Neustále v ňom zomierajú. Horor podľa kultovej hry je úplne iný, ako si všetci mysleli
Adaptácie videohier sa v posledných rokoch stali fenoménom a po úspechu niekoľkých veľkých titulov sa filmové štúdiá pustili do ďalších známych herných značiek. Tentokrát padla voľba na interaktívny horor Until Dawn, ktorý si získal hráčov najmä vďaka svojmu silnému príbehu, rozhodovaciemu systému a hororovej atmosfére plnej motýlieho efektu a veľmi rýchlo si vybudovala kultový status medzi hráčmi aj milovníkmi hororu.
Po takmer dekáde prichádza do slovenských kín jej filmová adaptácia, ktorá však nerobí len „copy-paste“ pôvodného príbehu. Režisér David F. Sandberg (Zhasni a zomrieš či Annabelle 2) a scenárista Gary Dauberman sa rozhodli uchopiť svet Until Dawn ako otvorené dvere do novej nočnej mory s novými postavami, novou zápletkou, no s rovnakou dusivou atmosférou a témou prežitia za každú cenu.
Zatiaľ čo hra stavala na psychológii a slobodnej vôli hráča, film si ide vlastnou cestou. Výsledkom je niečo medzi slasherom, mysterióznym thrillerom a existenciálnym hororom o časovej slučke, z ktorého je cítiť rešpekt k originálu, ale aj snahu o osamostatnenie. To ale okamžite rozdelilo divákov a niektorí tvrdia, že tento film nemá shrou nič spoločné. Je to ale skutočne tak?
Iný príbeh, rovnaká nočná mora
Hra Until Dawn rozpráva príbeh skupiny tínedžerov, ktorí sa po roku vracajú do horskej chaty, kde predtým došlo k tragickej udalosti. Hráč ovláda všetky postavy a každé rozhodnutie ovplyvňuje ich osud – niekto môže prežiť, niekto zomrie, a všetko závisí len od hráčových volieb. Táto interaktivita bola kľúčová pre napätie, ktoré si hráči vytvárali doslova sami. Príbeh postupne prechádzal od klasického „teen slasheru“ až po temné nadprirodzeno spojené s indiánskou legendou o Wendigo. Herecké výkony (napríklad Rami Malek, Hayden Panettiere či Peter Stormare) a výborná technológia motion capture posunuli titul na úroveň hrateľného filmu.
Filmová adaptácia sa od tejto štruktúry vedome odkláňa. V centre deja už nie je chata ani stará partia známa z hry, ale Clover, mladá žena, ktorá sa so skupinou priateľov vydáva do odľahlej Glore Valley hľadať svoju zmiznutú sestru Melanie. Namiesto klasickej survival atmosféry sa však postavy ocitnú v časovej slučke – každú noc sú brutálne vraždené neznámou silou, len aby sa opäť zobudili v tom istom momente predtým, než sa všetko začne nanovo.
Aj keď sa film vydáva novým smerom, niektoré ikonické prvky z hry v ňom predsa len nachádzame. Wendigo, ako hlavné monštrum pôvodného príbehu, sa objavuje v prepracovanej podobe, viac alegoricky než doslovne. Nechýba ani maskovaný vrah, ktorý dá svoju surovosť hlavným postávam poriadne pocítiť.
No najvýraznejším mostom medzi hrou a filmom je návrat Petera Stormara – ten si opäť zahral tajomného doktora Hilla, psychológa, ktorý v hre vystupoval ako znepokojujúci sprievodca hráčovej mysle. Vo filme má jeho postava nové súvislosti, ale zachováva si ten istý nepríjemne fascinujúci nádych.
Aj napriek týmto prepojeniam film neprenáša interaktivitu hry – čo bola jej hlavná devíza. Kým v hre si hráč sám určoval, komu dôverovať, kedy utekať a koho zachrániť, vo filme sledujeme prednastavený sled udalostí. To môže byť pre fanúšikov sklamaním, no zároveň to dáva tvorcom priestor pohrať sa s vlastnou víziou.
Zmiešané reakcie kritikov
Reakcie na Until Dawn boli zatiaľ dosť nejednoznačné. Niektoré médiá oceňujú vizuálnu stránku, atmosféru a odvahu neísť po stope klasickej adaptácie. Iné kritizujú prílišnú žánrovú rozkročenosť.
The Guardian označil film za „vizuálne pôsobivý, ale bez skutočného napätia“, zatiaľ čo Polygon tvrdí, že sa snaží kombinovať príliš veľa prvkov naraz, čím vzniká zmätený príbeh bez jednotného tónu. IGN išiel ešte ďalej a označil film za nevyužitú príležitosť, ktorá „len recykluje hororové klišé bez hlbšej myšlienky“.
Na hodnotiacich portáloch sa odrážajú zmiešané dojmy – na ČSFD má film zatiaľ 69 %, čo úprimne nie je na horor v roku 2025 vôbec zlé hodnotenie.
Naše dojmy
Filmové Until Dawn má od začiatku jasnú ambíciu – preniesť herný zážitok do dynamického hororového príbehu, no bez nutnosti zložitej interaktivity. Sandberg sa rozhodol nevsádzať na plazivý strach či mrazivú atmosféru, ale skôr na divoký mix hororových subžánrov, od slasheru cez duchárinu až po monštrá a čarodejnice. Výsledkom je film, ktorý diváka zasype nekonečnou smrťou postáv, v duchu časovej slučky a meniacich sa foriem zla. Viacerým okamžite napadne porovnanie s filmom Chata v horách, len s menšou dávkou originality a nadhľadu.
Jedným z najvýraznejších prvkov filmu je jeho gore. Krv a vnútornosti lietajú vzduchom, efekty sú nápadité a často až nechutne kreatívne. Všetko je zabalené do rýchleho strihu a svižného tempa, takže divák nemá kedy sa nudiť. Sandberg potvrdzuje, že má remeslo v malíčku – praktické efekty, masky aj kulisy fungujú perfektne a podčiarkujú vizuálne kvality filmu.
Lenže ako to už pri adaptáciách býva, ani Until Dawn sa nevyhol slabinám. Hoci atmosféra neurazí, chýba jej skutočne temné jadro, ten pocit beznádeje, ktorý by diváka zarazil do sedačky. Niekoľko podarených jumpscarov ťa však určite neminie. Tak či onak, miestami film pôsobí skôr ako nenáročná zábava pre partiu kamarátov s popcornom, než ako plnohodnotný horor. Hlavným problémom je scenár, ktorý pôsobí nedotiahnuto a miestami nelogicky. Mytológia sveta je akoby narýchlo zlepená, bez hlbšej koncepcie, čo ubíja potenciál príbehu.
Najväčším sklamaním sú postavy – nevyvolávajú emócie, pôsobia plocho a chýba im charizma. Výsledkom je, že divák nemá komu fandiť a keď postavy umierajú, necíti žiadnu stratu. Herecké výkony pritom nie sú zlé, ale nedostatočne napísané postavy im nedávajú priestor zažiariť. Napriek vizuálne pútavému spracovaniu a dobrému remeslu, film nedokáže úplne využiť potenciál hernej predlohy.
Záverom možno povedať, že Until Dawn nemožno zaradiť medzi prepadáky. Je to poctivá hororová jednohubka, ktorá stavila na krv, zábavu a rýchle tempo. Milovníkov hororov zrejme sklame, ale hráči, čo očakávali komplexnejší príbeh a výraznejšie postavy, budú sklamaní. Sandberg odviedol solídnu prácu, no nedotiahnutý scenár film stiahol smerom k béčkovým vodám, no svoju šancu si zaslúži.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
7 európskym štátom došla trpezlivosť. NATO začalo stavať 3 000-kilometrovú „stenu" proti Rusku
Xiaomi oslavuje vo veľkom štýle. Viac ako 140 produktov môžeš získať s extra zľavou
Ikonická kampaň Coca-Coly dostala appku, ktorá vytvorí tvoj vlastný meme
Elektrické Ferrari bude „vrčať“ ako V12. Taliani prišli na spôsob, ako premeniť elektromobil na spaľovák
Ukrajina zničila technologickú pýchu Rusov. Dokázali to lacným dronom za 500 dolárov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
ŠÚKL sťahuje z obehu dve šarže populárneho antibiotika. Ak ho máš doma, môžeš ho vrátiť
„Učenie je nevyhnutnosť, nie výhoda.“ Expert radí, do akého vzdelania sa oplatí investovať v čase krízy
25-ročný Sebastian za 4 dni vytvoril biznis s obratom 9 300 eur mesačne. „Už som nechcel budovať hodnotu pre niekoho iného“
Bežné jedlo Slovákov môže stáť život: 3 porcie týždenne zvyšujú riziko rakoviny a úmrtia o 27 %, varujú vedci
Rusko a Čína obchádzajú Západ. Ruské banky vytvorili skrytý kanál na miliardové transakcie s Pekingom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Slovákom rozdávajú mobily zadarmo. Veľká banka sa spojila s operátorom, toto sú podmienky
- Čína dostala „podpásovku”. Západ našiel geniálny spôsob, ako ukončí jej monopol na kritickej surovine
- Západ má vážny problém. Čínske stíhačky dostali ďalšie kritické vylepšenie
- Japonci majú vážny problém. Ich ikonická stavba za 20 miliárd dolárov mizne v mori, čas sa kráti
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Čína dostala „podpásovku”. Západ našiel geniálny spôsob, ako ukončí jej monopol na kritickej surovine
- EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
- Japonci majú vážny problém. Ich ikonická stavba za 20 miliárd dolárov mizne v mori, čas sa kráti
- Vedci prevrátili biológiu naruby. Základom vzniku života vraj nie je voda, ale niečo iné
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
Historický míľnik pre Čínu. Uhlie už nie je lídrom v energetickej produkcii
Žilina vsádza na solárnu energiu. Mesto pokryje verejné budovy panelmi
BYD zdvojnásobil zisk. Čínska vlna elektromobility naberá na sile
Rakúsko ich má 23, Slovensko možno čoskoro prvú v Málinci. Miestni proti prečerpávacej elektrárni protestujú
Ďalší pokus o podvod: Neklikaj na e-maily o preplatkoch, radí Sociálna poisťovňa
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
ŠÚKL sťahuje z obehu dve šarže populárneho antibiotika. Ak ho máš doma, môžeš ho vrátiť
„Učenie je nevyhnutnosť, nie výhoda.“ Expert radí, do akého vzdelania sa oplatí investovať v čase krízy
25-ročný Sebastian za 4 dni vytvoril biznis s obratom 9 300 eur mesačne. „Už som nechcel budovať hodnotu pre niekoho iného“
Bežné jedlo Slovákov môže stáť život: 3 porcie týždenne zvyšujú riziko rakoviny a úmrtia o 27 %, varujú vedci
Rusko a Čína obchádzajú Západ. Ruské banky vytvorili skrytý kanál na miliardové transakcie s Pekingom
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené