Americký Pentagón sa opäť ocitol pod paľbou kritiky a zažíva ďalší škandál ohľadne bezpečnosti. Minister obrany Pete Hegseth vytvoril ďalšiu chatovaciu skupinu v aplikácii Signal, kde citlivé informácie zdieľal nielen s predstaviteľmi americkej administratívy, ale aj s blízkou rodinou, vrátane advokáta. Informácie sa mali týkať leteckých útokov USA v Jemene. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Dve skupiny v aplikácií

Správy o existencii oficiálnej Signal skupiny, ktorú založil poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz, sa na verejnosť dostali v marci po tom, čo novinár Jeffrey Goldberg z magazínu The Atlantic odhalil, že bol do skupiny omylom pridaný. Najnovšie odhalenia o existencii ďalšej, neoficiálnej skupiny, kde sa nachádzali ľudia bez bezpečnostnej previerky, vrátane Hegsethovej manželky a brata, však vyvolali ešte väčšiu vlnu kritiky, ako aj otázok o tom, ako bývalý moderátor Fox News pristupuje k svojej funkcii na čele ministerstva obrany.

Pete Hegseth
Flickr

Podľa The New York Times boli v súkromnej skupine okrem členov rodiny sa nachádzali aj Dan Caldwell a Darin Selnick, vysokopostavení poradcovia ministra, ktorí boli minulý týždeň prepustení po obvinení z úniku nepovolených informácií. V skupine sa nachádzala aj Hegsethova manželka Jennifer, bývalá producentka Fox News, ktorá už v minulosti čelila kritike za svoju prítomnosť na rokovaniach o zahraničnej politike, vrátane stretnutí s britskými vojenskými predstaviteľmi, kde sa riešila vojna na Ukrajine.

Medzi členmi bol aj Phil Hegseth, mladší brat ministra, ktorý pôsobí ako senior poradca pre vnútornú bezpečnosť. Kritici sa pýtajú, prečo vôbec mali Jennifer alebo Phil prístup k detailom plánovaných vojenských útokov, keďže nepatria do okruhu ľudí, ktorí sú oprávnení manipulovať s tajnými informáciami.

Podľa zistení, Hegseth na komunikáciu nepoužíval zabezpečený vládny mobil, ale svoj osobný, čím obišiel bezpečnostné štandardy a protokoly.

Existenciu skupiny, ako aj jej obsah pre CNN dosvedčili traja svedkovia s tým, že Hegseth skutočne zdieľal detaily plánovaných úderov v Jemene ešte pred ich spustením. Uverejnené boli napríklad presné itineráre letov F/A-18 Hornet, ktoré sa mali zúčastniť útokov. Agentúra AP priniesla informáciu, že chatovacia skupina mala trinásť členov. Hegseth sa ku kauze oficiálne ešte nevyjadril. Údajne ju mal vytvoriť ako fórum na diskusiu o bežných administratívnych záležitostiach.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP