Viceadmirál A N Pramod, generálny riaditeľ námorných operácií Indie, v nedeľu vyslal ostrý a jednoznačný odkaz smerom k Pakistanu, keď v rámci tlačovej konferencie v Dillí vyhlásil, že Indické námorníctvo má v súčasnosti úplnú nadvládu na mori a je pripravené udrieť s masívnou silou, ak by došlo k akejkoľvek provokácii zo strany susedného štátu. „Tentoraz, ak si Pakistan trúfne konať, vie veľmi dobre, čo urobíme – a tým to končí,“ povedal Pramod, čím nenechal veľa priestoru na pochybnosti o obranných úmysloch Indie.

Vo svojom vyjadrení viceadmirál zdôraznil, že India má nielen kvantitatívnu, ale aj kvalitatívnu prevahu nad protivníkom a že Indické námorníctvo v súčasnosti úplne ovláda námorné priestory. Pripomenul, že činnosť námorníctva nie je izolovaná, ale je súčasťou širšej spoločnej operačnej stratégie, ktorá bola dôkladne koordinovaná medzi všetkými troma zložkami ozbrojených síl – armádou, letectvom a námorníctvom, informuje DailyExcelsior.

Indické vojnové lode v plnej pohotovosti

Vyhlásenie prišlo v čase, keď generálni riaditelia vojenských, leteckých a námorných operácií vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii, kde podrobne informovali o výsledkoch operácie Sindoor. Táto operácia bola podľa predstaviteľov zameraná na elimináciu teroristických cieľov hlboko na území Pakistanu a práve dominantná prítomnosť indického námorníctva na mori zohrala podľa viceadmirála rozhodujúcu úlohu v tom, že Pakistan urgentne požiadal o prímerie.

Viceadmirál Pramod konkretizoval, že po teroristickom útoku v Pahalgame z 22. apríla, pri ktorom pakistanskí teroristi zaútočili na nevinných turistov, zareagovalo námorníctvo promptne. Do 96 hodín nasadilo lietadlovú loď, hladinové jednotky, ponorky a letecké sily, pričom všetky boli plne pripravené na boj a operovali v súlade s koordinovaným plánom všetkých ozbrojených síl.

V rámci príprav sa uskutočnili aj ostré streľby v Arabskom mori, ktorých cieľom bolo preveriť pripravenosť posádok, zbraní a techniky. Ako uviedol Pramod, „cieľom bolo overiť našich ľudí, výzbroj a techniku, aby sme mohli presne zasiahnuť vybrané ciele“. Po týchto cvičeniach zostali sily dislokované v severných častiach mora, v ofenzívnej a odstrašujúcej pozícii, schopné kedykoľvek zasiahnuť vybrané ciele – vrátane Karáčí.

Podľa viceadmirála pakistanské námorné a letecké jednotky zostávali väčšinou ukryté v prístavoch alebo v ich blízkosti, čo naznačuje defenzívnu stratégiu. „Vďaka našej doprednej dislokácii boli pakistanské sily nútené zostať v obrannom postavení, ktoré sme neustále monitorovali,“ uviedol.

Viceadmirál zároveň zdôraznil vysokú úroveň operačného prehľadu, ktorú námorníctvo dosahuje vďaka systému sledovania námorného priestoru, a potvrdil, že odpoveď Indie bola od začiatku zodpovedná, úmerná a neeskalujúca. Celá stratégia bola podľa jeho slov starostlivo kalibrovaná a zohľadňovala všetky dostupné možnosti, vrátane schopnosti námorníctva viesť útočné operácie z mora a na mori.

Na záver zdôraznil, že spolupráca medzi jednotlivými zložkami ozbrojených síl bola kľúčová a prebiehala hladko v rámci integrovaného prístupu. „Tímy zo všetkých troch služieb pracovali úzko a koordinovane,“ povedal Pramod a dodal, že aj v tomto momente zostáva Indické námorníctvo v stave plnej bojovej pripravenosti, nasadené na mori a pripravené rázne reagovať na akýkoľvek nepriateľský krok.

India hrozí použitím devastačných zbraní:
  • Lietadlová loď – INS Vikramaditya / INS Vikrant
  • Torpédoborec – Trieda Kolkata (napr. INS Kolkata, INS Chennai)
  • Fregata (viacúčelová stealth loď) – Trieda Shivalik (napr. INS Shivalik)
  • Protiponorková korveta – Trieda Kamorta (napr. INS Kadmatt)
  • Diesel-elektrická útočná ponorka – Trieda Scorpène (napr. INS Kalvari)
  • Jadrová balistická ponorka (SSBN) – INS Arihant (trieda Arihant)
  • Nosičový stíhač – Mig-29K
  • Protiponorkové a prieskumné lietadlo – Boeing P-8I Poseidon
  • Nadzvuková strela (zem-zem, loď-zem, loď-loď) – Strely BrahMos

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP