Indonézska polícia urobila odvážny krok smerom k futuristickému spôsobu vymáhania práva. Počas veľkolepej prehliadky v Jakarte predviedla nový tím 25 robotických policajtov a psov, ktorí sa majú zapojiť do boja proti kriminalite, najmä v oblasti prísnych protidrogových zákonov, ktorými je krajina známa. Na kuriózny prípad upozornil portál Interesting Engineering.

Nová doba

Humanoidní roboti oblečení do uniforiem Polri (Indonézska národná polícia) a čiernych baretiek sú navrhnutí tak, aby zvládali rozmanité operácie. Od likvidácie bômb, cez zvládanie rukojemníckych situácií, až po pátracie a záchranné akcie. Sú vybavení pokročilou technológiou rozpoznávania tvárí a dohľadu, čo z nich robí efektívnych pomocníkov aj pri kontrole premávky a zvyšovaní verejnej bezpečnosti. Robotickí psí kolegovia, známi ako I-K9, sú zasa trénovaní na vyhľadávanie nebezpečných látok, čím nahrádzajú tradičné policajné psy.

Predstavenie robotického tímu sa odohralo 1. júla 2025 pri príležitosti 79. výročia Indonézskej národnej polície. Okrem humanoidných jednotiek a I-K9 boli predstavené aj tankovité roboty a dokonca poľnohospodárske roboty, čo zdôrazňuje ambíciu Polri na plnú digitalizáciu a modernizáciu svojich radov. Brigádny generál Trunoyudo Wisnu Andiko, vedúci úradu pre verejné vzťahy informačnej divízie polície, vysvetlil, že tieto roboty sú súčasťou stratégie modernizácie a zvládajú úlohy ako pochodovanie, beh, salutovanie či zásahy pri výtržnostiach.

Polícia zároveň načrtla sedem kľúčových funkcií, ktoré majú roboty vykonávať. Ide o dohľad v nebezpečných zónach, likvidáciu výbušnín, pátracie a záchranné operácie, zber forenzných dôkazov, monitorovanie premávky, inteligentné hliadky s rozpoznávaním tvárí a detekciu výbušnín či drog. Všetko prebieha v snahe zefektívniť policajný výkon a zároveň zvýšiť bezpečnosť pri rizikových zásahoch.

Svet nezaostáva

Príklad Indonézie nie je ojedinelý. Robotizácia bezpečnostných zložiek sa postupne rozširuje po celom svete. V USA sú roboty bežne nasadzované pri likvidáciách bômb, operáciách SWAT tímov a monitoringu vysokorizikových oblastí. Drony zabezpečujú letecký dohľad nad veľkými akciami, asistujú pri pátraní či dopravnom dohľade. V Číne sú roboty riadené umelou inteligenciou súčasťou bežného dohľadu na staniciach a letiskách, pričom kombinujú rozpoznávanie tvárí a kontrolu davov.

Dubaj nasadil humanoidných policajtov do ulíc, kde pomáhajú verejnosti s podávaním hlásení či poskytovaním informácií, pričom plánuje, aby do roku 2030 tvorili roboty až štvrtinu celej polície. Singapur využíva robotické hliadky na verejných miestach, ktoré upozorňujú na „nežiadúce sociálne správanie“. V Japonsku zas roboty pomáhajú najmä pri katastrofách a zvládaní výbuchov. V Spojenom kráľovstve sú roboty využívané na likvidáciu výbušnín, prácu s nebezpečnými látkami či dohľad počas masových podujatí.

Hoci nasadzovanie robotov zvyšuje bezpečnosť policajných operácií a efektivitu dohľadu, vyvoláva aj diskusie o etike a ochrane súkromia. Otázky týkajúce sa zodpovednosti, zneužitia údajov alebo nahradzovania ľudskej práce sú stále otvorené.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP