V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký miliardár Elon Musk, ktorý je známy svojimi nečakanými rozhodnutiami a odvážnymi vyhláseniami, opäť potvrdil, že zostáva generálnym riaditeľom automobilky Tesla. Uviedol to v utorok počas videohovoru na ekonomickom fóre v Katare, ktoré organizovala agentúra Bloomberg. Reagoval tak na rastúce špekulácie o jeho odchode po tom, ako sa minulý týždeň zúčastnil návštevy Dauhy v rámci turné amerického exprezidenta Donalda Trumpa na Blízkom východe.

Tesla pritom čelila zvýšenému tlaku verejnosti a prehlbujúcej sa nedôvere zo strany investorov, čo sa odrazilo aj na poklese cien jej akcií. Dôvodom bola práve Muskova blízkosť k Trumpovi, ktorej výsledkom bolo aj jeho prijatie postu vo vedení novovzniknutého amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE). Ten mal pôvodne za cieľ šetriť verejné financie, no jeho kroky priniesli viac odporu než úspor.

Koniec vo verejnej správe, návrat k technológiám

Minulý týždeň Musk oznámil, že končí v DOGE už 30. mája. Na otázku, či ho skúsenosť vo verejnej správe odradila od ďalšej politickej angažovanosti, odpovedal jednoducho: „Urobil som, čo bolo potrebné urobiť.“ Zároveň priznal, že aj keď minulý rok venoval 270 miliónov dolárov na Trumpovu predvolebnú kampaň, do budúcna plánuje výrazne obmedziť výdavky na politiku.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Musk rozhodol zotrvať na čele Tesly, je podľa jeho slov „potreba udržať si dostatočnú kontrolu nad hlasovaním v spoločnosti“.

„Nejde o peniaze, ide o rozumnú kontrolu nad budúcnosťou spoločnosti,“ zdôraznil. Priznal však, že výška jeho odmeny v Tesle hrala istú rolu v jeho rozhodovaní. Dôležitejšie je však pre neho to, aby ho nemohli vytlačiť aktivistickí investori, ktorí sa čoraz viac angažujú v rozhodovacích procesoch spoločností.

Tesla Model S ilustracna
Tesla

Kontrola v Tesle a otázka budúcnosti

Musk zároveň spomenul, že automobilka sa po období poklesu opäť postavila na nohy a dosiahla „obrat“. Na najslabší dopyt naráža Tesla v Európe, zatiaľ čo v iných častiach sveta sa elektromobily tešia značnému záujmu.

Vizionár sa počas rozhovoru dotkol aj svojej satelitnej internetovej služby Starlink, ktorá podľa neho zatiaľ nebude uvedená na burzu. Aj keď služba pôsobí už vo viac ako 70 krajinách, vrátane rýchlo rastúcich trhov ako India, Musk tvrdí, že „sa zatiaľ nikam neponáhľa“. Rastový potenciál Starlinku však považuje za kľúčový a strategický.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP