Výskumníci z Číny predstavili nositeľný systém umelej inteligencie, ktorá by mohla výrazne pomôcť k zlepšeniu života nevidiacim či slabozrakým. Zariadenie funguje ako sprievodca, ktorý umožňuje nevidiacim pohybovať sa plynulo a samostatne bez akejkoľvek inej pomoci. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Dokážu čiastočne nahradiť oči

Zariadenie pripomína futuristické okuliare, ktoré obsahujú kameru, slúchadlá a procesor umelej inteligencie. Zariadenie má kompaktný dizajn v ľahkom prevedení, aby používateľom zabezpečoval komfort aj pri celodennom nosení.

Základom systému je kamera umiestnená medzi obočím, čo predstavuje ideálnu polohu, aby mala dobrý výhľad na okolie. Získané zábery v reálnom čase analyzuje umelá inteligencia, ktorá identifikuje objekty v priestore. Systém momentálne dokáže rozpoznať 21 objektov ako sú stoličky, posteľ, stoly, umývadlá či televízory až po jednotlivé potraviny.

AI okuliare pre nevidiach
Tang a kol./Nature Machine Intelligence

Používateľa navigujú zvukové signály cez špeciálne slúchadlá, ktoré vedú zvuk cez lebečnú kosť bez toho, aby prekrývali okolité zvuky. Podľa vedúceho výskumu, docenta na Šanghajskej dopravnej univerzite Gu Leilea, systém môže čiastočne nahradiť oči.
Vedci sa snažili vytvoriť zariadenie, tak aby nebolo zložité na používanie a zároveň nezahltil používateľov zdĺhavými informáciami tak, ako to robia už existujúce pomôcky.

„Na rozdiel od navigácie v aute, ktorá dáva podrobné pokyny, my sa snažíme výstupy AI zredukovať na minimum a podávať len tie informácie, ktoré sú kľúčové pre orientáciu, aby ich mozog dokázal ľahko spracovať,“ uviedol Gu.

Úspech prvotných testov

Úspešnosť technológie potvrdili aj prvé testy, do ktorých sa zapojilo 20 dobrovoľníkov so zrakovým postihnutím. Po dvadsiatich minútach tréningu sa väčšina účastníkov dokázala so systémom pohodlne orientovať. samotné nastavenie cieľa je veľmi jednoduché, používateľ vysloví hlasový príkaz, systém nájde bezpečnú trasu a počas chôdze poskytuje len tie najnevyhnutnejšie upozornenia.

Okrem toho vedci vyvinuli aj tenké vibračné náplasti na zápästia a prsty, ktoré slúžia ako doplnok pri navigácií. Majú vlastný kamerový systém a zavibrujú vždy, keď je prekážka v blízkosti. Pomáhajú aj pri presnejšom uchopení predmetov.

Vývojári chcú projekt rozšíriť tak, aby fungoval aj v exteriéri, kde je prostredie dynamickejšie a predvídavosť ešte dôležitejšia. Pracuje sa na lepšom rozpoznávaní objektov, prispôsobení trasy v reálnom čase a samozrejme aj na prepojení s GPS navigáciou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP