V tomto texte boli použité materiály TASR.

Plánuješ cestu autom cez Švajčiarsko na letnú dovolenku? Možno si budeš musieť pripraviť peňaženku na nový poplatok. Švajčiarski poslanci navrhujú zaviesť tranzitnú daň pre motoristov, ktorí cez krajinu len prechádzajú bez prenocovania.

Skupina zákonodarcov z piatich politických strán predložila návrh, ktorý má spoplatniť vodičov, ktorí využívajú Švajčiarsko ako tranzitnú trasu. Systém by fungoval jednoducho: pri vstupe a výstupe z krajiny by sa skenovali poznávacie značky áut. Ak nezostaneš v krajine na „výrazný pobyt“, zaplatíš poplatok, ktorého výška by závisela od intenzity premávky.

„To znamená, že ceny budú vyššie počas sviatku Nanebovstúpenia Pána, na Zelený štvrtok alebo na začiatku prázdnin a nižšie, ak počas týždňa nebude žiadna dopravná zápcha,“ vysvetlil pre rozhlasovú stanicu SRF poslanec Simon Stadler zo strany Die Mitte.

Návrh prichádza z regiónov, ktoré trpia preplnenými cestami, najmä v oblasti Gotthardského cestného tunela. Tento takmer 17-kilometrový tunel, spájajúci kantóny Uri a Ticino, je kľúčovou severojužnou trasou cez Alpy. Počas sviatkov a prázdnin sa pred ním tvoria kilometrové kolóny, čo frustruje miestnych obyvateľov. Stadler, ktorý pochádza z kantónu Uri, zdôrazňuje, že poplatok nie je diskrimináciou voči cudzincom. „V súčasnosti sú diskriminovaní miestni obyvatelia v dôsledku vysokej intenzity dopravy,“ argumentoval.

Pre teba ako vodiča to znamená, že ak plánuješ cestu cez Švajčiarsko, napríklad na dovolenku do Talianska, môžeš čeliť dodatočným nákladom. Už teraz musíš platiť za švajčiarsku diaľničnú známku, ktorá stojí približne 43 eur ročne. Nová tranzitná daň by k tomu pridala ďalší poplatok, ktorý by sa menil podľa toho, či cestuješ v špičke alebo mimo nej. Zatiaľ nie je jasné, aká vysoká by daň mohla byť, no jej cieľom je odradiť vodičov od prejazdu v najrušnejších obdobiach a zmierniť dopravné zápchy.

švajčiarska cesta
Weekend/YouTube

Kritici návrhu však upozorňujú, že poplatok by mohol odradiť turistov, ktorí Švajčiarsko využívajú ako tranzitnú krajinu, no zároveň prispievajú k ekonomike. Napríklad Slováci, ktorí často cestujú cez Alpy do južnej Európy, by si museli dobre naplánovať trasu aj rozpočet. Návrh ešte čaká na schválenie, no už teraz vyvoláva diskusie. Ak sa stane realitou, mohol by zmeniť spôsob, akým plánujeme dovolenkové cesty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP