V dnešných dňoch sa veľká časť pozornosti venuje najmä smartfónom a na výber je množstvo rôznych modelov. Budúcnosť však pre tieto zariadenia veru ružovo nevyzerá. So stále populárnejšou virtuálnou a rozšírenou realitou tak narastajú šance, že sa smartfóny dostanú o niekoľko rokov do úzadia. Nahradia ich technológie, v ktorých sa prelína virtuálny svet s tým reálnym. Práve tu vidí veľký potenciál aj Mark Zuckergerg.

Nie tak staré správy odhaľujú pohľad Zuckerberga na budúcnosť technológií každodenného života. Práve tu CEO Facebooku naznačil, ako by mohla vyzerať realita o niekoľko rokov. Podľa najnovšieho plánu Facebooku sa v najbližšej dekáde spoločnosť zameria najmä na využívanie umelej inteligencie, internetu a virtuálnej či rozšírenej reality vo svojich ďalších projektoch. V nádeji urýchliť rozšírenie virtuálnej reality medzi používateľov predstavil Facebook novú platformu kamerových efektov.

Smarfóny zaniknú


Tá je dostupná len pre vývojárov, ktorí tak majú za úlohu pomocou nej vytvárať aplikácie v rozšírenej realite. Tie sa časom stanú súčasťou fotoaparátu v aplikácii Facebooku. Aby spoločnosť prilákala na svoje inovatívne aplikácie v rozšírenej realite nových používateľov, bude potrebovať dostatok šikovných vývojárov, ktorí by vytvárali zaujímavé a zábavné aplikácie.

Všetko v jednej aplikácii

Mark ale priznal, že bol mierne sklamaný, pretože jeho spoločnosť doposiaľ nevytvorila nový operačný systém pre smartfóny, a tak sa v nádeji obracia na nové technológie budúcnosti, medzi ktoré patrí práve virtuálna a rozšírená realita.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia s vlastným asistentom už aj v Messengeri! Pozri sa, ako bude vyzerať

Gigant taktiež odhalil nové možnosti využitia týchto technológií. Podľa jeho tvrdení bude možné nahradiť dnešné televízory a ostatné zariadenia s obrazovkami jednoduchými okuliarmi s virtuálnou realitou.

Microsoft má mierny náskok

Tie budú schopné vytvoriť virtuálnu obrazovku kdekoľvek a bude omnoho väčšia ako sme v dnešných dňoch zvyknutí. Potenciál virtuálnej a rozšírenej reality je skutočne veľký a svoje o tom vie aj Microsoft. Ten už dosiahol isté úspechy v budovaní nového holografického systému HoloLens.

Podľa Alexa Kipmana, šéfa projektu HoloLens, sú práve tieto nové technológie začiatkom konca dnešných smartfónov. Facebook sa tak púšťa do zdĺhavého boja, v ktorom bude súperiť aj s ďalšími technologickými gigantmi, ako Google, Apple či Microsoft. Jeho plány sa však dostávajú do konfliktu so svetovou ekonomikou, ktorá je značne závislá práve od produkcie smartfónov a iných moderných zariadení. Mark Zuckerberg však vie, že sa jedná o dlhý boj, ktorého reálne výsledky budeme môcť vidieť až o niekoľko rokov. Čo hovoríš na tieto kroky?

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP