Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v utorok potvrdilo, že si predvolalo čínskeho veľvyslanca v Berlíne Denga Hongba v reakcii na incident, ktorý sa odohral začiatkom júla v oblasti Červeného mora. Podľa oficiálnych informácií nemecké lietadlo zapojené do európskej operácie Aspides sa stalo terčom lasera namiereného z čínskej vojenskej lode.

Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti X ministerstvo uviedlo: „Čínska armáda použila laser proti nemeckému lietadlu v rámci operácie #ASPIDES.“ Zároveň zdôraznilo, že „ohrozenie nemeckého personálu a narušenie operácie je úplne neprijateľné“. Čínsky diplomat bol predvolaný na vysvetlenie, uviedlo CNN.

Berlín obviňuje Peking z ohrozenia posádky

Nemecko sa v rámci misie Aspides pod vedením Európskej únie angažuje v ochrane obchodných lodí pred útokmi húsíjských militantov z Jemenu. Do operácie je zapojených približne 700 nemeckých vojakov, ktorí zabezpečujú bezpečný prechod lodí v jednej z najvyťaženejších a zároveň najnebezpečnejších námorných trás sveta.

Podľa informácií agentúry AP, ktoré sa odvolávajú na hovorcu nemeckého ministerstva obrany, k incidentu došlo „bez akéhokoľvek dôvodu alebo predchádzajúceho kontaktu“. Čínska vojnová loď, ktorá sa v oblasti vyskytovala opakovane, nasmerovala laser na nemecké prieskumné lietadlo. „Týmto konaním prijala riziko ohrozenia ľudí aj techniky,“ uviedol hovorca.

Nie je zatiaľ jasné, o aký typ lasera išlo – či išlo o zbraňový systém alebo o technológiu na navádzanie cieľov. V každom prípade akcia spôsobila predčasné ukončenie misie a lietadlo sa muselo vrátiť na základňu v Džibuti.

Trend laserových zbraní rastie

Vojenské lasery, ako tie použité v tomto incidente, predstavujú rastúci trend v oblasti tzv. smerovaných energetických zbraní (Directed Energy Weapons – DEW). Tieto systémy využívajú vysokoenergetické lúče svetla na oslepovanie senzorov, poškodzovanie optiky alebo dočasné znefunkčnenie elektroniky. Aj keď sa v tomto prípade nepreukázalo, že išlo o ofenzívnu zbraň schopnú ničiť ciele, samotné použitie lasera v blízkosti pilotov či citlivých prístrojov môže spôsobiť vážne riziká – od dočasného oslepenia až po narušenie navigácie.

Moderné vojenské lietadlá sú síce vybavené ochrannými senzormi a filtrami, no zasiahnutie laserom môže znamenať ohrozenie elektrooptických systémov, ktoré sa používajú na prieskum, navádzanie alebo komunikáciu. V prípade starších alebo civilných lietadiel, ako bolo to nemecké, býva odolnosť voči takýmto technológiám nižšia. Incident preto otvoril aj otázku ochrany európskych síl pred novými typmi hybridných hrozieb, ktoré sa nemusia prejaviť priamo zbraňovým útokom, ale pôsobia v tzv. „šedej zóne“ medzi agresiou a zastrašovaním.

Vojenské napätie eskaluje

Lietadlo, ktoré sa stalo cieľom incidentu, prevádzkovala civilná spoločnosť, no na palube sa nachádzal nemecký vojenský personál. Tento detail zvýrazňuje komplexnosť a citlivosť operácií v oblasti, kde sa stretávajú vojenské a civilné záujmy viacerých krajín.

Čínska strana sa k incidentu zatiaľ oficiálne nevyjadrila. Medzinárodné reakcie sa môžu ešte len rozvíjať, no nemecký postoj je jasný. Podobné správanie je neakceptovateľné a ohrozuje stabilitu v regióne aj bezpečnosť medzinárodných misií.

Prípad otvára otázky o pravidlách a štandardoch správania sa medzi armádami rôznych krajín v medzinárodných vodách, najmä keď sa v rovnakom priestore pohybujú vojenské jednotky s odlišnými mandátmi. Či bude nasledovať diplomatická roztržka alebo snaha o zmiernenie napätia, ukáže ďalší vývoj čínsko-nemeckých vzťahov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP