V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Invázne, teda nepôvodné rastliny a živočíchy, ktoré sa rozšírili mimo svoj prirodzený areál výskytu, spôsobili počas posledných šiestich dekád celosvetové ekonomické škody za viac ako 2,2 bilióna dolárov. Vyplýva to z novej štúdie publikovanej v renomovanom časopise Nature Ecology & Evolution, o ktorej informovala agentúra AFP a následne TASR. Tento alarmujúci údaj prevyšuje doterajšie odhady až sedemnásobne, čo podčiarkuje rozsah ekologického a ekonomického problému, ktorému svet čelí.

Medzinárodný tím výskumníkov zhromaždil údaje o 162 inváznych druhoch, ktorých vplyv bol dobre zdokumentovaný minimálne v niekoľkých krajinách. Pomocou modelovania následne odhadol škody aj pre ďalších 78 štátov, ako napríklad Bangladéš či Kostariku, kde dovtedy takéto údaje chýbali.

Najviac trpia pobrežné mestské regióny

Z analýzy vyplýva, že najväčšie škody spôsobujú invázne rastliny. Náklady súvisia nielen s priamymi škodami na pôde, poľnohospodárstve či infraštruktúre, ale aj s vysokými výdavkami na kontrolu a likvidáciu týchto druhov.

„Rastliny sú skupinou s najväčšími ekonomickými škodami, či už z hľadiska priamych škôd alebo nákladov na ich kontrolu,“ uviedol Ismael Soto z Juhočeskej univerzity, jeden z vedúcich výskumu.

Medzi najproblematickejšie živočíchy patria diviaky, ktoré ničia úrodu, kukuričné polia aj vinice či komáre, ktoré v dôsledku globálneho otepľovania prenikajú do nových oblastí a šíria nebezpečné ochorenia, ako sú malária alebo dengue.

Rastliny.
Unsplash

Podľa štúdie sú najviac zasiahnuté mestské pobrežné oblasti, predovšetkým vo východnej Číne, v USA a v Európe. Tieto regióny kombinujú vysokú hustotu obyvateľstva, intenzívne poľnohospodárstvo a častý kontakt s prístavmi, ktoré sú vstupnou bránou pre mnohé nepôvodné druhy.

Invázne druhy predstavujú vážnu hrozbu pre biodiverzitu, keďže vytláčajú tie pôvodné, narúšajú potravinové reťazce a urychľujú tempo vyhynutia živočíšnych aj rastlinných druhov.

Škody až 400 miliárd ročne

Medzivládna platforma pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) odhaduje, že ročné náklady spojené s inváznymi druhmi presahujú 400 miliárd dolárov. Tieto výdavky zahŕňajú straty v poľnohospodárstve, výdavky na zdravotnú starostlivosť, manažment inváznych druhov a ekologické sanácie.

Výskumníci zároveň upozorňujú, že doterajšie výpočty boli výrazne podhodnotené a že skutočný rozsah problému je omnoho väčší, než sa predpokladalo. Neúplné údaje z predchádzajúcich desaťročí nedokázali vystihnúť plný rozsah dopadov, ktoré dnes výrazne narastajú v dôsledku klimatickej zmeny a globalizácie.

Odborníci apelujú na zvýšenie monitorovania, rýchlejšiu reakciu na nové invázne druhy a investície do prevencie namiesto likvidácie. Efektívna kontrola týchto druhov môže v budúcnosti zachrániť nielen miliardy dolárov, ale aj cenné ekosystémy a zdravie obyvateľstva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP