Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
CDMA: BC0
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
TD-SCDMA: B34/B39
4G: FDD-LTE 800/1700/1800/2100/2600MHz
TDD/TD-LTE: B38/B39/B40/41

Rozmery a hmotnosť

147,9 x 75,8 x 12,5 mm, 195 g

Displej

4,7 palcový LTPS, 1280x720, 313 ppi,
Tvrdené sklo Gorilla Glass III

Čipset

MT6753 64-bit
8x ARM Cortex A53, 1,3 GHz
GPU: Mali-T720

RAM

3 GB

Operačný systém

Android 6.0

Pamäť

32 GB (pre používateľa dostupných 25 GB)
Možnosť rozšíriť pomocou microSD karty

Fotoaparát

Zadný: 13 MPx
Predný: 5 MPx

Konektivita

WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, microUSB 2.0, OTG, 3,5 mm zvukový jack, 2xmicroSIM, microSD, FM Rádio

Batéria

3 500 mAH, Li-ion

Ostatné

Vodotesnosť IP68, svetelný senzor, gravitačný senzor, gyroskop,

Plusy

+ Čistý zvuk z hlavného reproduktora
+ Výborná konektivita
+ Odolná a vodotesná konštrukcia

Mínusy

- Nutnosť špeciálneho microUSB kábla a redukcie na 3,5 mm jack
- Nestabilná batéria
- Starší čipset
- Hlasný reproduktor pri minimálnej úrovni hlasitosti

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.4
7.1
Displej
6.0
5.9
Výkon
5.5
6.2
Operačný systém
9.0
6.4
Fotoaparát
6.8
5.0
Výdrž batérie
6.0
5.1
Zhodnotenie

Ulefone Armor disponuje vysokým certifikátom odolnosti IP68 a výborným konštrukčným spracovaním. Smartfón odporúčam nenáročnému používateľovi na výkon, ktorý ocení odolné zariadenie s dobrou konektivitou a za výbornú cenu.

7.1
Hodnotenie redakcie
6.0
Užívateľské hodnotenie
9 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

V súčasnosti je veľmi ťažké nájsť odolné zariadenie, ktoré je cenovo dostupné a špecifikáciami príťažlivé. Ulefone Armor je smartfón, ktorý sa to snaží zmeniť. Prichádza s robustnou pogumovanou konštrukciou, ktorá zabezpečuje ochranu IP68 pred vodou, prachom, chladom, nárazom a vďaka tvrdenému sklu aj poškriabaniu.

Ulefone Armor ako jeden z mála čínskych odolných smartfónov sa dostal aj ku mne a tak som ho mal možnosť niekoľko dní testovať. Toto sú moje postrehy.

Zobraziť cenu Ulefone Armor

Balenie

Veľký mobil, drobné balenie

  • Ulefone Armor
  • Európsky nabíjací adaptér
  • USB kábel s dlhšou koncovkou
  • Predlžovací kábel pre 3,5 mm audio jack
  • Dokumenty
  • Skrutkovač

Konštrukcia a dizajn

Smartfón do koča, do voza i do vody?

Ako to už z názvu vyplýva, Ulefone Armor je obrnený smartfón stavaný do bojových podmienok. Kvôli týmto zvýšeným nárokom na vodotesnosť bolo urobené veľké množstvo konštrukčných kompromisov. Kompromisy zasiahli predovšetkým tlačidlá a konektory. Všetky konektory sú umiestnené na hornej hrane zariadenia pod gumenou krytkou hrubou niekoľko milimetrov. Keďže konektory sú zasadené hlbšie, bežný microUSB kábel ani 3,5 mm zvukový jack do mobilu nie je možné zapojiť.

Výrobca preto prichádza s vlastným káblom, ktorý ma predĺženú koncovku a tiež s redukciou z 3,5 mm jacku na dlhý 3,5 mm jack, ktorý prejde cez hrubé izolačné vrstvy gumy. Ani tlačidlami výrobca pri tomto zariadení nešetril. Spolu by sme na tomto zariadení napočítali 8 hardvérových tlačidiel + 1 špeciálne pre prerušenie energie z batérie.

Pri používaní bolo pre mňa veľkou výzvou zvyknúť si, že tlačidlo napájania je umiestnené na vrchnej hrane. Ľavá hrana zariadenia obsahuje tradičné tlačidlá hlasitosti. Na pravej hrane sa nachádza dvojica špeciálnych tlačidiel. Prvé z nich je tlačidlo SOS, ktorému je možné v systéme prideliť núdzové kontakty a druhé slúži pre ovládanie aplikácie fotoaparátu. Svoje využitie môže nájsť napríklad pri fotení pod vodou, kedy obrazovka nereaguje na dotyky.

Prednej strane dominuje 4,7″ displej, ktorý lemujú asi 5 milimetrové rámiky. Pod displejom sa nachádza trojica hardvérových tlačidiel menu, domov a späť. Nad displejom je tradične umiestnená 5 MPx predná kamera, slúchadlo a svetelný senzor.

Dizajn zadnej strany tvoria obdĺžnikové výbežky z gumy, pričom druhý od vrchu pod sebou skrýva sloty pre 2 karty microSIM a jednu microSD. K telu smartfónu je pripevnená dvoma skrutkami, pre ktoré nájdeš v balení pribalený skrutkovač. Zaujímavý prvok sa nachádza na spodnej strane zariadenia, ktorý slúži na pripevnenie mobilu k šnúrke alebo nejakému popruhu.

Ulefone Armor nie je žiadne pierko, nakoľko jeho hmotnosť je až 195 g. To je však daň za vodotesnosť a prachuvzdornosť s certifikáciou IP68. Okrem toho je smartfón odolný voči väčšine nárazov a boky zariadenia, predovšetkým rohy, sú vyrobené z pevnej tvrdej gumy.

Displej

Malý displej, veľké rámiky

Ulefone Armor disponuje 4,7 palcovým LTPS displejom s HD rozlíšením, jemnosťou 313 ppi a tvrdeným sklom Gorilla Glass 3. Okolo displeja sú asi 6 mm rámiky, ktoré dopĺňajú menšiu uhlopriečku. LTPS technológia sa vyznačuje predovšetkým nízkou spotrebou. Pozorovacie uhly pri použitom displeji nie sú najlepšie, ale svetlé odtiene farieb ostávajú pri pohľadoch z bokov aj rohov bez zmeny. Tmavomodrá má vo zvyku pri pohľade z dolného rohu prejsť do čiernej a čierna do tmavomodrej.

Minimálny jas je trochu výraznejší, svojou intenzitou je vhodný do miestností s umelým osvetlením. Maximálny jas je dostatočný aj pre bežné používanie na slnku. Podanie farieb displejom je vierohodné, ak by to používateľovi nevyhovovalo, vďaka technológii MiraVision sú možné drobné úpravy farieb v nastaveniach zariadenia. Výrobca tvrdí, že smartfón je vybavený špeciálnym algoritmom na detekovanie a vyfiltrovanie vstupov, ktoré pochádzajú od kvapiek vody, vďaka čomu je možné pohodlne ovládať zariadenie v daždi alebo s mokrými rukami. Pod vodou už displej nereaguje na žiadne vonkajšie podnety, rovnako nie sú detekované žiadne falošné dotyky spôsobené vodou.

Výkon a pamäť

Pre nenáročných

Veľmi prekvapivý krok od spoločnosti Ulefone bolo nasadiť do tohto smartfónu 8-jadrový čipset MT6753, ktorý zažíval svoj rozmach v roku 2015. Ten zahŕňa 8 jadier ARM Cortex-A53 s taktom 1,3 GHz, ktoré boli vyrobené 28 nm výrobným procesom. O grafické výpočty sa stará grafika ARM Mali-T720 MP4 GP. Na prvý pohľad to celé vyzerá veľmi odstrašujúco, ale vďaka iba HD rozlíšení displeja sa tento starček až tak nezapotí a náročnejšie hry ako Asphalt 8 zvládne na plnej kvalite grafických detailov bez sekania. Multitasking je na počudovanie veľmi plynulý a vďaka 3 GB RAM nedochádza ani k ukončovaniu starých aktivít na pozadí. Čo používateľa veľmi poteší pri tomto smartfóne, je veľká kapacita interného úložiska, ktoré má 32 GB. Z toho je dostupných okolo 25 GB. Ak by to nestačilo, pamäť je možné rozšíriť až do kapacity 128 GB. V populárnych benchmarkoch dosahuje Ulefone Armor len podpriemerné výsledky. Nehľadiac na to, čo hovoria špecifikácie a testy výkonu, sa so smartfónom pracuje celkom dobre a plynulo, bez sekania.


Operačný systém

Mierne upravený čistý Android 6.0

Ulefone je ako väčšina menších výrobcov zástancom čistého operačného systému Android, bez veľkých nadstavieb. Aj tu preto nájdeme čistý Android 6.0 Marshmallow so všetkým, čo k nemu patrí. Keďže mobil je určený pre ľudí, ktorí majú radi náročné podmienky a ťažké stroje, nájdeme tu drobné grafické úpravy. V rámci tuningu systém prešiel z material dizajnu na niečo, čo by sa dalo nazvať metal dizajn.

Každá ikonka obsahuje nejaký kovový prvok, lesk a textúru brúseného kovu. Ak si odmyslíme ikonky, systém je na nerozoznanie od čistého Androidu. Keď sa zapozeráme lepšie, môžeme spozorovať, že systém nesie prvky dvoch verzií čistého Androidu. Väčšina sa nesie v znamení Marshmallov, zatiaľ čo aplikácie Galérie a Prehrávača hudby stále pamätajú zmrzlinu, fazuľky i KitKat.

V nastaveniach systému okrem tradičných možností stojí za spomenutie Sťahovanie Turbo, ktoré umožňuje preberať veľké súbory naraz cez WiFi aj LTE priprojenie. Tiež tu nájdeme aj nastavenia SOS tlačidla, kde je možné zvoliť predvolenú kartu SIM pre núdzové volania a až 5 núdzových telefónnych čísel, vrátane textu núdzovej správy.

Na konci nastavení sa nachádza špeciálna ponuka, Tuner používateľského rozhrania systému, kde je možné preusporiadať dlaždice v rozbaľovacej roletke s rýchlymi nastaveniami. Operačný systém je bež predinštalovaných aplikácií, navyše od štandardného Android základu.

Výdrž batérie

Časté nárazové vybíjanie

Od batérie tohto mobilu som očakával viac. Ulefone Armor je vybavený veľkou 3 500 mAh batériou typu Li-ion. Pri použitom procesore by to mohla byť skvelá kombinácia pre dlhú výdrž. Pri používaní som mal v mobile vždy 2 karty SIM. Smartfón si veľmi dobre poradil s používaním GPS navigácie a s pár prestávkami vydržal spolu až 8 hodín aktívneho používania.

Pri bežnom používaní preukázal vysokú spotrebu v pohotovostnom režime a vydržal 2 dni. To by nebolo až také zlé, keby o stave batérie priebežne pravdivo informoval. Bežné bolo, že som ho po pár hodinách zapol a ukazoval 30%. O asi 2 minúty sa vypol kvôli nízkemu stavu batérie. Iná situácia. Vyberiem mobil z nabíjačky, po 3-4 hodinách 95%. Začnem na ňom čokoľvek robiť a po chvíli to klesne na 80%. Tieto veľké výkyvy je možné vidieť aj na grafe, kde je zobrazený priebeh vybíjania pomocou aplikácie PC Mark. Na začiatku je prudký pokles a pri konci, medzi 47 až 53 cyklom, sa batéria akoby prestala vybíjať.

Dobíjanie je ďalšia nie veľmi svetlá stránka. Túto veľkú batériu je možné dobiť iba pomalým prúdom 1 A pri napätí 5 V. V praxi nabitie tejto 3,5 Ah batérie z 15% na 90% trvá 2 hodiny a 5 minút.

  

Fotoaparát

„Nerozhodný“ 13 MPx fotoaparát

Za dobrého svetla, aj pod mrakom robí fotoaparát pekné ostré fotografie s detailami. Niektoré fotografie majú pekné sýte odtiene farieb a s použitím módu HDR sa dá z výsledku vyťažiť ešte viac. Je tu ale jedno kľúčové slovíčko „niektoré“. Fotoaparát miestami ešte nie je úplne vyladený so softvérom, a preto občas vznikne fotka presvetlená, vyblednutá, s fialovým odtieňom a občas aj vydarené kúsky. Žiadne dve fotky nie sú rovnaké, ani keď ich odfotíš po sebe. Vyváženie bielej a expozícia pri fotení výrazne skáče. Pri fotení v noci je možné na snímkach pozorovať silný šum a zrnitosť, spolu s neostrým obrazom.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“68836″ img2=“68837″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“68842″ img2=“68843″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“68840″ img2=“68841″ offset=“0.5″]

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“68845″ img2=“68844″ offset=“0.5″]

Úplná fotogaléria s ešte väčším množstvom testovacích fotiek je k dispozícii na tomto odkaze.

Ulefone Armor nedisponuje žiadnou optickou stabilizáciou, čo sa prejaví pri natáčaní videa každým záchvevom ruky. Výsledné video dosahuje rozlíšenie FullHD a pri 30 fps je dostatočne plynulé.

Aplikácia fotoaparátu vychádza z tradičnej podoby smartfónov s Mediatekovým čipsetom. K dispozícii sú 2 módy snímania – normálny, panoráma a 9 farebných filtrov. Skúsenejší používateľ môže siahnuť po úprave expozície, vyvážania bielej a ISO citlivosti.

Konektivita

Slušná výbava na doma i do terénu

Konektivita je pri Ulefone Armor tiež veľmi dobre rozvinutá. Smartfón si poradí s väčšinou telefónnych technológií a sietí po celom svete. Neprekvapia ho ani exotické typy sietí. Kompletné slovenské LTE je v tomto prípade úplná samozrejmosť. Výborný je aj celkový príjem signálu, ktorý fungoval bez komplikácií. Ulefone Armor podporuje dvojicu SIM kariet o veľkosti microSIM.

K dispozícii je tiež WiFi štandardu 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, GPS, FM Rádio a OTG. Kvalita GPS signálu je na použiteľnej úrovni, čistý fix prebehne do 10-20 sekúnd v závislosti od polohy (auto/vonku/les) s presnosťou 3-5 metrov. Signál má trochu túlavé topánky a pri teste pomocou aplikácie MyTracks prešiel 65 metrov, čo predstavovalo väčšinou drobné pohyby tesne okolo skutočnej polohy. Pri autonavigácii bola celá cesta bez väčších komplikácií.

Multimédiá

Hlasný, ale dobrý reproduktor

Po zvukovej stránke si Ulefone Armor vedie veľmi dobre. Nepýši sa však žiadnymi technológiami ako Dolby a podobne. V nastaveniach ponúka iba zvukové vylepšenie pre hlavný reproduktor a slúchadlá, plus nejaká priestorová optimalizácia navyšie. Zvuk z hlavného mono reproduktora je na veľmi dobrej úrovni a medzi smartfónmi by som ho zaradil medzi nadpriemer. Basy tu úplne absentujú, ale ten reproduktor zvukom žije. Na mobil je veľmi čistý, bez šumu a neskreslený.

Trochu nevýhodou je nastavenie minimálnej úrovne hlasitosti. Minimálna úroveň je veľmi hlasná, až to môže byť v niektorých prípadoch rušivé. Ešte hlasnejšia je maximálna úroveň hlasitosti, svojou intenzitou by mohla prekonať aj low-end reproduktory. Ešte zaujímavejšie je, že aj pri maximálnej hlasitosti nie je zvuk plochý a skreslený, čím trpí veľa lacných smartfónov.

Nevýhodou pri používaní slúchadiel je potreba použiť špeciálnu predlžovaciu časť na jack, ktorý je kvôli zvýšenej vodotesnosti v zariadení umiestnený oveľa hlbšie. Miernu nevýhodu predstavujú už spomínané staršie aplikácie galérie a prehrávača hudby.

Záver

Ulefone Armor: Obojživelný hudobník na cesty

Zobraziť cenu Ulefone Armor

Odolné smartfóny je ťažké hodnotiť ako ostatné smartfóny. Musím sa pritom pokúsiť vžiť do cieľového zákazníka. Veľa nevýhod zrazu stratí podstatu a iné zase nájdu. Ulefone Armor je po konštrukčnej stránke dobre zvládnutý, dobre sa drží v ruke. Pri nosení mám pocit, že keby mi spadol na zem, tak sa odrazí späť do ruky a nič si nevšimnem. Môžu za to poctivé hrubé gumové rohy, ktoré často chýbajú pri mobiloch, ktoré sa na odolné iba hrajú. Nevyhnutnou nevýhodou je hlbšie umiestnenie microUSB a jack konektorov, ktoré sú daňou za vodotesnosť IP68. Použitý displej dosahuje priemerných výsledkov, čo je pri tejto cenovej kategórii akceptovateľné.

Po stránke výkonu smartfón neláme rekordy, ale pre bežné používanie vďaka vyladenému systému stačí. Dokonca aj náročnejšie hry ako Asphalt 8 zvládne bez problémov. Batéria zariadenia mňa osobne sklamala, hlavne kvôli nepresnému zobrazeniu stavu batérie a pomalému nabíjaniu. Fotoaparát robí dobré aj zlé fotky, záleží od nálady. Ulefone Armor disponuje výbornou celosvetovou konektivitou a úplným Slovenským LTE. Najviac ma potešila kvalita zvuku z hlavného reproduktora, ktorý sa radí skôr nadpriemer a pri vysokej hlasitosti nie je skreslený. Pri používaní mi trochu prekážalo, že vibračný motorček je agresívnejší a je to počuť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP