Nedávno svet obletela správa výskumníkov z  Cambridge, v ktorej oznámili, že v atmosfére vzdialenej exoplanéty K2-18b identifikovali molekulu, ktorá by mohla naznačovať prítomnosť života. Nová analýza však prináša skeptickejší pohľad na tvrdenie. Podľa nej doterajšie dôkazy nie sú presvedčivé. O analýze informoval portál Phys.org.

Známky života na exoplanéte sú nejasné

Exoplanétu vedci objavili v roku 2015. Nachádza sa 124 svetelných rokov od Zeme a výskumníci z Cambridge ju analyzovali pomocou údajov z Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST). Podľa ich interpretácie, planéta nesie známky prítomnosti dimetylsulfidu alebo dimetyldisulfidu, dvoch molekúl, ktoré by mohli označovať život.

K informácií však viacerí akademici pristupovali s opatrnosťou a vedci z Chicaga sa rozhodli publikované údaje overiť. Podľa novej analýzy, dôkazy zatiaľ nie sú dostatočne presvedčivé.

ilustrácia exoplanéty K2-18
NASA, CSA, ESA, J. Olmstead (STScI), N. Madhusudhan (Cambridge University

„Zistili sme, že údaje, ktoré máme doteraz k dispozícii, sú príliš ovplyvnené šumom na to, aby sme poskytli dôkaz potrebný na preukázanie tohto tvrdenia,vyhlásil Rafael Luque, postdoktorand na UChicago a hlavný autor štúdie, ktorá bola predložená na publikáciu do časopisu Astronomy & Astrophysics Letters. Dostupná je na serveri arXiv.

Výskumníci upozornili, že teleskopy ako JWST, nepozorujú samotnú planétu priamo, ale analyzujú svetlo hviezdy, ktoré prechádza cez atmosféru planéty v okamihu, keď prechádza popred ňu. Rôzne molekuly pohlcujú svetlo rôznych vlnových dĺžok a práve to umožňuje určiť, čo sa v atmosfére nachádza.

„Všetko, čo má uhlík naviazaný na tri atómy vodíka, sa objaví na určitej vlnovej dĺžke. Presne to platí aj pre dimetylsulfid. Existuje nespočetné množstvo ďalších zlúčenín s uhlíkom a troma vodíkmi, ktoré by vo Webbových dátach vykazovali podobné znaky. Aj pri omnoho kvalitnejších dátach bude ťažké s istotou potvrdiť, že to, čo vidíme, je práve dimetylsulfid,“ vysvetlil spoluautor štúdie Michael Zhang.

Štúdia obsahovala málo dát

Pôvodná štúdia vychádzala len z meraní JWST. Keď vedci z Chicaga zohľadnili aj ďalšie pozorovania vrátane z Hubbleovho vesmírneho teleskopu, dôkazy o prítomnosti dimetylsulfidu boli ešte slabšie.

„Odpoveď na otázku, či existuje život mimo slnečnej sústavy, je tou najdôležitejšou úlohou v našom odbore. Práve preto všetci študujeme tieto planéty. V tejto oblasti sme dosiahli enormný pokrok a nechceme, aby ho zatienili predčasné vyhlásenia,“ dodal Luque.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP