V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Sociálne siete v uplynulých dňoch zaplavili znepokojujúce statusy o údajnom únose detí v Bratislave, pričom ako miesto incidentov sa spomínali ihriská a iné verejné priestory. Polícia však verejnosť upokojuje – ide o nepravdivé informácie, ktoré zatiaľ nemajú žiadne reálne opodstatnenie.

„Na území celého Bratislavského kraja neevidujeme žiadny prípad únosu dieťaťa, prípadne pokusu o násilné odvlečenie dieťaťa cudzou osobou, či už z okolia detských ihrísk, prípadne iných verejných priestorov,“ informovala polícia na svojom oficiálnom profile.

Šírenie poplašných správ sa tentokrát zameralo aj na údajné biele dodávky, ktoré mali deti unášať. Polícia však upozornila, že žiadny takýto incident neeviduje a všetky doterajšie podozrenia sa ukázali ako nepravdivé.

Nešírte paniku, informujte políciu

Zverejňovanie neoverených a nepodložených informácií na sociálnych sieťach podľa polície zbytočne vytvára paniku a strach medzi obyvateľmi, najmä medzi rodičmi malých detí, ktorí sú na podobné správy mimoriadne citliví. Polícia preto vyzýva verejnosť, aby sa nespoliehala na statusy a reťazové príspevky, ale aby akékoľvek reálne podozrenie okamžite nahlásila na tiesňovú linku 158, kde môže byť situácia profesionálne vyhodnotená.

„Pri tejto príležitosti chceme zopakovať, že žiadny trestný čin sa sám nevyšetrí na sociálnej sieti,“ pripomenula polícia s dôrazom na to, že rýchle a priame nahlásenie podozrivého správania výrazne zvyšuje šancu na objasnenie prípadného incidentu. Naopak, oneskorené či sprostredkované informácie, ktoré sa šíria internetom, často vedú len k falošnému poplachu a zbytočne zaťažujú vyšetrovacie kapacity.

Pixabay

Dôležitá je obozretnosť, ale aj zodpovednosť

Polícia zároveň neodmieta opatrnosť rodičov a ich záujem o bezpečie detí, no apeluje na zodpovedné zdieľanie informácií. Overenie zdrojov a dôveryhodnosť informácií by mali byť prioritou ešte pred ich šírením ďalej.

Hoaxy o únosoch detí sa v online priestore opakujú pravidelne, pričom často nie sú podložené žiadnymi dôkazmi, len emóciami a obavami. Aj preto polícia ubezpečuje verejnosť, že situáciu monitoruje a každý podnet dôsledne preveruje. V čase, keď sa informácie šíria rýchlosťou niekoľkých klikov, je kritické myslenie dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP