Ambiciózny plán Elona Muska dostať humanoidného robota Optimus do domácností a tovární už v priebehu tohto roka naráža na zásadnú prekážku.  Začiatkom tohto mesiaca totiž oznámilo čínske ministerstvo obchodu obmedzenia na vývoz siedmich kľúčových prvkov zo skupiny vzácnych zemín, ktoré sú nevyhnutné na výrobu špeciálnych magnetov využívaných v pokročilej robotike.

Vzácne zeminy ako samárium, gadolínium, dysprózium či terbium sú kľúčovými komponentmi v aktuátoroch, ktoré zabezpečujú pohyb robotov, a práve tie Tesla potrebuje pre masovú výrobu Optimusa. Čína ovláda približne 61 % svetovej produkcie vzácnych zemín a až 92 % ich spracovania, čo z nej robí nenahraditeľného dodávateľa. Obmedzenie exportu je reakciou na nové clá, ktoré americký prezident Donald Trump uvalil na čínske výrobky. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Vojna o zdroje ohrozuje budúcnosť humanoidov

Počas posledného zverejnenia hospodárskych výsledkov Musk uviedol, že Tesla už požiadala o vývozné licencie, ktoré by jej umožnili dovážať potrebné magnety z Číny. Čínske úrady však požadujú záruky, že tieto komponenty nebudú použité na vojenské účely. Celý proces vybavovania licencií však môže trvať šesť až sedem týždňov, v horšom prípade aj niekoľko mesiacov, pričom podmienky sú nejasné a administratívne náročné.

Projekt Optimus, ktorý podľa Muska obsahuje približne 10 000 jedinečných komponentov, mnohé z nich bez existujúcich dodávateľských reťazcov, je aj bez geopolitických prekážok extrémne zložitý. Musk dodáva, že „pri komplexnom výrobku sa pohybujete tempom najpomalšej súčiastky“.

Kritická závislosť USA

Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) navyše upozorňuje, že USA boli medzi rokmi 2020 a 2023 až zo 70 % závislé od dovozu vzácnych zemín a ich zlúčenín z Číny. Tieto materiály sú kľúčové nielen pre robotiku, ale aj pre obranný priemysel, pričom najčastejšie sa využivajú sa v radarových systémoch, optických laseroch, veterných turbínach, špeciálnych náteroch pre tryskové motory či v stíhačkách F-35. Inak povedané, ide o strategické suroviny, ktoré majú dosah na širokú oblasť moderných technológií.

Tesla/X.com screenshot/Úprava redakcie

Masová výroba robotov Optimus tak naráža nielen na technologické výzvy, ale aj na geopolitickú realitu, kde dominancia Číny vo vzácnych surovinách môže rozhodnúť o tempe inovácií. Musk otvorene priznáva, že aktuálne je vývoj „úplne nepredvídateľný“.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP