V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Napätie na Blízkom východe opäť vzrástlo po tom, čo izraelská armáda v noci na nedeľu zachytila balistickú raketu vystrelenú z územia Jemenu. Incident potvrdili izraelské obranné sily na komunikačnej platforme Telegram krátko po tom, ako v niekoľkých oblastiach Izraela zazneli výstražné sirény. Podľa armády bol útok zneškodnený okolo druhej hodiny ráno miestneho času a nedošlo k žiadnym škodám ani obetiam.

Povstalci z jemenského hnutia húsíov, podporovaní Iránom, tvrdia, že v rámci nočnej ofenzívy odpálili dve balistické rakety s cieľom zasiahnuť Ben Gurionovo medzinárodné letisko pri Tel Avive. Hovorca hnutia zároveň oznámil, že útoky budú pokračovať dovtedy, kým Izrael neukončí blokádu Pásma Gazy. Blokáda trvá už viac než dva mesiace, pričom bojové operácie proti hnutiu Hamas v tejto oblasti prebiehajú podľa izraelskej armády už 19 mesiacov.

Z Jemenu až k Tel Avivu: nový rozmer konfliktu

Húsíovia, ktorí majú pod kontrolou značné časti jemenského územia, počas vojny v Gaze opakovane útočia aj mimo regiónu. Cieľom ich ofenzív sú nielen izraelské územia, ale aj plavidlá s prepojením na Izrael v Červenom mori. Tieto akcie už viackrát narušili globálne obchodné trasy a prinútili medzinárodných dopravcov prehodnotiť svoje plavebné koridory. Podľa povstalcov ide o „solidárne“ útoky s Palestínčanmi a odpoveď na izraelské vojenské operácie v Pásme Gazy.

Na eskaláciu zo strany húsíov odpovedal Izrael sériou leteckých útokov na prístavy Hudajdá a Salíf na jemenskom pobreží Červeného mora. Tieto prístavy sú dôležité logistické body, ktoré húsíovia údajne využívajú na odpaľovanie rakiet a dronov.

Ministerstvo obrany Ruskej federácie/TASS

Izrael jasne avizoval, že ak budú útoky pokračovať, cieľom odvetných úderov sa stane priamo vedenie húsíovského hnutia. Samotní predstavitelia húsíov na tieto vyhrážky reagovali vyhlásením, že ak Izrael nezastaví svoje akcie, môžu očakávať „bolestivú odozvu“.

Konflikt sa rozširuje za hranice Gazy

Séria útokov a protiútokov medzi Izraelom a húsíami ukazuje, že vojna v Gaze má presah ďaleko za hranice palestínskeho územia. S jemenskými raketami mieriacimi až na izraelské letiská a izraelským letectvom pôsobiacim nad Jemenom sa konflikt stáva čoraz globálnejšou hrozbou.

Otvorenou zostáva otázka, ako bude medzinárodné spoločenstvo reagovať na tento nový rozmer napätia, keďže priama vojenská konfrontácia medzi dvoma geograficky vzdialenými aktérmi môže ďalej destabilizovať situáciu v celom regióne Blízkeho východu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP