Nový výskum z Nankai University odhaľuje nečakaný spôsob, akým sa mikroplasty z okolia dostávajú do rastlín. Výskumníci zistili, že listy absorbujú mikroplasty priamo z ovzdušia. Ich štúdia potvrdila prítomnosť mikroplastov v listoch rastlín v rôznych prostrediach – od mestských oblastí až po poľnohospodársku pôdu. O téme informoval portál Phys.org.

Mikroplasty v štruktúrach listov

Výskumníci počas laboratórnych aj terénnych testov zistili, že listy dokážu priamo absorbovať mikroplasty zo vzduchu. Tie následne migrujú do cievnych tkanív a zachytávajú sa v špecializovaných štruktúrach, akými sú trichomy. Mikroplasty vstupujú do rastlín cez prieduchy, ktoré fungujú ako brána medzi ovzduším a vnútornými tkanivami.

Predošlé štúdie merali vzdušné mikroplasty v mestách ako Paríž, Šanghaj, Južná Kalifornia či Londýn, pričom hodnoty sa pohybovali od 0,4 do neuveriteľných 2 502 častíc na meter kubický. Predošlé laboratórne pokusy ukázali, že rastliny môžu cez listy absorbovať aj iné nanočastice, napríklad striebro či oxid medi, čo vedcov viedlo k otázke, či a ako absorbujú aj plastové častice.

štruktúra listu
Freepik

Štúdia z Nankai University sa sústredila na štyri lokality v čínsko​m Tianjine: továreň na výrobu polyesterových vlákien (Dacron), verejný park, skládku odpadu a univerzitný areál. Vedci navyše pestovali kukuricu v kontrolovanom prostredí, kde bola vystavená prachu obsahujúcemu mikroplasty. Pred analýzou výskumníci umyli listy destilovanou vodou a etanolom, aby odstránili vonkajšie nečistoty.

Štúdia ukázala, že listy rastlín zo skládky a z okolí továrne na výrobu polyesteru obsahovali až stonásobne viac plastových častíc než listy z univerzitného areálu. Na najviac znečistených miestach vedci namerali koncentrácie PET v rádoch desiatok tisíc nanogramov na gram suchej váhy listov, pričom polystyrén nasledoval podobný vzor. Najvyššie hodnoty sa objavili v listoch rastlín zo skládky.

Mikroplasty sa dostávajú do listov cez prieduchy

Vedci objavili mikroplasty PET a PS aj v deviatich druhoch listovej zeleniny; rastliny pestované na otvorenom priestranstve obsahovali viac plastov než tie v skleníkoch. Staršie, vonkajšie listy zhromažďovali viac plastov než mladšie či vnútorné, čo naznačuje, že plastové častice sa v listoch hromadia postupom času.

Laboratórne pokusy s kukuricou ukázali, že už po jednom dni expozície prachu s mikroplastmi sa dalo zmerať množstvo PET priamo v tkanivách listov, pričom pri rovnakom vystavení koreňov sa PET nezistilo ani v koreňoch, ani v stonkách. Vedci potvrdili, že mikroplasty prenikajú do rastlín cez prieduchy. Aplikácia kyseliny abscisovej na korene kukurice uzavrela prieduchy a výrazne obmedzila príjem plastových častíc.

Odborníci varujú, že ďalší výskum, ktorý bude publikovaný v Nature, bude kľúčový pre pochopenie environmentálnych a zdravotných rizík spojených s akumuláciou mikroplastov – nielen v rastlinách, ale aj v živočíchoch, hmyze, mikroorganizmoch a napokon v ľudskom tele.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP