V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

V súvislosti s nedávnym rozsiahlym výpadkom elektriny na Pyrenejskom polostrove, ktorý zasiahol Španielsko a Portugalsko, ubezpečuje slovenský Úrad jadrového dozoru (ÚJD), že jadrové elektrárne na Slovensku sú pripravené aj na takýto extrémny scenár. V prípade úplného kolapsu elektrickej siete, tzv. blackoutu, sú zariadenia schopné zabezpečiť všetky kľúčové procesy vrátane chladenia aktívnej zóny reaktorov.

Každý jadrový blok na Slovensku má vlastné pripojenie cez dva blokové transformátory do elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky, čím je zabezpečená základná prevádzka. Ak dôjde k poruche alebo výpadku tohto pripojenia, reaktor a turbína automaticky prejdú do režimu vlastnej spotreby. Znamená to, že sa zníži výkon len natoľko, aby elektráreň pokryla vlastné potreby.

Viaceré nezávislé zdroje napájania

Ak by došlo aj k úplnému odstaveniu bloku, na rad prichádza rezervné napájanie prostredníctvom samostatnej 110 kV linky. Pokiaľ ani tá nie je dostupná, každý blok je vybavený trojicou dieselgenerátorov. Zaujímavosťou je, že každý z týchto generátorov je schopný sám o sebe zaistiť bezpečné odstavenie a chladenie reaktora.

Pre najzávažnejšie prípady, ako sú ťažké havárie, pri ktorých môže dôjsť k taveniu paliva, sú elektrárne Mochovce a Bohunice vybavené dodatočnými dieselgenerátormi určenými špeciálne pre takéto krízové situácie. Okrem toho majú elektrárne aj niekoľko mobilných generátorov, ktoré je možné flexibilne pripojiť podľa potreby na akúkoľvek rozvodňu v rámci areálu.

Julian Stratenschulte/TASR/DPA

Precvičovanie scenárov aj školený personál

Úrad jadrového dozoru zdôrazňuje aj vysoký stupeň pripravenosti personálu. Pracovníci blokových dozorní pravidelne prechádzajú cvičeniami, počas ktorých sa nacvičujú neštandardné prevádzkové situácie vrátane výpadku napájania z vonkajšej siete. Tento dôraz na tréning a pripravenosť umožňuje rýchlu a koordinovanú reakciu aj pri náročných prevádzkových poruchách.

Opatrenia prijaté v slovenských atómových elektrárňach ukazujú, že bezpečnosť prevádzky jadrových zariadení nie je ponechaná na náhodu. Vďaka komplexnej technickej výbave a pravidelne cvičenému personálu sú Mochovce aj Bohunice pripravené zvládnuť blackout bez ohrozenia svojich bezpečnostných systémov. Ako uvádza ÚJD, tieto opatrenia zabezpečujú, že jadrové elektrárne môžu bezpečne fungovať aj pri úplnom výpadku dodávok elektriny z vonkajšej siete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP