Severná Kórea 17. mája zverejnila zábery z ostrej vojenskej skúšky, kde stíhacie lietadlá MiG-29 vypálili nový typ strednedostrelovej rakety vzduch-vzduch, čím naznačila, že tento systém je už v bojovej fáze nasadenia. Táto skúška sa konala 15. mája počas výcviku vzdušného boja a protivzdušnej obrany, na ktorom osobne dohliadal severokórejský vodca Kim Čong-un.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) informovala, že okrem rakiet boli počas cvičenia použité aj klzákovo navádzané bomby na likvidáciu cieľov simulujúcich riadené strely a bezpilotné lietadlá. Išlo o prvý prípad, kedy KĽDR verejne ukázala zábery z ostrej paľby tohto typu rakiet. Podľa analytikov systém silno pripomína ruské technológie, čo naznačuje, že vývoj prebiehal s významným vplyvom Moskvy. Na tému upozornil denník Chosun.

Zatiaľ čo Južná Kórea len tento rok spustila proces nahrádzania svojich amerických a európskych raketových systémov vlastnou produkciou, Severná Kórea sa zdá byť o krok vpred – nielenže vyvinula alternatívu, ale zároveň už s ňou úspešne cvičí. Zábery zverejnené 17. mája zachytávajú, ako MiG-29 odpaľuje novú raketu a klzákovú bombu, ktoré úspešne zasiahli simulované ciele. Raketa bola prvýkrát predstavená v roku 2021 na výstave „Self-Defense 2021“, no aktuálny test potvrdzuje, že systém je plne vyvinutý a pripravený na operačné nasadenie.

Severná Kórea otestovala nový raketový systém
Korean Central News Agency/Yonhap

KĽDR šokuje novými raketami

Raketa svojím vzhľadom pripomína čínsku PL-12 a americkú AIM-120 AMRAAM, no experti tvrdia, že dizajnovo je najbližšie k PL-12, čo ešte viac podporuje hypotézu, že jadro technológie pochádza z Ruska – rovnako ako v prípade Číny pri vývoji ich verzie. Podľa juhokórejského poslanca Yoo Yong-wona z vládnej strany People Power Party „aj keď Severná Kórea predviedla iba krátkodostrelové kapacity, zdá sa, že už zvládla integráciu systémov pre strednedostrelové varianty, ktoré sú technicky náročnejšie, čo naznačuje priamy technologický transfer zo strany Ruska“.

Okrem rakiet sa počas cvičenia objavili aj ciele v podobe protilodnej strely pripomínajúcej severokórejskú verziu rakety Uran a dronov so siluetou podobnou raje – podľa analytikov išlo o simulácie moderných riadených striel a stealth dronov, aké využíva Južná Kórea. Týmto KĽDR naznačuje, že jej vzdušné kapacity napredujú aj v oblasti obrany proti moderným technológiám.

Severná Kórea otestovala nový raketový systém
Korean Central News Agency

V ten istý deň Severná Kórea predstavila aj bezpilotné lietadlo, ktoré vizuálne pripomína americký MQ-9 Reaper, čím zdôraznila svoj zámer modernizovať aj konvenčné zložky armády, nielen jadrový arzenál. Tieto kroky sú jasným signálom, že Pchjongjang zrýchľuje vývoj svojich konvenčných zbraní, čo bolo doteraz považované za výhodu Soulu.

Sila tohto trendu bola zreteľná aj pri nedávnom odhalení vojenskej lode s názvom „Choe Hyon“ 30. apríla – KĽDR ju označila za svoju verziu torpédoborca triedy Aegis. Loď na prezentácii odpálila hypersonickú riadenú strelu, strategickú strelu aj protivzdušné rakety. Hypersonická zbraň nápadne pripomínala ruský model Zircon. Navyše, radar s fázovým poľom na stožiari mal konfiguráciu podobnú tej, ktorú používajú ruské korvety triedy Karakurt. Celý systém protivzdušnej obrany zase niesol znaky ruského komplexu Pantsir.

Podľa juhokórejského vojenského predstaviteľa „Severná Kórea už nedostáva len technické výkresy z Ruska – získava aj reálny hardvér, vrátane prieskumných satelitov, odpaľovacích platforiem, dronov, systémov elektronického boja a protilietadlových jednotiek“.

Tieto udalosti len podčiarkujú, ako sa vojenská spolupráca medzi Pchjongjangom a Moskvou prehlbuje a aký výrazný vplyv to má na rovnováhu síl na Kórejskom polostrove. Otázne je, kam môže táto nebezpečná spolupráca viesť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP