Meta urobila zásadný krok vpred v rozšírení schopností svojich inteligentných okuliarov Ray-Ban. Keď sa však dozvieš, aký, spôsobom to docielila, až tak veľmi jej tlieskať nebudeš. Americká spoločnosť totiž nenápadne zmenila spôsob, akým nakladá s osobnými údajmi používateľov. Nová aktualizácia totiž automaticky zapína funkciu Meta AI kamery a odstraňuje možnosť vypnúť ukladanie hlasových záznamov. Na túto kontroverziu upozornil portál Interesting Engineering.

Meta argumentuje

Používatelia dostali 29. apríla e-mail, v ktorom Meta oznámila, že okuliare budú mať po novom aktivovanú funkciu Meta AI s kamerou predvolene. To znamená, že ak si používatelia manuálne nevypnú hlasové ovládanie cez frázu „Hey Meta“, okuliare budú automaticky analyzovať zachytené fotografie, videá a hlasové príkazy pomocou umelej inteligencie. Táto zmena sa dotýka aj možnosti spravovať vlastné súkromie, keďže Meta odstránila voľbu vypnúť ukladanie hlasových záznamov.

Meta tvrdí, že okuliare nie sú neustále zapnuté a nezačnú nahrávať samé od seba. Aktivácia AI funkcií prebieha buď po vyslovení spúšťacej frázy alebo po dotyku na dotykovú plochu. Aj napriek tomu však zmena vyvoláva obavy. Hlavne preto, že mnohí používatelia si nemusia uvedomiť, že ich zariadenie zbiera a analyzuje viac dát než predtým.

Meta smart okuliare
Facebook/Mark Zuckerberg, Meta

Uložia si ich až na rok

Pre tých, ktorí chcú minimalizovať množstvo zbieraných údajov, je jediným riešením vypnúť hlasové ovládanie „Hey Meta“ a ovládať okuliare manuálne cez fyzické tlačidlá. Ak to neurobia, Meta bude naďalej používať zachytené vizuálne a zvukové dáta na trénovanie svojich AI modelov.

Ďalšou výraznou zmenou je zrušenie možnosti vypnúť ukladanie hlasových záznamov. „Možnosť vypnúť ukladanie hlasových nahrávok už nie je k dispozícii, ale nahrávky môžete kedykoľvek vymazať v nastaveniach,“ uviedla spoločnosť. To znamená, že hlasové príkazy, neúmyselné aktivácie a dokonca aj šumy v pozadí budú zaznamenávané po aktivácii asistenta a uložené až na jeden rok. Výnimku tvoria chybné alebo falošné spustenia, ktoré sú vymazané do 90 dní.

Používatelia majú k dispozícii aplikáciu Meta AI, cez ktorú si môžu tieto nahrávky a ich prepisy prezerať a mazať. Meta vysvetľuje, že potrebuje tieto dáta na zlepšenie porozumenia rôznym rečovým vzorcom a zvýšenie presnosti odpovedí asistenta. „Prepisy hlasu a uložené zvukové nahrávky uchovávame až jeden rok, aby sme zlepšili produkty spoločnosti Meta,“ píše sa v jej oznámení.

Vraj chránia súkromie

K zlepšovaniu presnosti napomáhajú aj ľudskí recenzenti, ktorí hodnotia, či boli príkazy správne vykonané. Meta tvrdí, že všetky tieto procesy prebiehajú v rámci prísnych bezpečnostných protokolov a že nahrávky pri recenzii upravuje, napríklad zmenou výšky hlasu, aby ochránila súkromie používateľov.

Spolu s týmito zmenami Meta rozšírila funkcionalitu inteligentných okuliarov aj o živé preklady a uviedla samostatnú aplikáciu Meta AI pre smartfóny. V roku 2025 navyše plánuje uviesť prémiovú verziu okuliarov, ktorá by mohla stáť až 1 000 dolárov.

Je zrejmé, že Meta vsádza na to, že reálne dáta zo sveta okolo nás sú kľúčom k pokroku jej AI. No pre používateľov, ktorým záleží na súkromí, to znamená len jedno – ak si chcú udržať kontrolu nad svojimi údajmi, musia spraviť aktívne kroky a upraviť nastavenia manuálne, inak sa ich každodenný život môže stať súčasťou tréningu umelej inteligencie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP