V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Budúca výstavba Priemyselného parku Šurany priniesla nečakané a mimoriadne cenné poznatky o histórii tohto regiónu. Záchranný archeologický výskum, ktorý na území realizuje tím odborníkov z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV), odkryl artefakty a náleziská z doby bronzovej, stredoveku, ale aj z obdobia druhej svetovej vojny. Výskum vedie archeológ Michal Cheben, ktorý potvrdil, že objavy v južnej časti územia majú zásadný vedecký význam.

Medzi najvýznamnejšie objavy výskumu patrí pohrebisko datované do staršej doby bronzovej a pozostatky zaniknutej dediny z 12. až 14. storočia. Cheben spresnil, že vedľa dedinských základov sa nachádza radové pohrebisko z rovnakého obdobia, čo naznačuje, že obyvatelia dediny mohli byť pochovávaní práve v ňom. Archeológovia zároveň narazili na druhé pohrebisko zo staršej doby bronzovej, ktoré dokresľuje dávnu históriu osídlenia v tejto oblasti.

Stredoveké pohrebisko aj zaniknutá dedina

Zaujímavosťou je, že všetky tieto objekty boli ukryté priamo pod tenkou vrstvou ornice, ktorá bola po desaťročia obrábaná ťažkou poľnohospodárskou technikou. Podľa Mareka Vojtečka z výskumného tímu sa v tejto lokalite nevyužívala hlboká orba, čo umožnilo zachovanie nálezov v pôvodnom stave.

Veľké prekvapenie vyvolal nález hrobu nemeckého vojaka z druhej svetovej vojny. Ako uviedol Cheben, vojaka sa nepodarilo spojiť s konkrétnou bitkou, je však možné, že bol zabitý počas ústupu nemeckých síl z tohto územia. Ide o ojedinelý nález, ktorý rozširuje naše poznanie o vojenskej prítomnosti na tomto území počas druhej svetovej vojny.

Archeológovia pri objavovaní.
TASR

Detailné spracovanie a pokračovanie výstavby

Každý archeologický objekt sa dokumentuje s maximálnou presnosťou. Niektoré nálezy sa vyberajú v celých blokoch a prevážajú do laboratórií, kde podliehajú konzervácii a detailnej analýze. Vzorky sa odoberajú na ďalší výskum, ktorý môže objasniť vek a pôvod nálezov.

Dobrou správou pre realizátorov výstavby je, že projekt priemyselného parku nie je ohrozený. Spoločnosť MH Invest, ktorá výskum zabezpečuje ako súčasť strategickej investície, upozorňuje verejnosť, že ide o súkromné pozemky a vstup je z bezpečnostných dôvodov povolený len odborníkom. Zároveň pripomína, že archeologické nálezy patria Slovenskej republike a ich správcom je AÚ SAV.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP