2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G LTE: 1800 / 2100 / 2600 MHz
158.8 x 81.9 x 7.9 mm, 209 g
6,4-palcov, IPS, 2040 x 1080 pixelov, 362 ppi, 91,3 % pokrytie prednej strany
Qualcomm Snapdragon 821, Dve jadrá Kryo 2.35 GHz & dve jadrá Kryo 1,6 GHz, 64-bit
GPU: Adreno 530
6 GB, LPDDR4
Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8 CZ/SK (Developer ROM)
256 GB UFS 2.0
16 MPx, snímač OmniVision, clona f/2.0, PDAF zaostrovanie, elektronická stabilizácia obrazu, technológia na vylepšenie fotografií v noci, HDR., Panoráma
Video: 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps
Predný fotoaparát: 5 MPx, nahrávanie FullHD videa
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot, Bluetooth v4.2, A2DP, HID, NFC, GPS s AGPS a GLONASS, USB Type-C, USB Host, OTG
4400 mAh, rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 3.0 (9V/2A)
Akcelerometer, barometer, ultrazvukový proximity senzor, svetelný senzor, kompas, gyroskop, reproduktor (konzolová piezoelektrická keramická technológia), 3.5 mm audio jack, Mi Sound Enhancer, skener odtlačkov prstov, 18 karátové zlato na niektorých častiach konštrukcie, použitie keramického skla, návrh za pomoci dizajnéra Philippa Starcka
+Unikátne konštrukčné spracovanie
+Revolučný takmer bezrámikový displej
+Vysoký výkon
+Odladený operačný systém
+Luxusné balenie
-Podpriemerný fotoaparát
-Nepodpora 800 MHz LTE frekvencie
-Trochu slabšia kvalita pri hovoroch
-Enormná náchylnosť na vyšmyknutie z ruky
Xiaomi Mi MIX je revolučným smartfónom, ktorý hľadá momentálne konkurenciu len veľmi ťažko. Takmer bezrámikový displej nám ukazuje budúcnosť v tomto segmente, zatiaľ čo konštrukcia tvorená zlatom či keramikou navodzuje neopísateľný dojem pri používaní. Je to teda poriadna „exkluzivitka“ v každom smere. Bohužiaľ, nesmiernym sklamaním je hlboko podpriemerný fotoaparát, ktorý pokazil inak perfektnú koncepciu pomyselného smartfónu budúcnosti.
Dospeli sme do bodu, kedy jednotlivé smartfóny je len veľmi ťažké rozlíšiť od seba, či nájsť v nich skutočne rozhodujúci faktor. Pravdepodobne najväčší vzostup zaznamenala stredná trieda, v ktorej sa to momentálne hemží nadupanými kúskami. Mid-range smartfóny sa pomaly, ale isto doťahujú na vlajkový segment a som si istý, že sa v nasledujúcich rokoch bude pomyselná medzera len a len zužovať. Bol mesiac október, presnejšie 25. októbra 2016. V tento deň sa technologický svet dočkal snáď najväčšieho prekvapenia za posledné roky. Ako inak, menšia revolúcia sa udiala pri progresívnych smartfónoch. Na svedomí ho nemá ani Apple a ani juhokórejský Samsung, ale čínske Xiaomi, ktoré všetkým gigantom vyfúklo eso z rukáva, a to naozaj veľkým štýlom. Gigant z Číny si tak môže smelo hovoriť, že bol prvý, kto na svet priniesol takmer bezrámikový smartfón. Toť krátky príbeh na úvod, ktorý si teraz rozvinieme v jednotlivých bodoch exkluzívnej recenzie Xiaomi Mi MIX.
Tento ohromujúci kus techniky doslova púta pozornosť okoloidúcich a každý sa má pýtal, čo to preboha držím v ruke. Ak ho dáte niekomu do ruky, máte zarobené na niekoľko desiatok nepretržitých otázok a vyzvedania o všetkých podrobnostiach. Ku všetkému podstatnému sa určite dostaneme a takto na úvod vám len želám, aby ste si recenziu užili a budem sa vás snažiť presvedčiť, že Mi MIX je rozhodne najväčším technologickým inovátorom vo veľmi plodnom roku 2016.
Kúpiť Xiaomi Mi MIX s takmer 200-eurovou zľavou!
Kupón: ROSTYMIX
Balenie
Konečne hodné vlajkovej lodi
Pri balení smartfónov Xiaomi sme zvyknutí, že si ho len rýchlo prebehneme a pokračujeme ďalším bodom recenzie. Pri Mi MIX je konečne aj táto veľmi dôležitá súčasť pripravená na jednotku a vzhľadom na unikátnosť prístroja zodpovedá balenie jeho mocnému charakteru. Základ tvorí obrovská matná čierna krabica skutočne nadpriemerných rozmerov. V nej sa nachádza ešte jedna menšia krabica, ktorá sa elegantne otvára ako kniha a v strede má magnetický konektor, ktorým sa prichytáva.
Po otvorení nás najviac zaujíma hlavne samotný smartfón, ktorý je uložený v akejsi vaničke. Spolu s ním sa tu nachádza aj luxusný kožený obal, bez ktorého sa, popravde, MIX-ko ani nedá používať. Po strane je k dispozícii len základné príslušenstvo v podobe nabíjacieho adaptéra a USB Type-C kábla, pričom v druhej krabičke sú uložené nezrozumiteľné čínske návody so spinkou na otvorenie šuplíku pre dve nanoSIM karty. Celkovo je teda balenie Xiaomi Mi MIX takmer na bezchybnej úrovni a úplne dokonalé by bolo možno vtedy, ak by sme v útrobách tohto nie práve lacného zariadenia našli aj najnovšie Piston Pro slúchadlá. No toto je len moje zbožné prianie a veľmi nedúfam v to, že Xiaomi uvažuje podobe ako ja.
Takto vyzerá MIX s ochranným krytom:
Konštrukcia a dizajn
Keramika v spojení so zlatom
Unikátne, nádherné a konštrukčne zatiaľ najvyspelejšie. Tieto tri kľúčové slová podľa mňa charakterizujú Xiaomi Mi MIX, ktorý je spojením doteraz najväčších inovácií v tomto progresívnom technologickom segmente. Počas predstavenia sa Lei Jun, čoby CEO Xiaomi, chválil ohromnou prácou svojho tímu konštruktérov a dizajnérov, ktorí pri tomto smartfóne odviedli jednoducho majstrovské dielo. Presne toto vznikne, keď niekomu šikovnému so svojskou fantáziou sa medze nekladú. Hlavné slovo pri navrhovaní však mal svetoznámy francúzsky dizajnér Philipp Starck. Ten poznamenal, že sa mu pracovalo na tomto smartfóne absolútne dokonale a asi sa zhodneme, že je to pri konečnom produkte aj patrične vidieť. Majster dizajnov spod Eiffelovej veži nám ukázal, že aj smartfón, ktorý predstavuje v modernom svete len obyčajný spotrebný materiál, môže zanechať v ľuďoch celoživotný moment. Je tiež vidno obrovskú snahu držať sa minimalistických črtov a nič nie je zbytočne „prečačkané“.
Tento kus unikátneho zariadenia zdobí hlavne celokeramická konštrukcia, ktorá dodáva potrebný pocit luxusu a zároveň zvýšenú odolnosť voči škrabancom. Je to ale zároveň neskutočný magnet na nečistoty a odtlačky prstov. Pripraviť sa treba aj na šmýkanie z rúk a ešte nikdy som nedržal smartfón, ktorý by sa mi toľkokrát pokúšal zničiť recenziu. Platia zásadné pravidlá – bez krytu ani na krok a opatrnosti nikdy nie je dosť. Kožený kryt síce trochu ukrajuje z ultimátneho pocitu, no v tomto prípade by vyšla oprava naozaj veľmi draho.
Ako som už spomínal, základ tvorí konštrukcia z keramického skla, ktoré je skutočne veľmi náročné na výrobu a Xiaomi sa rozhodlo prinášať mesačne len 10 000 kusov a už určite tušíte, že na nasýtenie trhu to rozhodne nestačí. Zahnuté hrany by mali prispieť k pohodlnému držaniu. Avšak, vzhľadom na šmykľavý povrch to veľmi necítiť, a tak ste odkázaní na vlastnú opatrnosť alebo na overenejší spôsob v podobe ochranného krytu z balenia. Celkové rozmery predstavujú 158.8 x 81.9 x 7.9 pri hmotnosti až 209 gramov. Tú je v ruke teda cítiť a nejedná sa práve o najpohodlnejší smartfón. Táto vysoká hmotnosť je zapríčinená hlavne exkluzívnymi materiálmi a podľa prvých videí z rozoberania čínsky výrobca vyriešil interné usporiadanie komponentov veľmi inteligentne s dôrazom aj na odolnosť. Predná strana je vyplnená gigantickým 6,44-palcovým displejom, ktorý ale patrí medzi najväčšie inovácie, kedže zaberá až 91,3 % prednej strany a dá sa považovať za takmer bezrámikový. Jedná sa o historicky prvý smartfón s takýmto typom displeja. V konečnom dôsledku to znamená, že Xiaomi Mi MIX je má síce obrovský displej, no rozmerovo sa vyrovná bežným 5,5-palcovým konkurentom. Atypický je aj pomer strán displeja, ktorý predstavuje 17:9.
Predná strana je celkovo našlapaná unikátnymi technológiami. Okrem ikonického, takmer bezrámikového displeja, sa tu nachádza aj 5 MPx selfie fotoaparát neštandardne na spodnej strane, respektíve namiesto klasického proximity senzora (senzor priblíženia) využil výrobca pokročilý ultrazvukový ekvivalent. Naozaj sa nedá slovami opísať to, aké je to používať tento smartfón. Na jednej strane vás pri každom zapnutí displeja úplne očarí niečo jedinečné, no uvedomujete si aj jeho nepraktickosť, minimálne v tomto veľkom prevedení. Ak sa presunieme k mierne zahnutým bočným hranám, nájdeme tu v pravej stene tradičné zapínacie tlačidlo a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. V ľavej stene nenápadne operuje slot pre dve nanoSIM karty. Strana vrchná integruje prekvapivo dva mikrofóny pre hovory a nebojte sa, Xiaomi ešte neupustilo ani od 3.5 mm audio jacku. Pri prehliadke jednotlivých hrán nám ostáva už len spodná, v ktorej je umiestnený USB Type-C napájací konektor a jeden mono reproduktor, ktorý je podporovaný ďalším mikrofónom.
Naschvál som vás ešte držal v napätí, nakoľko aj zadná strana disponuje jednou unikátnou vlastnosťou. Je ňou v najvyššej, nami testovanej verzii prítomnosť 18 karátového zlata okolo obruby hlavného fotoaparátu a snímača odtlačkov prstov. Neprehliadnuteľne pôsobí aj nápis „MIX DESIGNED BY MI“ v zlatom prevedení. Vedľa hlavného fotoaparátu je ešte duálna prisvetlovacia LED dióda. Moja mierna kritika teda okrem šmykľavosti smeruje aj k neskutočnému množstvo odtlačkov a nečistôt, ktoré sa na zadnej strane zachytia snáď najviac.
Displej
Najpokročilejší displej doteraz
Azda netreba pripomínať, že najväčším ťahákom Mi MIX je jeho takmer bezrámikový displej. Tento unikátny technologických kúsok posunul inovácie pri smartfónoch o poriadny kus dopredu. Od momentu, kedy prvýkrát rozsvietite tento gigantický 6,4-palcový displej (rozsvieti sa približne 200 000 bodov), máte v rukách nesmierny pocit výnimočnosti, ktorý sme doteraz mohli poznať z len zo slávnych sci-fi filmov. Status najpokročilejšieho smartfónu planéty rozhodne nie je len bezduchým výkrikom do tmy. Fakty, ako pomer displeja k prednej strane na úrovni 91,3 %, či netradičný pomer 17:9 v spojení s rozlíšením 2040 x 1080 pixelov prinášajú doteraz nevídaný zážitok. Samotný panel vyrába Sharp, má technológiu IPS, jemnosť 362 ppi, kontrastný pomer 1300:1 a dostatočnú svietivosť 500 nitov pre pohodlné požívanie aj počas slnečných dní. Skvelé výsledky pokračujú aj pri používaní v tme, kedy sa nezaobídeme bez veľmi nízkej hodnoty minimálneho jasu.
Menšie výhrady smerujú k rozmerom, ktoré určite nie sú vhodné pre zástancov tradičnejších uhlopriečok. 6,4-palcov je jednoducho veľa a ani takmer bezrámikový displej tento neduh nezmení. Nesmiem zabudnúť ani na veľmi obľúbený prvok nadstavby MIUI – Režim čítania, ktorý potlačí modrú farbu a ak MIX-ko budete používať v noci, nemusíte sa báť, že neskôr nezaspíte. Môžete si byť istí, že takmer bezrámikové, respektíve úplne bezrámikové displeje budú v nasledujúcich rokoch vo veľkom diktovať tempo v priemysle. Je to jednoducho inovácia, ktorá je nutná k tomu, aby sa mohol tento segment opäť pohnúť naozaj veľkým krokom vpred.
Výkon a pamäť
Dokonalosť pokračuje
Fakt, že Xiaomi Mi MIX sa považuje za najdokonalejší smartfón súčasnosti, podporuje aj hardvérová výbava tohto revolucionára z krajiny za Veľkým čínskym múrom. Pod luxusným keramickým telom s detailmi zo zlata sa ukrýva špičkový a momentálne najnovší 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 821 s pracovnou frekvenciou Kryo jadier na úrovni 2,35 GHz. Môj testovací kúsok mal tiež k dispozícii masívnu 6 GB operačnú pamäť RAM typu LPDDR4, ktorá mi dávala záruku bezchybného multitaskingu v spojení s bleskovými reakciami na akýkoľvek úkon.
Graficky náročné hry typu Asphalt 8 či Need for Speed No Limits zvládne akcelerátor Adreno 530 ľavou zadnou a ani sa veľmi nezapotí. Skutočne si nemyslím, že momentálne existuje nejaká populárna hra, ktorá by dokázala reálne využiť výpočtovú silu zariadenia. A neplatí to len v prípade Xiaomi, ale aj zvyšných vlajkových lodí. Od tých najbežnejších operácií, až po poriadne nakladanie „pod kotol“ nemá MIX absolútne žiadny problém. Potvrdia to aj všetky známe benchmarky nižšie, kde tiež nájdete porovnávaciu tabuľku s ostatnými high-end protivníkmi. Rovnako výborne hodnotím odvádzanie tepla, a teda ani pri hraní hier som nepostrehol známky prehrievania.
Zámerne som si nechal interné úložisko na záver, nakoľko práve v mnou testovanej najvyššej verzii má ohromnú kapacitu až 256 GB a medzi Android smartfónmi je len hŕstka takýchto privilegovaných jedincov, ktorí ponúkajú takto veľké interné úložisko. Nesmiernou výhodou je aj použitie moderných pamäťových čipov UFS 2.0, ktoré ešte väčšmi prispievajú k dokonalosti z používania. Veľmi dôležitou informáciou je tiež to, že po prvom spustení má používateľ z vyššie spomínanej kapacity reálne k dispozícii rozhodne plne dostačujúcich 247 GB. Bohužiaľ, počas testovania som nedokázal spojazdniť USB OTG funkcionalitu.
Operačný systém
MIUI 8 ako si ho predstavujeme
Či už z mojich, alebo z našich predchádzajúcich recenzií ste si určite vytvorili dokonalú predstavu o grafickej nadstavbe Xiaomi – o MIUI 8. Pre mnohých symbolizuje najdokonalejšie grafické rozhranie a hneď po čistom Androide je azda aj najobľúbenejšie. V Xiaomi Mi MIX pracuje MIUI perfektne. Ja som si po rozbalení smartfónu okamžite odomkol bootlader a následne nainštaloval lokálnu ROM (týždennú Developer ROM) od chlapcov z komunity MIUI CZ/SK. Práve vďaka nim si môžeme vychutnať Xiaomi zariadenia v plnej paráde s niekoľkými extra vylepšeniami navyše. Základ pri MIX-ku tvorí Android 6.0 Marshmallow, o ktorom ale viem, že sa dlho nezdrží, nakoľko v intenzívnej príprave je aktualizácia na Android 7.0 Nougat. Vzhľadom k vlajkovému zameraniu sú reakcie, plynulosť a celkový dojem z používania jednoducho bezchybné. Verte či nie, ani raz sa mi nestalo, že by spadla niektorá z náročnejších aplikácií alebo sa systém nejakým spôsobom spomalil. Takmer dvojtýždňové používanie teda hodnotím na jednotku pokojne aj s dvomi hviezdičkami.
Grafické rozhranie MIUI 8 je veľmi špecifické a určite ihneď nemusí každému vyhovovať. Vo väčšine prípadov sa ale nový používateľ postupom času doslova zamiluje a používanie je následne jedna báseň. Uzamykacia obrazovka ponúka rýchly prístup k Fotoaparátu, zobrazuje notifikácie a dve skratky aplikácií si môžete v nastaveniach prispôsobiť. Skvelou vychytávkou sú tiež denné tapety, ktoré v nastavenom časovom intervale automaticky menia fotografiu na uzamykacej obrazovke zo širokej ponuky online galérie. Domovská obrazovka je rovnako ladená do príjemného dizajnového kabáta, ktorý štandardne neponúka menu aplikácií. Notifikačná oblasť sa dá rovnako prispôsobiť, aby zobrazovala všetko na jednej ploche alebo mierne prehľadnejšie, kedy sú notifikácie na jednej a rýchle prepínače na druhej.
Snímač odtlačkov prstov
Bez snímača odtlačkov prstov by sme si nový smartfón asi ani nevedeli predstaviť. Predstavuje totiž výborný bezpečnostný prvok a v istom smere aj praktickejšie využívanie zariadenia. V prípade Mi MIX je skener umiestnený na zadnej strane pod fotoaparátom a obopína ho obruč z 18 karátového zlata. Presnosť je rovnako výborná a z 10 pokusov sa mi možno len raz stalo, že prst nebol zaznamenaný.
Maximálne je možné pridať 5 odtlačkov a pomocou nich sa dajú tiež uzamykať vybrané aplikácie, ktoré považujete za veľmi súkromné s obmedzeným prístupom svojho okolia.
Vstavané aplikácie aka najsilnejšia stránka MIUI
Množstvo integrovaných aplikácií v MIUI neslúži len tak pre nič za nič. Majú opodstatnený dôvod, aby tam boli v tak hojnom počte. Nový majiteľ si po zapnutí smartfónu teda nemusí lámať hlavu zbytočným sťahovaním z Obchodu Play a všetko má pekne integrované priamo v systéme. Navyše, každá jedna aplikácia tvorí akúsi symbiózu, ktorá v celkovej koncepcii vytvára práve výborné dojmy z MIUI. Z týchto vstavaných aplikácií spomeniem napríklad prepracovanú Kalkulačku, aplikáciu Počasia, Správcu súborov, Kompas alebo aplikáciu Optimalizácia, ktorej sa povenujem v nasledujúcich riadkoch.
Aplikácia Optimalizácia
Softvéroví inžinieri Xiaomi musia byť určite najviac hrdí na aplikáciu Optimalizácia, ktorá disponuje prepracovanou funkčnou výbavou. Monitorovanie bezpečnostných rizík, blokovanie nevyžiadaných čísiel, či SMS správ, alebo komplexná správa jednotlivých povolení nainštalovaných aplikácií vytvárajú dojem, že ste skutočne pánom zariadenia a je prispôsobené len a len pre váš osobitný štýl používania.
Dotykový asistent
Vzhľadom k veľkému displeju som si veľmi obľúbil Dotykového asistenta, ktorý vytvorí na ploche akúsi malú priesvitnú bodku. Tá po rozkliknutí ponúka vybrané funkcie, ako krok späť, domovské tlačidlo, vyvolanie multitaskingového menu alebo dokonca sa dá pridať aj obľúbená aplikácia, ku ktorej tak budete mať bleskový prístup.
Výdrž batérie
Udržal nadpriemer
V útrobách veľkého tela Xiaomi Mi MIX je umiestnená až 4400 mAh batéria. Vzhľadom k gigantickému 6,4-palcovému displeju s rozlíšením 2040 x 1080 pixelov a výkonných špecifikácií je táto kapacita jednoducho nutnosťou pre zaistenie adekvátnej výdrže na jedno nabitie. Čo však prináša reálne používanie smartfónu pri rôznych situáciách? Už tradične som novinku využíval ako na pracovné, tak aj na multimediálne účely. Počas dňa som teda vybavil niekoľko mailov, komunikoval cez známe sociálne siete, prehliadal webové stránky cez Chrome a niekoľko desiatok minút som počúval skladby cez aplikáciu Spotify, ktoré v závere dňa doplnili kratšie videá na YouTube. Výsledok rovných 5 hodín zapnutej obrazovky s celkovou výdržou 1 deň a 5 hodín sa dá určite považovať za nadpriemer. Nezabúdajte ale, že ak používate smartfón ešte náročnejšie, napríklad s množstvom navigácie cez GPS, výdrž rapídne klesne.
Ako sme teda zistili, 4400 mAh batériu je vždy najlepšie dobíjať počas spania, aby sme mali na nasledujúci deň opäť smartfón v plnej sile. Vďaka rýchlemu nabíjaniu sa aj skrátil aj čas dobitia, ktorý činí z 15 % na 90 % vcelku pôsobivých 73 minút. Nevynechal som ani naše štandardizované benchmarky, ktoré poskytli lepšie porovnanie vo výdrži batérie voči konkurencii.
Fotoaparát
Vcelku tvrdý šok
Je všeobecne známe, že Xiaomi musí ešte poriadne zapracovať na fotografickej výbave svojich smartfónov. Samotný snímač vo vlajkových lodiach je vždy takmer bezchybný, no niečo im bráni v podávaní adekvátnych výsledkov. Pri Mi Note 2 sa to začalo obracať k lepšiemu, no Mi MIX, od ktorého som to určite nečakal, to opäť pokazil na plnej čiare. V revolučnej vlajkovej lodi za viac ako 700 € jednoducho nesmieme očakávať ani najmenšie kompromisy. Žiaľ, výsledné fotografie sú hlboko podpriemerné, a to nielen za zhoršených svetelných podmienok. Sklamali ma najmä kvality počas dňa, kedy je fotografia veľmi fádna s miernym prepalom okrajov. Z časti to aspoň zachraňuje makro, avšak, od úplnej dokonalosti má aj to veľmi ďaleko.
Pritom 16 MPx rozlíšenie, clona f/2.0 alebo PDAF zaostrovanie vôbec nevyznievajú tak zle a čakal som podstatne lepšie výsledky. Po pátraní som sa ale dozvedel, že MIX má len podpriemerný snímač OmniVision, ktorý, ako všetci vieme, nešíri práve kvalitné fotografie. S nočnými fotografiami sa ani veľmi nemá význam zaoberať, nakoľko postrádajú ostrosť a kvalita je hlboko, hlboko pod priemerom vlajkových lodí v roku 2016. Pre mňa osobne je toto najväčšie sklamanie na celom smartfóne.
HDR vs Originál
[twenty20 img1=“53607″ img2=“53608″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“53609″ img2=“53610″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“53611″ img2=“53612″ offset=“0.5″]
Nočné
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze
Podanie videa sa, bohužiaľ, taktiež drží vyššie spomínaných problémov pri fotografovaní. K dispozícii je 4K, FullHD a HD video zhodne pri 30 fps, respektíve posledne menované rozlíšenie ponúka aj možnosť nahrávať slow-motion video so 120 fps. Len poslabšia elektronická stabilizácia obrazu taktiež nepridáva na kvalita a na záberoch je jasne vidieť otrasy, ktoré degradujú video. Z neznámych príčin mi nechcel smartfón nahrať plnohodnotné 4K video, a tak som bol nútený zhotoviť video len vo FullHD rozlíšení.
Aplikácia Fotoaparátu nie je ničím výnimočná, a tak si ju len rýchlo prebehnime. Hlavná obrazovka ponúka rýchly prístup k spúšti fotoaparátu a prepínač do režimu videa. Nechýba ani manuálny režim, ktorý podporuje ešte hŕstka špeciálnych režimov pre rôzne účely. Na vyššie spomenutých kvalitách to ale nič nezmení.
Konektivita
Telefonovanie naberá nový smer
Xiaomi sa pri predstavení MIXu chválilo použitými technológiami revolučného charakteru v oblasti konektivity. Hneď na úvod tohto bodu recenzie si ich teda objasnime. Ako ste si už z fotografií mohli všimnúť, nový typ displeja prinútil giganta siahnuť k novým technológiám. Na prednej strane vo vrchnej časti teda nenájdete nič a aj selfie fotoaparát bol premiestnený na spodnú stranu. Na vrchnej strane sme klasicky mohli vídavať rôzne senzory, ako napríklad proximity senzor (senzor priblíženia) alebo hovorový reproduktor. Proximity senzor bol nahradený ultrazvukovým ekvivalentom, ktorý dokáže snímať aj skrz keramickú konštrukciu. Pri reálnom používaní si teda rozdiel nevšimnete a senzor plní presne to, na čo bol skonštruovaný.
Iné je to už v prípade hovorového reproduktora, ktorý využíva konzolovú piezoelektrickú keramickú technológiu. Už názov znie strašne komplikovane. V skratke má ale tento nový typ reproduktora za úlohu zreprodukovať zvuk cez konštrukciu smartfónu, cez ktorú jemnými vibráciami prenáša zvuk. Táto súčiastka je ukrytá vedľa fotoaparátu a samotné telefonovanie skrz túto novú technológiu je veľmi netradičné. Prenášaný zvuk je o poznanie rozdielny a ak si dokonca smartfón otočíte fotoaparátom smerom k uchu, počujete rovnako ako keby ste ho mali natočený v správnom smere. Výhrady mám k maximálnej hlasitosti, ktorá bola (hlavne v hlučných prostrediach) nedostatočná. Druhá strana sa mi však ani raz nesťažovala na kvalitu alebo výpadky hovoru.
Mi MIX som počas testovania využíval v sieti operátora Telekom a jediný problém bol, ako už určite tušíte, s neúplnou podporou 4G. Vzhľadom k integrácii 800 MHz frekvencie pri vlajkovej lodi Mi Note 2 som tento rozumný ťah očakával aj pri revolučnom MIX-ku. Žiaľ, výrobca má iný názor, a tak som si musel vystačiť len s trojicou európskych LTE frekvencií. 4G som, samozrejme, dokázal využívať vo veľkých mestách a niekoľko kilometrov od nich, no počas ciest a v menších dedinách ma (ne)podpora LTE prinútila využívať len 2G alebo 3G sieť.
K GPS nemám nejaké veľké výhrady, i keď samotný fix satelitov trvá trochu dlhšie, no potom je spojenie stabilné bez nežiadúcich výpadkov. Rovnako kvalitne je na tom aj presnosť, ktorú dokazuje záznam trasy cez aplikáciu Endomondo, kde nebadať ani najmenšiu výchylku z pôvodnej trasy. Na záver tiež spomeniem zvyšné atribúty konektivity, a to Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA, Bluetooth v4.2 A2DP, HID, AGPS s GLONASS alebo NFC.
Multimédiá
Dokonalý zážitok
Revolučný displej s gigantickými rozmermi 6,4-palcov napovedá, že vychutnávanie filmov alebo seriálov bude dokonalé. Ak si teda zapnete akýkoľvek multimediálny súbor, pripravte sa na doteraz nevídaný zážitok, ktorý je na tomto takmer bezrámikovom displeji niečo neuveriteľné. Možno menším sklamaním je takmer nulová rozšírenosť formátu 17:9, čo má za následok pri videách užšie čierne okraje. Ak ale túto drobnosť prekonáte, nič vám nebude brániť v jedinečnom zážitku. Skvelú obrazovú kvalitu veľmi dobre dopĺňa aj zvuková stránka smartfónu, no v tomto prípade to už nie je také skvelé. Hlavný mono reproduktor podáva solídne výsledky so slušnou maximálnou hlasitosťou a basovou zložkou. Občas sa ale stane, že niektoré žánre mu nesadnú a nastáva skreslenie, či chrapot reproduktora, ktorý tak degraduje zvukové podanie.
Výstup cez 3.5 mm audio jack vo vrchnej stene je už o poznanie kvalitnejší. Ak máte dostatočne kvalitné slúchadlá, rozhodne si prídete na svoje. Špeciálne vylepšenie zvuku Mi Sound Enhancer ešte väčšmi podporuje kvalitný audio zážitok a k dispozícii je aj pekne spracovaný ekvalizér so slušnou nádielkou nastavení, ktoré sa dajú skutočne prispôsobiť k obrazu svojmu.
Pri nadstavbe MIUI vždy rád spomeniem dokonale spracovanú Galériu. Tá veľmi prakticky rozdeľuje fotografie na dve plochy, pričom jedna zoskupuje všetky nasnímane fotografie, zatiaľ čo na druhej nájdete všetky fotografie v zariadení usporiadane v zložkách. Samozrejme, nechýba ani vstavaný editor týchto fotografií, respektíve s príchodom MIUI 8 pribudol aj základný editor videí.
Záver
Xiaomi Mi MIX: Dámy a páni, privítajte budúcnosť smartfónov
Recenzovanie Xiaomi Mi MIX vo mne zanechalo vskutku jedinečné pocity. Na jednej strane som okúsil pravdepodobne najbližšiu budúcnosť smartfónov, no na druhej ma, bohužiaľ, niektoré vlastnosti sklamali a považujem ich za vcelku vážne. Medzi nesporné výhody zaraďujem exkluzívnu keramickú konštrukciu s detailami v zlatej farbe v kombinácii s jedinečným displejom, ktorý pokrýva 91,3 % prednej strany a vytvára špičkovú kombináciu. Vo skvelom svetle sa ukázal aj operačný systém s perfektnou odladenosťou, respektíve vysoký výpočtový výkon, ktorý si poradil s akoukoľvek operáciou.
Kúpiť Xiaomi Mi MIX s takmer 200-eurovou zľavou!
Kupón: ROSTYMIX
Obrovským sklamaním je však fotoaparát, ktorý sa hodí akurát tak do strednej triedy a nie do vlajkovej lodi s cenou cez 700 €. Záverečnou nevýhodou je absencia 800 MHz LTE frekvencie, pričom do negatív by som zaradil aj pomerne vysokú koncovú cenu, ktorá pre nás štartuje na čiastke od 700 € vyššie. V konečnom dôsledku je ale Xiaomi Mi MIX jedinečným kúskom, ktorý sa však v momentálne situácii hodí skôr pre skutočných nadšencov najmodernejších technológií. Ak sa ale tieto moderné technológie z MIX-ka rozšíria medzi väčšie množstvo výrobcov, v priebehu niekoľkých rokov sa rozhodne dočkáme ešte pokročilejších zariadení s poriadnou nádielkou funkcií.
Za poskytnutie priestorov k nafoteniu Xiaomi Mi MIX ďakujeme kaviarni FOXFORD!
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Honda vylepšila obľúbený hybrid. Poznáme slovenské ceny, tomuto nejde odolať
Prevráti ti žalúdok. Jeden z najsledovanejších seriálov Netflixu dostal novú sériu, máme prvé zábery
Slovenskí rodičia robia obrovskú chybu, tvrdí expert. Obľúbená umelá inteligencia „vraždí“ deti
Vedci ich nedokážu pochopiť. Našli najrýchlejšie hviezdy v našej Galaxii, môžu byť vesmírnymi loďami
Kam by ťa nasmeroval kompas vo vesmíre? Vedec z NASA odhalil, ktoré teleso je pre neho „severom"
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené