Hoci sa na Slovensku môžeme tešiť na svetové pomery skutočne rýchlemu a stabilnému internetu, vždy je tu priestor na nejaké tie zlepšenia. Najmä v obciach s nízkym počtom obyvateľov totižto internetové pripojenie často dosahuje rýchlosti, aké sú na dnešnú dobu jednoducho nedostatočné.

Všetko by však mohol vyriešiť nový druh internetového pripojenia, ktorý je nazývaný skratkou Li-Fi (Light Fidelity). Ten by totižto mal dosahovať až 100-násobne vyššie rýchlosti ako bežné Wi-Fi pripojenie využívané dnes. Ak počuješ o tejto technológii vôbec po prvý raz, tak vedz, že ide o revolučný spôsob pripojenia, ktoré čerpá dáta z mierne upravených LED žiaroviek. Vďaka tomu bola donedávna táto technológia značne kritizovaná, pretože pri vypnutom svetle ju nebolo možné používať. Nedávno sa ale šikovným vedcom podarilo vyvinúť nový druh Li-Fi, ktorý namiesto klasického zbiera dáta z infračerveného svetla.

zdroj fotografie: Twitter

Toto svetlo je pre ľudské oko neviditeľné, a tak je pre šírenie internetového pripojenia nepochybne vhodnejšie než svetlo z LED žiaroviek. Okrem toho, tento nový druh prináša aj výrazné navýšenie prenosovej rýchlosti, ktorá v testovacej fáze dosahovala neuveriteľných 40 Gbit/s. Pravdou je, že táto hodnota stále zaostáva za rýchlosťou 224 Gb/s, ktorú vedci pôvodne od tejto revolučnej technológie očakávali. Treba však zdôrazniť, že išlo len o prvé testovanie a rýchlosť sa tak časom môže pokojne znásobiť. Pre porovnanie, rýchlosť Li-Fi šíreného pomocou vyššie zmienených upravených LED žiaroviek dosahovala „len“ 1 Gb/s.

zdroj fotografie: EindhovenUniversityofTechnology

Nenechaj si ujsť
Google nečakane predstavil novú verziu Androidu! Čo nové ponúkne?

Aby toho nebolo málo, prvá generácia tohto pripojenia bola na tom podobne ako Wi-Fi, nakoľko jedna žiarovka slúžila na odosielanie dát do všetkých pripojených zariadení. Čím ich teda bolo ku konkrétnej žiarovke pripojených viac, tým väčšmi sa znižovala prenosová rýchlosť. Tieto problémy majú byť v novej koncepcii vyriešené, čím toto pripojenie hravo prekoná svojho predchodcu a možno sa raz skutočne dočkáme jeho reálneho využitia. Pri testovaní bolo tiež zistené, že jedna infračervená „anténa“ dokáže poskytovať pripojenie s rýchlosťou sťahovania 42,8 Gbit/s na vzdialenosť 2,5 metra.

Priemerná rýchlosť Wi-Fi pripojenia u nás je približne 19,4 Mbit/s. Už zmienená nová technológia je až 2000-násobne rýchlejšia od slovenského priemeru. S pomocou Li-Fi by sme tak mohli sťahovať dáta omnoho rýchlejšie a priemerný film by sa stiahol zhruba za takú dobu, za akú sa dnes stiahne obyčajná pesnička či fotografia. Podľa doterajších zistení tento systém funguje na báze odosielania dát z infračervených „antén“, ktoré sú umiestnené na strope miestnosti. Tieto antény sú napojené na optické káble, pričom pomocou priamych infračervených lúčov zásobujú internetové pripojenie do svojho okolia.

zdroj fotografie: DreamsTime

Nenechaj si ujsť
5G sieť zavíta do sveta už v roku 2020, aké vylepšenia prinesie?

Každé z pripojených zariadení bude napojené na vlastný lúč svetla odlišnej vlnovej dĺžky, čo v praxi znamená, že by sa prenosová rýchlosť nemala spomaľovať ani s pribúdajúcim počtom pripojených zariadení. Vedúci projektu, Ton Koonen, však uviedol, že bude trvať najmenej ďalších päť rokov, kým sa táto revolučná technológia bude môcť reálne využívať. Jediným výrazným nedostatkom Li-Fi pripojenia je, že nedokáže prenášať dáta cez steny a možno ho využívať len v miestnosti, v ktorej sú umiestnené antény. Pozitívne je, že nová generácia nenahradí priamo tú predošlú, pričom vedci budú súbežne pracovať na vývoji oboch typov. Nechajme sa teda prekvapiť, ktorá z nich zavíta k spotrebiteľom prvá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú