Muž, ktorý založil Huaxi, známu ako „najbohatšiu dedinu Číny“, zomrel v marci 2013. Pôvodní „registrovaní obyvatelia“ majú mať zakázané hovoriť s cudzincami a médiami. 

Predpokladá sa, že potomkovia obyvateľov socialistickej dediny majú nárok na mimoriadne vybavenie, ako napríklad bezplatné zdravotníctvo, školstvo, luxusné domy a najmenej 250 tisíc dolárov na účtoch. V dedine sa nachádzajú aj repliky najznámejších svetových pamätihodností, ako napríklad Sochy slobody a Víťazného oblúka. Pýši sa aj novým lesklým mrakodrapom, ktorý je 15. najvyššou budovou v Číne.

zdroj fotografie: Leslie Anne Jones

Život v Huaxi však nie je taký idylický ako by sa mohlo zdať. Obyvatelia musia údajne pracovať sedem dní v týždni, často v priemyselných závodoch. Existuje tu hierarchia 2000 registrovaných obyvateľov, ktorých rodiny sa datujú do roku 1950 a ostatní novo prichádzajúci obyvatelia majú štandardné mzdy a nemajú nárok na luxusné vybavenie, ako spomínaná skupina 2000 obyvateľov. Ak navyše pôvodný obyvateľ Huaxi dedinu opustí, stratí úplne všetko.

Vitaj v Huaxi, tiež nazývanej ako „najbohatšia dedina Číny“. Nikto si nie je istý, koľko ľudí tu žije. Niektorí hovoria o desiatkach tisíc, no stránky pre turistov až o čísle 350 tisíc.   

huaxi
zdroj fotografie: Báo Mới

Aj keď je Huaxi najbohatšou dedinou Číny, rozlohou je veľmi malá. Celková rozloha je približne 1 km2, teda len dvakrát viac ako rozloha Vatikánu.

huaxi
zdroj fotografie: LiveJournal



Farmárska dedina bola v roku 1950 založená iba so 600 obyvateľmi, ale Wu Renbao, bývalý tajomník komunistickej strany, ju úplne transformoval. 

huaxi
zdroj fotografie: Báo Mới

Po jeho smrti obec prevzal jeho štvrtý syn, Wu Xie’en

huaxi
zdroj fotografie: The TOC

Dnes tu žije okolo 2000 registrovaných obyvateľov, ktorí žijú vo vilách, vlastnia luxusné autá, majú bezplatnú zdravotnú starostlivosť, školstvo a olej na varenie. Aby toho nebolo málo, na účte má každý minimálne 250 tisíc dolárov.


zdroj fotografie: Báo Mới

Sociálny život obyvateľov je výrazne obmedzený. Gambling a drogy sú prísne zakázané, nenachádzajú sa tu žiadne bary, kluby, internetové kaviarne či karaoke salóniky. Dedina je teda navrhnutá tak, aby ľudia po práci hneď išli domov a nikam sa nechodili zabávať.

huaxi
zdroj fotografie: Báo Mới

Hovorí sa, že keď obyvateľ opustí dedinu, stráca všetok svoj majetok. Aj keď zbohatnú, svoj majetok si so sebou nemôžu zobrať. Je teda otázne, či spomínaný majetok vôbec patrí samotným dedinčanom. 

huaxi
zdroj fotografie: Business Insider

Tých, ktorí sa rozhodnú ostať, čakajú prísne životné podmienky. Práca vo výrobných závodoch sedem dní v týždni bez akýchkoľvek víkendov. 

huaxi
zdroj fotografie: Báo Mới

Zhruba tretina príjmov dediny pochádza z výroby železa a ocele. Huaxi dováža suroviny z Indie a Brazílie a potom exportuje svoje výrobky do viac ako 40 krajín.

huaxi
zdroj fotografie: Business Insider



Ďalšia časť príjmov pochádza z textilnej továrne, kde pracujú prevažne ženy na šijacích strojoch. Obec vlastní 80 tovární a svoje obzory rozširuje aj do okolitých obcí. 

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Nie všetci zamestnanci sú však obyvateľmi dediny. Desiatky tisíc ľudí sem prišli pracovať ako do oceľových a textilných tovarní, tak aj v oblasti cestovného ruchu. Tí ale nedostávajú také luxusné služby a majetok.

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Huaxi dúfa, že cestovný ruch bude jej ďalší prekvitajúci priemysel. Každoročne totiž navštívia dedinu dva milióny ľudí, aby videli model socialistickej dediny na vlastné oči.


zdroj fotografie: ListeList

Bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzaš, ťa po celej obci bude sprevádzať pieseň „Nebo nad Huaxi je nebom komunistickej strany a zem Huaxi je zemou socializmu“.

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Domy a vily v európskom štýle vyzerajú rovnako. Toto sú najnovšie z nich pre rastúcu populáciu Huaxi. 

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Nenechaj si ujsť
Týchto 34 megaprojektov z Číny zmení tvoj pohľad na vyspelosť technológií a majstrovstvo inžinierov

Keďže 7-dňový pracovný režim nedovoľuje obyvateľom cestovať (aj keby mohli, dedina by ich zbavila majetku), Wu pre nich vytvoril repliky najznámejších stavieb v takzvanom „World Parku“.

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

V tomto parku sa nachádza mnoho ikonických pamiatok, ako napríklad Zakázané mesto v Pekingu, Veľký čínsky múr či parížsky Víťazný oblúk.

huaxi
zdroj fotografie: YouTube



Mimo pekných domov a stavieb ešte ale existuje odľahlý park, kde sa nachádza zopár obchodov a trh. 

huaxizdroj fotografie: Báo Mới

Existuje tu aj niekoľko obchodov s oblečením, lacných reštaurácií a rezancových domov. Je zaujímavé, že len málo podnikov vlastnia bohatí obyvatelia.

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Najnovšou atrakciou je mrakodrap, ktorý je vysoký 327 metrov a stal sa 15. najvyššou budovou Číny. Na jeho výstavbu minula dedina 470 miliónov dolárov a bol postavený na oslavu 50. výročia.

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Jedná sa vlastne o hotel s luxusnými zlatými detailmi, stĺpmi, mramorom a nádherným výhľadom. 

huaxi
zdroj fotografie: The TOC

Vo výhľadovej veži na 60. poschodí je umiestnený zlatý býk, ktorý váži jednu tonu.

huaxi
zdroj fotografie: ListeList

Výhľadová izba na vrchu hotela je ďalšou atrakciou, ktorou sa Huaxi snaží zaujať turistov. Pracovať tu môže 3000 ľudí a ďalších päť rokov bude kritických, nakoľko Huaxi sa pomaly mení na mesto.

huaxi
zdroj fotografie: The TOC

Huaxi taktiež dúfa, že jedného dňa sa zmení na mesto, no je otázne, či budú zvláštne atrakcie v Orwellianskom štýle naďalej prosperovať. Ako môžeš vidieť, Čína ponúka okrem kvalitných smartfónov a gadgetov aj zvláštne dediny.

huaxi
zdroj fotografie: Business Insider

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú