V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje na 16. mája už tretí ročník podujatia Deň svetla, ktoré sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla, vyhláseného UNESCO. Návštevníci sa môžu tešiť na interaktívne experimenty, vedecké ukážky a diskusie, ktoré sa tento rok ponesú v znamení rezonancie – fenoménu, ktorý zasahuje nielen do sveta fyziky, ale aj nášho každodenného života.

Ako informovali organizátori, program podujatia bude zameraný na interaktívny vedecký dialóg, počas ktorého sa predstavia Dušan Chorvát a Alžbeta Marček Chorvátová z Medzinárodného laserového centra v Bratislave. Obaja vedci pôsobia v oblasti mikroskopie, biozobrazovania a biofotoniky a návštevníkom priblížia, ako rezonancia funguje, kde sa s ňou stretávame a ako ju vedci využívajú vo výskume.

Deň svetla v Aureliu sa ponesie v znamení interaktívneho vedeckého dialógu s ukážkami a experimentami na tému rezonancie,“ priblížila riaditeľka centra Dominika Petríková. Program bude určený pre širokú verejnosť, deti aj dospelých, ktorí sa chcú dozvedieť zábavnou formou viac o vede a technológiách.

Rezonancia v laserovej technike aj umelej inteligencii

Jedným z hlavných cieľov podujatia bude ukázať, že rezonancia nie je len odborný pojem zo sveta fyziky, ale reálny jav, ktorý ovplyvňuje náš život – od hudby a architektúry, cez medicínske technológie, až po vývoj umelej inteligencie.

Rezonancia nie je len pojem zo sveta vedy, ale ovplyvňuje nás aj v bežnom živote. Kde všade sa môžeme s týmto javom stretnúť, nám ukážu interaktívne experimenty, ktoré si vyskúšame naživo,“ doplnila koordinátorka podujatia Martina Ivičič. Návštevníci sa dozvedia aj to, ako vedci využívajú rezonancie pri vývoji laserových technológií – napríklad na presné merania alebo v oblasti zdravotníctva.

Atóm
Freepik

Medzinárodný deň svetla ako pripomienka významu vedy

Medzinárodný deň svetla každoročne pripadá na 16. máj a bol prvýkrát oslavovaný v roku 2018. Vyhlásila ho Exekutívna rada UNESCO počas svojho 200. zasadnutia, aby zvýraznila význam svetla a optických technológií v každodennom živote, priemysle aj vedeckom výskume.

Cieľom Dňa svetla v Aureliu je priblížiť vedu hravou a pútavou formou a zároveň ukázať, že aj zložité javy možno zrozumiteľne vysvetliť pomocou praktických ukážok a experimentov. Podujatie tak spája popularizáciu vedy s aktívnym zážitkom, čo je základná filozofia bratislavského vedeckého centra. Pre všetkých návštevníkov, ktorí sa chcú ponoriť do sveta svetla, zvuku a rezonancie, bude Aurelium 16. mája otvorené s bohatým programom, ktorý spája zábavu s poznaním.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP