Čínska armáda sa pripravuje na prvý ostrý test novej technologickej zbrane, ktorá môže zásadne zmeniť spôsob, akým sa vedie vzdušný boj. Masívny bezpilotný stroj Jiu Tian (v preklade „vysoké nebo“) má podľa štátnych médií vzlietnuť už do konca júna. Ide o jeden z najambicióznejších dronových projektov vôbec.

Nejde o obyčajné UAV, ale o takzvanú „materskú loď“, ktorá dokáže vypustiť až 100 menších bezpilotných jednotiek naraz, vrátane „kamikaze“ dronov. Tie dokážu samostatne útočiť alebo zahltiť nepriateľské obranné systémy v rámci „swarming“ operácií, kde spolupracujú ako inteligentný roj. Na tému upozornil portál South China Morning Post.

Parametre, ktoré konkurencii dvíhajú obočie

Jiu Tian bol prvýkrát predstavený na leteckej výstave v Zhuhai v novembri minulého roka a už vtedy vzbudil pozornosť. Má dolet až 7 000 km a lieta vo výške 15 000 metrov, čo mu umožňuje preletieť ponad väčšinu bežných obranných systémov. Poháňa ho prúdový motor, má maximálnu vzletovú hmotnosť 16 ton, rozpätie krídel 25 metrov a unesie až 6 ton výzbroje.

Na trupe nesie osem závesných bodov na rôzny náklad – od spravodajských a prieskumných modulov po výkonné rušičky na elektronický boj. Vďaka tomu ide o multifunkčnú platformu vhodnú nielen na boj, ale aj na sledovanie hraníc, pátracie akcie či kontrolu námorného priestoru.

Reakcia na USA a posun v globálnej rovnováhe UAV systémov

Z porovnania s najznámejšími americkými dronmi ako MQ-9 Reaper či RQ-4 Global Hawk vychádza Jiu Tian ako zaujímavý hybrid. Má podobnú vzletovú hmotnosť ako Global Hawk, no navyše nesie vlastnú výzbroj a schopnosť koordinovať celé roje UAV. Tým sa dostáva bližšie k univerzálnemu nasadeniu, ktoré ponúka Reaper, no s oveľa väčším rozsahom — či už v dolete, výdrži alebo flexibilite nasadenia.

Materska loď dronov
TWZ

Za vývojom stojí štátny letecký gigant AVIC, výrobu má na starosti firma Xian Chida, patriaca pod obranný konglomerát Guangzhou Haige Communications. Ich cieľom bolo vytvoriť platformu, ktorá zvládne samostatné operácie vo vysokých letových hladinách – mimo dosahu väčšiny protivzdušných systémov – a zvládne rôzne typy misií.

Ak sa júnový test vydarí, pôjde o ďalší výrazný krok, ktorým Čína potvrdí svoj vplyv v oblasti bezpilotných technológií. Za poslednú dekádu sa čínske UAV systémy posunuli z pozície kopírovania západných modelov k vlastnému vývoju s jasným strategickým smerovaním.

Jiu Tian tento trend zosobňuje – najmä ak sa potvrdí jeho schopnosť zvládnuť rozsiahle nasadenie v regiónoch s napätým bezpečnostným kontextom, ako je Taiwanský prieliv alebo Juhočínske more. V týchto prostrediach by jeho dlhý dolet a schopnosť koordinovať roje mohli predstavovať reálnu výzvu pre protivzdušnú obranu aj rovnováhu síl v regióne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP