V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V posledných týždňoch sa na Slovensku rozšíril nový, mimoriadne prepracovaný druh internetového podvodu, ktorý cieli na používateľov populárnej komunikačnej aplikácie WhatsApp. Podvodníci využívajú dôveru medzi kontaktmi, aby sa dostali k účtom obetí a následne cez tieto účty vylákali peniaze od ich známych. Ako upozornil šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský, prípady sa množia a počet podvedených výrazne stúpa.

Podvod má zdanlivo nevinný začiatok. Mnohí používatelia dostali alebo ešte len dostanú správu, ktorá pôsobí, akoby ju poslal známy človek. Text žiada o hlasovanie za mladé talentované dievča, ktoré súťaží o štipendium na bezplatné vzdelávanie. Link v správe vedie na dôveryhodne vyzerajúcu webovú stránku, ktorá však v skutočnosti slúži podvodníkom na prevzatie kontroly nad účtom obete.

„V prvom kroku ide podvodníkom hlavne o to, aby dostali aplikáciu pod svoju kontrolu. Najskôr obeť nasmerujú na stránku a keď súhlasí s autorizáciou nového zariadenia, získajú cez webové rozhranie potrebnú kontrolu nad aplikáciou,“ vysvetlil Adamovský.

Pavúčia sieť kontaktov a žiadosti o pôžičky

Keď majú podvodníci prístup do WhatsApp účtu, automaticky kontaktujú známych obete. Prvej skupine kontaktov znovu posielajú žiadosť o hlasovanie, čím si budujú ďalšie prístupy. Druhej skupine už prichádzajú správy, ktoré sú zamerané na vylákanie peňazí – zvyčajne ide o žiadosť o pôžičku v hodnote do tisíc eur.

„Takto ako pavúk tkajú obrovskú sieť kontaktov, do ktorej môže spadnúť a zamotať sa v podstate každý z nás,“ varuje Adamovský.

hacker
Freepik

Zvlášť nebezpečné je, že podvodníci aktívne komunikujú z napadnutého účtu. V prípade, že niekto spozornie a začne klásť otázky, sú pripravení odpovedať skôr, než stihne zareagovať skutočný majiteľ účtu. Tým výrazne zvyšujú šancu, že oklamaný človek naozaj pošle peniaze.

Ako sa brániť a čo robiť, ak už je neskoro

Experti upozorňujú, že prevencia je kľúčová. Každý používateľ WhatsAppu by si mal pravidelne kontrolovať prepojenia aplikácie, najmä v prípade, že dostane podozrivú správu. Ak je v zozname aktívnych zariadení niečo neznáme, treba prístup okamžite zrušiť.

„Nezabudnite si skontrolovať v nastaveniach WhatsAppu prepojenia a zrušiť ich, ak máte akékoľvek podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu,“ odporúča Adamovský.

V prípade, že ste už peniaze poslali podvodníkovi, je nevyhnutné ihneď kontaktovať svoju banku a políciu. Rýchla reakcia môže pomôcť zastaviť prevod alebo aspoň znížiť výšku škody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP