Vedci čoraz viac poukazujú na enormné množstvo výskytu mikroplastov, ktoré sa nachádzajú v rôznych potravinách, ale aj v našom okolí. Po konzumácii potravín a vody sa drobné fragmenty plastov dostávajú do nášho tela, kde sa postupne hromadia. Klinika Clarify ponúka procedúru, ktorá má mikroplasty odstrániť priamo z krvi. Na tému upozornil portál Futurism.

Pohodlná procedúra

Vplyv mikroplastov na náš organizmus je stále predmetom mnohých štúdií a hoci sa nepreukázal ich priamy dopad na zdravie, vedci upozorňujú, že ho ovplyvniť môžu. Nový britský startup Clarify sľubuje pomocou procedúry Clari prečistenie krvi a odstránenie tzv. večných chemikálií aj mikroplastov.

plasty
Freepik (Úprava redakcie)

Táto metóda sa bežne používa pri darovaní plazmy alebo liečbe autoimunitných ochorení, no v tomto prípade má nový účel – detoxikáciu krvi od plastového odpadu. Podľa riaditeľky Yael Cohen je zákrok tak komfortný, že niektorí klienti počas neho aj zaspia.

„Počas procedúry necítite vôbec nič. Je to veľmi pohodlné. Pacienti telefonujú, robia hovory cez Zoom, pozerajú filmy, spia. Najradšej mám tých, ktorí spia,“ pre portál Wired uviedla Yael Cohen, generálna riaditeľka Clarify Clinics.

Pacientom sa najprv odoberie vzorka krvi cez kanilu, ktorá putuje do špeciálneho separátora. Zariadenie oddelí krvné bunky od plazmy, teda tekutej zložky krvi. Plazma následne prechádza cez filter navrhnutý na zachytávanie plastových mikročastíc, PFAS chemikálií či zvyškov pesticídov. Po dokončení sa plazma opäť zmieša s bunkami a pumpuje späť do tela.

Aj napriek vysokej cene ju mnohí vyhľadávajú

Podľa Cohen procedúru vyhľadávajú klienti, ktorí trpia dlhým Covidom, chronickou únavou či mozgovou hmlou. Procedúra však zatiaľ neprešla vedeckým hodnotením účinnosti v súvislosti s mikroplastmi, no podobné procedúry ako terapeutická výmena plazmy sa používajú v liečbe niektorých neurologických a autoimunitných ochorení. Procedúra však nie je lacná. Za jedno sedenie klient zaplatí viac než 12 000 dolárov.

Matt Reynolds, redaktor portálu Wired síce procedúru neabsolvoval, ale nechal si zmerať hladinu mikroplastov v krvi. Hoci mal pomerne nízku hodnotu – 190 mikroplastových častíc na mililiter krvi, Cohen poznamenala, že v krvnom obehu sa stále nachádza „okolo milióna častíc“.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP