V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Grécko sa pred začiatkom letnej sezóny pripravuje na jednu z najnáročnejších požiarnych sezón za posledné roky. Ako vo štvrtok oznámil grécky minister civilnej ochrany Ioannis Kefalogiannis, krajina zmobilizuje rekordných 18.000 stálych a sezónnych hasičov, ktorým budú asistovať tisícky dobrovoľníkov, ako aj príslušníci pobrežnej stráže a ozbrojených síl.

„Je už zrejmé, že podmienky budú tento rok mimoriadne náročné,“ povedal Kefalogiannis novinárom po tom, ako sa zúčastnil na cvičení hasenia požiarov južne od Atén. Grécko zároveň takmer zdvojnásobí flotilu sledovacích dronov, ktorých počet stúpol zo 45 na 82 kusov, čím chce krajina efektívnejšie monitorovať a zvládať požiare v ťažko dostupných oblastiach.

Klimatická kríza prehlbuje rozsah škôd

Šéf hasičského zboru Theodoros Vagias upozornil, že klimatická kríza sa prehlbuje a krajina na ňu musí reagovať lepším dohľadom, vyššou pripravenosťou a efektívnou mobilizáciou zdrojov. Požiarna sezóna v Grécku trvá oficiálne od 1. mája do 31. októbra, pričom najrizikovejšie mesiace sú júl a august.

Podľa údajov Informačného systému EÚ o lesných požiaroch sa výmera spálenej plochy v Grécku za posledné roky dramaticky zvýšila. V roku 2021 zhorelo vyše 1300 kilometrov štvorcových lesov a porastov, v roku 2023 to bolo až 1745 km², čo je takmer trojnásobok priemeru z rokov 2011 až 2020. Tento nárast je dôsledkom kombinácie vysokých teplôt a pretrvávajúcich suchých období, ktoré vytvárajú ideálne podmienky pre rýchle šírenie plameňov.

TASR/AP/Noah Berger

Drony ako nový štandard v hasení

V boji proti plameňom sa grécke úrady čoraz viac spoliehajú na moderné technológie, najmä na drony. Tie sa nevyužívajú len na monitorovanie, ale aj na priamu asistenciu pri hasení požiarov, pričom sú schopné pohybovať sa medzi korunami stromov, kde bežné prostriedky nemajú šancu zasiahnuť. Na štvrtkovom cvičení neďaleko Atén bola testovaná aj simulovaná evakuácia detského letného tábora, čo má preveriť pripravenosť jednotiek na reálne situácie.

Do boja proti požiarom sa zapoja aj zahraničné posily. V rámci mechanizmu civilnej ochrany EÚ bude v Grécku počas sezóny pôsobiť 300 hasičov z Česka, Francúzska, Rumunska, Moldavska a Bulharska. Ich prítomnosť má nielen pomôcť pri veľkých požiaroch, ale aj podporiť výmenu skúseností a posilniť spoluprácu medzi európskymi krajinami v oblasti krízového manažmentu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP