdroj fotografie: Screenshot/Engadget/YouTube

Nenechaj si ujsť
16 jadier, 32 vlákien a poriadna konkurencia pre Intel Core i9! AMD tasí všetky zbrane s novým procesorom Ryzen Threadripper

Všetko išlo ako „po masle“, no ako narastala hodnota frekvencie, narastali aj Richardove obavy, ktoré sa neskôr naplnili. Pri dosiahnutí hodnoty 7 GHz sa počítač zrútil. Na počudovanie, Plaisier zobral horák, aby zvýšil teplotu procesora na -172 °C, vďaka čomu sa počítač znova rozbehol. Richard začínal tlačiť procesor do jeho maximálnych schopností a napájacie napätie bolo na úrovni až 1,955 V, pričom zvyšoval hodnotu frekvencie postupne o 0,1 – 0,2 MHz. Pri tomto procese potreboval poriadnu dávku trpezlivosti, ktorá sa nakoniec vyplatila.

zdroj fotografie: Screenshot/Engadget/YouTube

Prekonal rekord tímu HWBOT, ktorý bol na hodnote 7,05 GHz a procesor sa mu podarilo pretaktovať až na 7,08372 GHz. Toto číslo si držalo prvenstvo po istý čas, kým sa tímu z iného stánku nepodarilo vyšplhať na frekvenciu 7,09744GHz. Zábava s pretaktovaním počítačových komponentov ale nekončí iba pri procesore. Zruční odvážlivci môžu tekutý dusík použiť aj na pretaktovanie operačnej pamäte RAM. Práve operačná pamäť RAM Trident Z DDR4 spoločnosti G.SKILL s frekvenciou 2133 MHz bola použitá pri pretaktovaní na frekvenciu viac ako 5 GHz. Pokiaľ chceš vidieť, ako celý proces prebiehal, nezabudni si pozrieť priložené video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú