V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Kanadská vláda sa rozhodla zmierniť odvetné opatrenia, ktoré zaviedla v reakcii na americké dovozné clá uvalené bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Uvoľnenie podmienok sa bude týkať predovšetkým automobilového priemyslu, ale výnimky dostanú aj ďalšie kľúčové sektory kanadskej ekonomiky. O rozhodnutí v utorok informovalo kanadské ministerstvo financií, pričom správu priniesla agentúra Reuters.

Trumpove clá na oceľ, hliník, automobily a autokomponenty spustili reťazovú reakciu, v ktorej Kanada prijala odvetné opatrenia. Tie síce mali za cieľ ochrániť domácich producentov a ukázať rozhodnosť voči americkej politike, no ukázalo sa, že niektoré kanadské firmy na ne doplatili. Časť podnikov musela prepúšťať zamestnancov a iné očakávajú zníženie tržieb a zisku v aktuálnom roku.

Výnimky pre automobilky pod podmienkou domácej výroby

Obchodná vojna s USA tak spôsobila, že tlak na domáce podniky rástol nielen zo zahraničia, ale aj zvnútra. Viaceré obchodné združenia a priemyselné zväzy žiadali vládu, aby zohľadnila špecifické potreby odvetví, ktoré sa stali obeťou vlastných ochranných opatrení.

V reakcii na túto situáciu kanadská vláda rozhodla, že automobilky pôsobiace na kanadskom území budú môcť dovážať určitý počet vozidiel vyrobených v USA. Podmienkou je, že zároveň zachovajú domácu výrobu, budú pokračovať v zamestnávaní pracovníkov a realizujú plánované investície.

Nemecké sklady sú preplnené nepredanými autami. Pixabay

Túto stratégiu potvrdil aj kanadský premiér Mark Carney. „Naše odvetné dovozné clá nebudú platiť, ak automobilky budú v Kanade ďalej vyrábať, zamestnávať ľudí a investovať,“ uviedol Carney. V opačnom prípade, ak firmy nebudú plniť tieto záväzky, budú sa na ich dovoz vzťahovať štandardné 25-percentné clá.

Odklady ciel pre ďalšie sektory

Okrem automobilového priemyslu plánuje Kanada udeliť šesťmesačný odklad ciel aj na určitý tovar dovážaný z USA, ktorý je dôležitý pre spracovateľský priemysel a sektor balenia potravín a nápojov. Výnimky sa budú vzťahovať aj na produkty a zariadenia využívané v zdravotníctve, verejnom zdraví a bezpečnosti.

Tento krok má zmierniť negatívny dopad obchodných sporov na kľúčové oblasti domácej ekonomiky. Ministerstvo financií týmto rozhodnutím vysiela signál, že ochrana trhu musí byť vyvážená ohľadom na reálne potreby podnikateľského prostredia.

Kanada sa tak usiluje nájsť rovnováhu medzi ochranou svojich výrobcov a udržiavaním zdravého obchodného prostredia, ktoré nezaťaží domácu výrobu viac, než je nutné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP