V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Bratislavská rafinéria Slovnaft je ochotná diskutovať o znovuotvorení svojej čistiarne odpadových vôd pre tretie strany, no pod podmienkou, že štát zavedie legislatívne zmeny, ktoré zabezpečia, že zodpovednosť za obsah čistených vôd ponesú ich pôvodcovia. Informoval o tom minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý o postoji spoločnosti informoval prostredníctvom videa na sociálnej sieti.

„Slovnaft dnes prisľúbil, že je ochotný sa rozprávať o znovuotvorení čistiarne odpadových vôd pre tretie subjekty za podmienok, že štát urobí určité legislatívne zmeny, ktoré jasne zagarantujú, že tí, ktorí budú využívať túto čistiareň, budú znášať právnu zodpovednosť za ten obsah,“ uviedol Taraba. Dodal tiež, že štát plánuje v čistiarni zaviesť vlastné meracie zariadenia, aby inšpekcia životného prostredia mohla priebežne vyhodnocovať činnosť a zabezpečiť transparentnosť voči verejnosti.

Spaľovňa ostáva kontroverzná

Popri téme čistiarne však ostáva aktuálna aj plánovaná modernizácia spaľovne odpadu v areáli rafinérie Slovnaft, ktorá čelí dlhodobému odporu Bratislavy a miestnych samospráv. Starostovia i hlavné mesto odmietajú rozsah projektu a varujú pred zvýšeným znečistením ovzdušia a spodných vôd.

Molnár zdôraznil, že projekt má slúžiť primárne na spracovanie priemyselného odpadu, pre ktorý Slovensko podľa neho nemá dostatočné riešenie. Tvrdí, že Slovnaft citlivo vníma pripomienky verejnosti a že proces EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) je príležitosťou na ich dôkladné zohľadnenie.

Jaroslav Novák/TASR

Minister Taraba obhajuje potrebu zhodnocovania odpadu, pričom porovnáva Slovensko so susednými krajinami. Kým v Bratislave sa zhodnocuje iba 8 % odpadu a na zvyšku Slovenska nula, v okolitých štátoch sa dosahuje až 40 % premena odpadu na energiu. Upozorňuje tiež, že podľa rozhodnutia EÚ musí Slovensko do roku 2035 ukončiť prevádzku skládok.

„Ak nepostavíme dostatočné kapacity na zhodnocovanie odpadov, tak nám budú v budúcnosti ceny diktovať okolité štáty, ktoré nám budú povďačné, že tie miliardy za poplatky pôjdu im,“ upozornil minister.

Znepokojené matky

Do diskusie sa ostro zapojilo občianske združenie Znepokojené matky, ktoré obviňuje Slovnaft aj Tarabu zo zavádzania verejnosti. Ich zástupkyňa Ivana Nemethová tvrdí, že aj keď Slovnaft deklaruje zameranie na priemyselný odpad, väčšina kapacity plánovanej spaľovne má byť určená pre komunálny odpad. Upozorňuje, že dovoz odpadu z iných regiónov zvýši emisie CO₂ z dopravy a že Slovnaft sa odmietol zaviazať právne, že nebude spracovávať zahraničný odpad.

„Ignorujú fakt, že v hierarchii udržateľného obehového hospodárstva musíme v prvom rade predchádzať vzniku odpadu, opätovne ho využívať, recyklovať a kompostovať,“ dodala Nemethová. Po spaľovaní podľa nej vzniká škvara a toxický popolček, ktorý sa aj tak musí ďalej skládovať, čo je v rozpore s tvrdením, že spaľovne znižujú potrebu skládok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP