V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenské domácnosti prejavujú o vlastnú výrobu energie rekordný záujem, čo spôsobuje nečakané tempo čerpania finančných prostriedkov z programu Zelená domácnostiam. Podľa Slovenskej asociácie pre udržateľnú energetiku (SAPI) sa môžu všetky dostupné prostriedky minúť už koncom mája, ak bude dopyt rásť tak ako doteraz. Asociácia preto vyzýva Ministerstvo hospodárstva SR, aby urýchlene navýšilo alokáciu programu aspoň na 500 miliónov eur do roku 2029.

Na podporu obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti bolo pôvodne vyčlenených 107,7 milióna eur, ktoré mali vystačiť až do konca roku 2029. Realita je však iná – len do polovice apríla bolo vyčerpaných už 84 miliónov eur. To predstavuje takmer 80 % celej sumy, pričom na začiatku roka to bolo len okolo 62,5 milióna eur.

„Ak by záujem domácností rástol čo i len o 10 %, tak sa peniaze minú už koncom mája,“ upozornil výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba. Podľa neho je dôvod rastúceho záujmu jednoznačný – očakávaný koniec plošných dotácií na energie od budúceho roka. Domácnosti si začínajú uvedomovať, že vlastné zdroje energie sú cestou k stabilnejším a dlhodobo nižším nákladom.

Zmena dotácií ako spúšťač

Karaba pripomína, že nízke ceny energií boli doteraz udržiavané len vďaka štátnym zásahom. Štát už minulú jeseň zvažoval, že s tým prestane, no k skutočnému ukončeniu plošných dotácií dôjde až od budúceho roka. Domácnosti preto hľadajú alternatívy, ako sa pripraviť na rast cien plynu a tepla, ktoré podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť môžu stúpnuť až o 46 %, resp. 36 %.

Z programu Zelená domácnostiam môžu žiadatelia získať príspevok až do výšky 4370 eur, čo pri niektorých technológiách pokrýva až polovicu nákladov na zariadenie, ako sú fotovoltické panely, tepelné čerpadlá alebo kotly na biomasu.

Na obrázku sa nachádza rodinný dom vybavený solárnymi panelmi.
Unsplash/Mischa Frank

Výzva na presun eurofondov a strategické plánovanie

SAPI žiada ministerstvo, aby urýchlene preskúmalo možnosti presunu iných európskych zdrojov na program a zároveň zvážilo celkové navýšenie alokácie minimálne na 500 miliónov eur. Podľa Karabu je evidentné, že aktuálnych 107 miliónov eur nevydrží ani rok, a to v čase, keď sa najväčší nárast záujmu ešte len očakáva.

„Mnohí ľudia si ešte dnes neuvedomujú, koľko budú platiť za plyn bez dotácií. Tvrdú realitu spoznajú až na budúci rok, keď im prídu nové predpisy zálohových platieb,“ upozorňuje Karaba a dodáva, že záujem o vlastné zdroje energie bude následne ešte vyšší.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP