V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zvráskavené prsty po dlhšom pobyte vo vode nie sú len náhodným javom, ale nesú v sebe presný vzorec, ktorý kopíruje tvar podkožných krvných ciev. K tomuto prekvapivému záveru dospeli vedci, ktorí svoj výskum publikovali v májovom vydaní časopisu Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials. Ako uvádza server Science News, tieto vzory sa ukazujú ako konzistentné a opakovateľné, čo otvára dvere novým spôsobom identifikácie osôb.

Bežná predstava, že vrásky na prstoch po kúpeli vznikajú jednoducho nasiaknutím kože vodou, už dávno neplatí. Výskum ukázal, že tento fenomén je výsledkom aktívneho zúženia podkožných ciev, ktoré reagujú na zmenu koncentrácie solí v kožnom tkanive. Pri dlhšom pobyte vo vode sa soľ v pokožke zriedi, mozog vyšle signál na stiahnutie ciev a následkom toho sa koža začne krčiť.

Rovnaký vzor aj na druhý deň

Biomedicínsky inžinier Guy German z Binghamtonskej univerzity sa rozhodol preskúmať, či je tento vzor vrások konzistentný. V rámci experimentu traja dobrovoľníci ponorili pravú ruku do vody s teplotou 40 °C na 30 minút. Po vysušení odfotili vzor vrások na prstoch a pokus zopakovali o 24 hodín neskôr. Výsledok bol jednoznačný – vrásky sa vytvorili na rovnakých miestach a v rovnakom tvare.

Matematická analýza nasnímaných fotografií potvrdila, že vzory boli prakticky identické. Podľa Germana je to dôkaz, že cievna sieť pod pokožkou si zachováva rovnaký tvar, a práve táto sieť je zodpovedná za zvráskavený obrazec.

Diane pod vodou.
Freepik

Potenciál pre biometrické využitie

German a jeho tím teraz plánujú skúmať, či sa tento jav zachováva aj v dlhšom časovom horizonte – po roku, desiatich alebo dokonca päťdesiatich rokoch. Ak sa ukáže, že podkožné cievy nemenia svoj tvar po celý život, mohli by sa vrásky na prstoch stať novou formou biometrickej alebo forenznej identifikácie, podobne ako odtlačky prstov.

„Milujem fakt, že počiatok tohto príbehu vyplynul z jednoduchej nevinnej otázky. Otvorilo to obrovské dvere tomu, čo je v podstate nepoznaná veda,“ uzatvára German.

Výskum ukazuje, že aj každodenné, zdanlivo banálne javy môžu skrývať fascinujúce poznatky o ľudskom tele. A to, čo sme považovali za obyčajný dôsledok kúpania, môže byť čoskoro ďalším nástrojom modernej vedy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP