Čínski vedci prišli s revolučnou metódou, ako z morskej vody získať urán lacnejšie a energeticky efektívnejšie než kedykoľvek predtým, čo môže výrazne podporiť jadrové ambície krajiny, ktorá v súčasnosti vedie svet v budovaní nových jadrových elektrární.

Aj keď oceány ukrývajú približne 4,5 miliardy ton uránu, čo je viac než tisícnásobok množstva dostupného ťažbou, jeho koncentrácia je mimoriadne nízka, čo z neho robí ťažko dostupný zdroj. Doterajšie experimenty sa pokúšali urán zachytávať pomocou syntetických špongií, polymérov inšpirovaných vzormi ciev alebo elektrochemickými metódami, ktoré boli síce účinné, no extrémne drahé a energeticky náročné.

Tím vedený Shuangyinom Wangom z univerzity v Hunan vylepšil práve elektrochemickú technológiu tak, že namiesto jedného elektródu používajú dve medené elektródy (pozitívnu aj negatívnu), ktoré spolu efektívne vyťahujú urán z vody. Výsledkom bolo, že z roztoku podobného slanej morskej vode dokázali vedci vytiahnuť 100 % uránu len za 40 minút. Pre porovnanie, tradičné fyzikálne metódy adsorpcie získajú často menej než 10 %, informuje NewScientist.

Čína našla „nový“ zdroj jadrovej energie

Keď vedci testovali systém s litrom pravej morskej vody, dosiahli 100 % úspešnosť pri vode z Východočínskeho mora a 85 % pri vode z Juhočínskeho mora, pričom pri použití väčších elektród dosiahli aj tam úplnú extrakciu. V týchto experimentoch bol energetický náklad viac ako tisícnásobne nižší ako pri iných elektrochemických metódach.

Čo sa týka finančných nákladov, nový proces vychádza približne na 83 dolárov za kilogram získaného uránu. Fyzikálne adsorpčné metódy stoja zhruba 205 dolárov na kilogram a staršie elektrochemické techniky až 360 dolárov, čo robí z novej čínskej metódy najlacnejší známy spôsob získavania uránu z mora.

ťažba uránu v Číne nový spôsob
EnBW/XinHua

Výskumníci veria, že ak by sa zariadenia zväčšili a prepojili do väčších celkov, mohla by sa začať ich priemyselná výroba a následne aj plošné nasadenie technológie. V 58-hodinovom teste s 100 litrami morskej vody dokázala ich najväčšia súprava získať viac ako 90 % dostupného uránu.

Priekopnícky bol v 90-tych rokoch japonský experiment, kde sa pomocou fyzikálnej metódy podarilo získať kilogram uránu z oceánu. V roku 2019 vznikla v krajine Aliancia pre inováciu technológie získavania uránu z morskej vody, ktorú vedie štátna jadrová spoločnosť a ktorej cieľom je postaviť demonštračnú prevádzku do roku 2035 a spustiť priemyselnú výrobu do roku 2050.

Hoci podľa Ma existuje ešte dlhá cesta k nasadeniu tejto alebo iných elektrochemických metód v priemyselnom meradle, vývoj jasne smeruje k realite, v ktorej bude Čína schopná získavať urán priamo z vlastných vôd.

S rastúcim počtom reaktorov, teda polovica tých, ktoré sú dnes vo výstavbe, je práve v Číne. Cieľom ázijskej mocnosti je predbehnúť USA a EÚ v inštalovanom jadrovom výkone do roku 2030, preto je každé domáce zníženie závislosti od dovozu uránu vítané. Nový prelomový objav tak prichádza v správny čas a môže zásadne ovplyvniť budúcnosť globálnej energetiky aj surovinovej sebestačnosti Číny.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP