V tomto texte boli použité materiály TASR.

Európska raketa Vega C v piatok neskoro večer úspešne odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane a vyniesla na obežnú dráhu päticu satelitov určených na detailné pozorovanie Zeme a monitorovanie emisií oxidu uhličitého (CO₂).

Táto misia predstavuje významný krok v úsilí Európy o lepšie pochopenie klimatických zmien a presnejšie sledovanie životného prostredia. Hlavným cieľom je získať trojrozmerné snímky Zeme vo vysokom rozlíšení a zmapovať kľúčové miesta súvisiace s emisiami skleníkových plynov.

Technické detaily a priebeh misie

Raketa odštartovala z európskeho kozmodrómu Guiana Space Centre (CSG) presne o 23:03 miestneho času, čo zodpovedá sobote 04:03 stredoeurópskeho letného času. Štart zastrešovala spoločnosť Arianespace, pričom technológiu dodali francúzsky gigant Airbus Defence and Space v spolupráci s Národným centrom pre vesmírne štúdie (CNES). Let rakety Vega C prebehol bez komplikácií a satelity boli úspešne umiestnené na požadovanú obežnú dráhu.

Konštelácia piatich satelitov je navrhnutá na systematické mapovanie zemského povrchu počas najmenej šiestich rokov. Satelity poskytnú detailné trojrozmerné snímky, ktoré budú kľúčové pre urbanistické plánovanie, monitorovanie odlesňovania či analýzu katastrof spôsobených extrémnym počasím.

raketa Vega C
ESA

Monitorovanie CO₂ a environmentálny význam

Osobitnú pozornosť púta jeden zo satelitov, ktorý je špecializovaný na meranie „zdrojov a pohlcovačov“ oxidu uhličitého. Podľa CNES má táto technológia zásadný význam pre získanie presnejšieho obrazu o pohybe a koncentrácii CO₂ v atmosfére. Dáta budú slúžiť výskumníkom zaoberajúcim sa klimatickými zmenami a poskytnú cenné informácie pre politické rozhodnutia zamerané na znižovanie emisií.

Generálny riaditeľ Arianespace David Cavailloles označil misiu za „dôležitý nástroj na pochopenie globálneho otepľovania“, čím podčiarkol jej technický aj environmentálny význam. Zároveň pripomenul, že ide o tretí štart z kozmodrómu Kourou v roku 2025 a druhý pre model Vega C, ktorý je určený na vynášanie menších nákladov na nízku obežnú dráhu.

Budúce plány a význam pre Európu

Európska vesmírna agentúra (ESA) a jej partneri pokračujú v intenzívnom programe štartov. Už v auguste sa očakáva premiérový štart novej európskej ťažkej rakety Ariane 6, ktorá nahradí Ariane 5 a zohrá kľúčovú úlohu v budúcich vesmírnych misiách Európy.

Úspešný štart rakety Vega C nie je len technickým triumfom, ale aj dôležitým krokom v európskej stratégii pre presné a udržateľné monitorovanie Zeme z obežnej dráhy. Európa sa tak stáva čoraz významnejším hráčom v globálnom úsilí o ochranu klímy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP