V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vo štvrtok dopoludnia Čína opäť potvrdila svoje ambície vo vesmírnom výskume, keď úspešne vyslala troch taikonautov na svoju orbitálnu stanicu Tchien-kung (v preklade Nebeský palác). Let sa uskutočnil v rámci programu Šen-čou a išlo už o 15. misiu s posádkou v histórii čínskeho vesmírneho úsilia.

Vesmírna loď Šen-čou 20 odštartovala o 17.17 h miestneho času zo štartovacej rampy v púšti Gobi na severozápade krajiny. Raketa Long March-2F bezpečne vyniesla modul s posádkou, ktorá by mala doraziť k vesmírnej stanici približne o šesť a pol hodiny po štarte. Trojica taikonautov tu nahradí doterajší tím, ktorý svoju misiu ukončí 29. apríla po 175 dňoch na obežnej dráhe.

Skúsený veterán aj nováčikovia na palube

Novú posádku vedie skúsený vesmírny veterán, 46-ročný Čchen Tung, ktorý má za sebou už viac ako 200 dní strávených vo vesmíre. Dopĺňajú ho dvaja nováčikovia – 40-ročný bývalý vojenský pilot Čchen Čung-žuej a 35-ročný inžinier vesmírnych technológií Wang Ťie. Pre oboch ide o prvý let mimo Zeme.

Misia má naplánované viaceré kľúčové úlohy vrátane vedeckých experimentov v oblasti fyziky a prírodných vied, testovania technológií a inštalácie zariadení na ochranu proti vesmírnemu odpadu. Zaujímavosťou je, že na palube sa po prvýkrát objavia aj planárie – vodné červy známe svojimi regeneračnými schopnosťami, čo vedci využijú na skúmanie vplyvu mikrogravitácie na biologické procesy.

Raketa Long March-2F.
AP

Dlhodobé ciele čínskeho vesmírneho programu

Čína v posledných rokoch investovala miliardy dolárov do rozvoja vesmírnych technológií, pričom prezident Si Ťin-pching hovorí o splnení „vesmírneho sna“ Číňanov. Od začiatku programu Šen-čou pred viac než tridsiatimi rokmi krajina neustále rozširuje svoje schopnosti a zintenzívňuje aktivity na obežnej dráhe.

Stanica Tchien-kung bola kompletne zmontovaná na jeseň 2022 a je navrhnutá tak, aby na palube dokázala pojať až šesť osôb súčasne. Jej cieľom je stať sa plnohodnotnou platformou pre dlhodobý výskum vo vesmíre a neskôr aj pre prípadnú čínsku lunárnu misiu.

Počas nasledujúcich šiestich mesiacov budú taikonauti pokračovať v testovaní systémov stanice, vykonávať výstupy do otvoreného vesmíru a zabezpečovať technickú údržbu. Misia tak bude ďalším krokom k upevneniu čínskej pozície v oblasti výskumu a využívania vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP