V texte boli použité materiály TASR.

V Spojených štátoch sa opäť rozvírila debata o kybernetickej bezpečnosti a zahraničných zásahoch do americkej politiky. Hackeri napojení na Irán totiž pohrozili zverejnením e-mailovej komunikácie osôb z blízkeho okolia bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Podobný incident sa odohral už pred prezidentskými voľbami v roku 2024 a teraz, niekoľko mesiacov pred ďalšími voľbami, sa história opakuje.

Podľa agentúry Reuters, ktorá komunikovala s hackermi vystupujúcimi pod pseudonymom Robert, má skupina k dispozícii približne 100 gigabytov e-mailov z účtov viacerých ľudí napojených na Trumpa. Ide o Susie Wilesovú, vedúcu kancelárie Bieleho domu, právničku Lindsey Halliganovú, poradcu Rogera Stonea a bývalú pornoherečku Stormy Daniels. Práve s Danielsovou bol Trump v minulosti spájaný pre údajný intímny vzťah z roku 2006, ktorý však popiera. Hackeri zatiaľ neprezradili, čo e-maily obsahujú, no zameranie na konkrétnych ľudí naznačuje, že ide o citlivý materiál.

Iránski hackeri hrozia zverejnením e-mailov ľudí z Trumpovho okolia

Americké úrady reagovali rázne. Ministerka spravodlivosti Pam Bondiová označila incident za „bezohľadný kybernetický útok“. Riaditeľ FBI Kash Patel vyhlásil: „Každý, kto je spojený s akýmkoľvek narušením národnej bezpečnosti, bude vyšetrovaný a stíhaný v plnom rozsahu podľa zákona.“ Agentúra pre kybernetickú a infraštruktúrnu bezpečnosť (CISA) považuje útok za súčasť digitálnej propagandy. Na sieti X uviedla: „Ide o plánovanú očierňujúcu kampaň, ktorá má uškodiť prezidentovi Trumpovi a diskreditovať počestných štátnych zamestnancov, ktorí dôstojne slúžia našej krajine.“

Skupina Robert sa prvýkrát objavila pred voľbami v roku 2024. Už vtedy tvrdila, že má prístup k e-mailovým účtom viacerých Trumpových spolupracovníkov. Neskôr poskytla niektoré z týchto e-mailov médiám. Reuters potvrdil ich pravosť. Medzi uniknutými dokumentmi bol e-mail, ktorý zrejme dokumentuje finančnú dohodu medzi Trumpom a právnikmi Roberta F. Kennedyho mladšieho, ktorý dnes pôsobí ako minister zdravotníctva. Ďalšie materiály zachytávali internú komunikáciu Trumpovho volebného tímu a diskusie o možnom urovnaní sporu so Stormy Danielsovou.

V obžalobe zverejnenej v septembri 2024 americké ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že hackerskú operáciu riadili iránske Revolučné gardy. Hackeri sa k tomuto obvineniu nevyjadrili. Irán opakovane odmieta akékoľvek spojenie s kybernetickou špionážou.

Po voľbách v roku 2024 skupina uviedla, že žiadne ďalšie dokumenty zverejňovať nebude. Aktivitu obnovila až po 12-dňovom vojenskom konflikte medzi Iránom a Izraelom, do ktorého sa zapojili aj Spojené štáty prostredníctvom leteckých útokov na iránske jadrové zariadenia.

Hackeri agentúre Reuters povedali, že plánujú predaj ukradnutých e-mailov a požiadali o medializáciu prípadu. Tvrdia, že cieľom je získať pozornosť a finančný zisk.

Celý incident znovu upozorňuje na zraniteľnosť politických špičiek vo svete, kde je kyberpriestor čoraz častejšie využívaný ako nástroj na politické ovplyvňovanie. Bezpečnostné zložky budú musieť opäť preukázať, že sú pripravené čeliť hrozbám z prostredia, ktoré sa neustále mení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP