V čase, keď obchodná vojna medzi USA a Čínou naberá na obrátkach, hľadajú Spojené štáty nové spôsoby, ako si zabezpečiť prísun kľúčových surovín potrebných na výrobu. Jedným z najinovatívnejších krokov je recyklácia starých batérií, ktorá uumožňuje opätovné získavanie kovov vzácnych zemín, ktoré sú nevyhnutné na výrobu elektromobilov, smartfónov či iných technológií.

Kľúčovým hráčom v tomto procese sa stala spoločnosť Redwood Materials, ktorú založil spoluzakladateľ Tesly a dlhoročný spolupracovník Elona Muska JB Straubel. Spoločnosť nadviazala spoluprácu so známou zdieľanou dopravnou platformou Lime, ktorá čelí problému nevyužitých batérií zo starších elektrokolobežiek a bicyklov. Vďaka tomuto partnerstvu sa staré batérie opäť zapoja do výrobného cyklu, čím USA získajú novú strategickú výhodu v čase, keď Čína obmedzuje export niektorých vzácnych kovov. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Recyklácia ako nový pilier americkej sebestačnosti

Zatiaľ čo batérie tvoria viac ako 40 percent nákladov na výrobu elektromobilov, ich komponenty pochádzajú prevažne z Číny. Nový prezident USA však nastavil tvrdší kurz a zaviedol vysoké clá na čínske produkty. Čína odpovedala obmedzením exportu kovov vzácnych zemnín, čím ohrozila plynulosť dodávok pre americký priemysel. Riešenie ponúka práve recyklácia.

Lime

V minulosti bol proces recyklácie často neefektívny, no v prípade drahých kovov, ako sú lantán, neodým či dysprózium, sa investície do zberu a spracovania vyplácajú. Spoločnosť Redwood Materials už v roku 2024 spracovala 20 gigawatthodín batériového odpadu, čo by stačilo na výrobu 250-tisíc elektromobilov. A to len zo starých áut, skútrov a elektrobicyklov. Recyklované materiály dosahujú až 98 % návratnosť do dodávateľského reťazca a zároveň si zachovávajú vysokú kvalitu.

Ekonomická logika a geopolitická nezávislosť

Pre spoločnosti ako Lime má spolupráca s Redwoodom aj praktický prínos – zbavujú sa starých batérií, ktoré by inak zostávali pohodené v uliciach po skončení svojej životnosti, typicky po 500 cykloch nabíjania. Náklady na ich zber a spracovanie sú vysoké, no s pomocou recyklačného partnera sa Lime môže ďalej prezentovať ako udržateľná značka s environmentálnym zámerom.

Tesla/Úprava redakcie

 

Zároveň tým USA získavajú nezávislosť od čínskych dodávateľov a posilňujú domáci priemysel. Ako poznamenáva zdroj z firmy: „Redwood dokáže z batérií získať materiály na nové vysoko kvalitné články, ktoré sa môžu ďalej recyklovať až na 98 %.“

V konečnom dôsledku tak recyklácia predstavuje nielen ekologický, ale aj ekonomicky a geopoliticky výhodný krok, ktorý môže v blízkej budúcnosti zásadne ovplyvniť rovnováhu síl vo výrobe moderných technológií.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP