V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vzduch v uzavretých priestoroch lezeckých centier môže obsahovať prekvapivo vysoké koncentrácie škodlivých chemikálií. Tie pochádzajú najmä z oderu podrážok lezeckej obuvi, ktoré sú vyrábané z podobných materiálov ako pneumatiky. Upozorňuje na to nová štúdia vedcov z Viedenskej univerzity a Švajčiarskeho federálneho technického inštitútu EPFL, ktorú 24. apríla zverejnil vedecký časopis ACS ES&T Air. Na výsledky upozornila agentúra TASR podľa portálu Phys.org.

Vedci zistili, že podrážky „lezečiek“ obsahujú chemikálie známe z výroby pneumatík, vrátane aditív, ktoré zvyšujú ich odolnosť a trvácnosť. „Podrážky lezeckej obuvi sú vysokozáťažové produkty podobne ako pneumatiky,“ vysvetlila hlavná autorka štúdie Anya Shermanová z Viedenskej univerzity. Tieto látky sa uvoľňujú pri odieraní podrážok o lezecké úchyty a zostávajú vo vzduchu vo forme drobných častíc. Ich koncentrácia môže byť vyššia než na rušných uliciach veľkomiest.

Chemikálie spojené s úhynom lososov

Štúdia zahŕňala analýzu 30 párov lezeckej obuvi. V polovici z nich sa našlo chemické aditívum 6PPD – látka, ktorej metabolity boli spojené s masovým úhynom lososov v riekach. Aj keď účinky na ľudí zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané, odborníci varujú pred možnými rizikami, najmä pre deti a iné zraniteľné skupiny. „Tieto látky nemajú v nami dýchanom vzduchu čo hľadať. Dáva preto zmysel konať skôr, ako zistíme všetky podrobnosti o rizikách,“ zdôraznil spoluautor výskumu Thilo Hofmann.

Výskumníci zozbierali vzorky vzduchu v piatich lezeckých centrách vo Viedni pomocou prístroja impinger, ktorý simuluje fungovanie ľudských pľúc a zachytáva pevné častice zo vzduchu. Ďalšie merania zabezpečili kolegovia z EPFL vo Francúzsku, Španielsku a Švajčiarsku. Najvyššie koncentrácie nečistôt zaznamenali v miestnostiach s hustou návštevnosťou a slabým vetraním. „Znečistenie vzduchu v lezeckých centrách bolo vyššie, ako sme predpokladali,“ povedal Hofmann. Namerané hodnoty boli porovnateľné s tými, ktoré sa bežne vyskytujú uprostred viacprúdových ciest.

Muž na lezeckej stene.
Pexels

Prevádzkovatelia reagujú, vedci volajú po zmene

Pozitívnym signálom podľa výskumného tímu je ochota lezeckých centier spolupracovať na zlepšení kvality ovzdušia. Medzi odporúčaniami štúdie figuruje zvýšenie frekvencie upratovania, zlepšenie ventilácie či dokonca úprava zloženia podrážok lezeckej obuvi. „Je nevyhnutné prejsť na používanie materiálov s nižším obsahom škodlivých látok,“ uzatvára Hofmann a dodáva, že výrobcovia obuvi si tento problém zatiaľ dostatočne neuvedomujú.

Záverečné odporúčania výskumníkov tak smerujú nielen k lezeckým centrám, ale aj k priemyslu, ktorý stojí za výrobou lezeckej obuvi. Na úplné pochopenie dosahu chemikálií na ľudské zdravie bude však potrebné pokračovať vo výskume.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP