V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Rok 2024 sa podľa najnovšej analýzy CRIF Cyber Observatory zapísal ako rok kybernetických zločinov. Úniky dát narastajú, metódy kyberútočníkov sú čoraz sofistikovanejšie a do popredia sa dostávajú technológie umelej inteligencie, ktoré sa zneužívajú na podvody v bezprecedentnom rozsahu. Počet prípadov krádeží dát na dark webe medziročne vzrástol o 15 % a celkovo bolo hlásených až 2,08 milióna incidentov.

Jednou z najnebezpečnejších foriem podvodov sa stali deepfake technológie, ktoré využívajú AI na generovanie realistických videí a hlasov. Medzi najznámejšie podvody patrí tzv. „CEO WhatsApp“ scam, pri ktorom boli zamestnanci firiem oklamaní falošnými správami a hlasmi vydávajúcimi sa za ich nadriadených.

Okrem toho sa šíria deepfake videá známych osobností, ako napríklad Elona Muska, ktoré lákajú ľudí na podvodné investičné schémy. Tieto falošné videá sa často objavujú aj na sociálnych sieťach a pôsobia veľmi presvedčivo, čo zvyšuje riziko naletenia na scam aj u skúsených používateľov internetu.

Najzraniteľnejšie sú heslá a emaily

CRIF identifikoval päť najčastejšie zneužívaných typov údajov: heslá, emailové adresy, používateľské mená, telefónne čísla a celé mená s priezviskami. V roku 2024 dominovali úniky údajov, kde sa kombinovali emaily s heslami alebo telefónne čísla s identitou používateľa.

Analýza zároveň odhalila, že mnohí používatelia naďalej využívajú slabé a predvídateľné heslá, ako napríklad „123456“, „martin“, „heslo“ či „obrazok1“. Prelomenie takýchto hesiel trvá hackerom menej ako sekundu, čo z nich robí najjednoduchší cieľ.

cia
mdz

Slovensko sa zlepšilo, ale riziká pretrvávajú

Slovensko sa v rebríčku krajín s najčastejšími únikmi e-mailových adries s heslami umiestnilo na 34. mieste, čo je výrazné zlepšenie oproti 17. miestu v roku 2023. Napriek tomuto posunu zostáva každý používateľ potenciálnym cieľom, keďže kyberzločinci využívajú čoraz cielenejšie a rozmanitejšie metódy.

Pokiaľ ide o zneužívanie kreditných kariet, Slovensko sa v rebríčku presunulo z 83. na 87. miesto. Najviac prípadov v rámci Európy zaznamenali Francúzsko, Španielsko a Nemecko. Znepokojivý je však fakt, že v celej Európe bol medziročný nárast týchto incidentov až o 94 %, čím sa kontinent stal najväčším centrom nelegálnej výmeny údajov o kreditkách.

Odborníci odporúčajú používať silné a unikátne heslá, dvojfaktorové overenie a zvýšenú ostražitosť pri prijímaní správ od neznámych osôb. Rovnako dôležité je nevkladať dôveru do videí alebo hlasových správ, aj keď sa zdajú byť autentické.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP