V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký prezident Donald Trump podpísal v utorok 29. apríla exekutívny príkaz, ktorého cieľom je zmierniť negatívne dopady dovozných ciel na domáci automobilový priemysel. Nariadenie poskytne automobilkám dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého budú čiastočne kompenzované za 25-percentné clá na dovážané autodiely. Podľa prezidenta ide o dočasný krok, ktorý má podporiť rast výroby v Spojených štátoch.

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť okamžite a sú rozdelené do dvoch etáp. V prvom roku, teda do konca apríla 2026, budú automobilky dostávať kompenzáciu vo výške 3,75 % z hodnoty vozidla. V druhom roku sa táto kompenzácia zníži na 2,5 %, pričom po apríli 2027 sa očakáva úplné ukončenie podpory. Trump tento krok označil za „most, ktorý umožní presunúť väčší objem produkcie do Spojených štátov“. Minister financií Scott Bessent k tomu dodal, že cieľom opatrenia je „vytvoriť viac pracovných miest v americkom automobilovom priemysle“.

Odpoveď na varovania a kritiku

Odborníci a automobilky dlhodobo varovali, že pôvodne zavedené clá môžu mať negatívny dopad – rast cien, znížený predaj a oslabenie globálnej konkurencieschopnosti amerických značiek. Trump pripustil, že cieľom nie je trestať výrobcov, ale pomôcť im prežiť obdobie, kým sa dokážu viac orientovať na domáce dodávateľské reťazce. „Chceli sme im pomôcť, keď majú problém s dovozom komponentov. Nechceli sme ich penalizovať,“ uviedol prezident.

Reakcie však nie sú len pozitívne. Candace Laingová, prezidentka Kanadskej obchodnej komory, upozornila, že takýto prístup nerieši jadro problému. „Skutočnú úľavu predstavuje iba zrušenie ciel. Neustále sa meniace nariadenia spôsobujú neistotu a neistota poškodzuje biznis ako v Kanade, tak v USA,“ vyhlásila Laingová. Vzhľadom na to, že automobilový priemysel v Severnej Amerike funguje ako prepojený celok, každá zmena v obchodných pravidlách má ďalekosiahle dôsledky.

Výrobné linky spoločnosti Tesla majú prejsť automatizáciou, no ani to nemusí pomôcť k tomu, aby bola zisková, Tesla
Výzvy pred americkými výrobcami

Americkí výrobcovia budú musieť v nasledujúcich dvoch rokoch posilniť domácu výrobu dielov a investovať do lokálnych dodávateľov. Cieľom je znížiť závislosť od zahraničných komponentov a zároveň udržať cenovú dostupnosť vozidiel.

Ak sa to podarí, mohla by americká automobilová scéna získať väčšiu stabilitu. V opačnom prípade ju čaká pokračovanie neistoty, ktorú obchodné clá v uplynulých rokoch len zvýšili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP