V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Globálny dopyt po rope v najbližších rokoch porastie pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) so sídlom v Paríži znižila svoje prognózy pre roky 2025 a 2026, a to len deň po podobnom kroku od kartelu OPEC. Dôvodom je najmä eskalácia obchodného napätia, ktorú vyvolali nové clá zavedené americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ako aj celkové oslabenie globálneho hospodárskeho výhľadu.

IEA teraz očakáva, že v roku 2025 sa dopyt po rope zvýši len o 726-tisíc barelov denne, čo je výrazne menej než predchádzajúci odhad 1,03 milióna barelov denne. Celkový denný priemer tak dosiahne 103,5 milióna barelov denne. V roku 2026 sa tempo rastu ešte viac spomalí na 692-tisíc barelov denne, čo ďalej potvrdzuje obavy z ochladenia svetového hospodárstva.

Na porovnanie, OPEC naďalej očakáva rast dopytu na úrovni približne 1,3 milióna barelov denne, čím si udržiava optimistickejší výhľad. Rozdiel v prístupe oboch inštitúcií zdôrazňuje narastajúcu neistotu na trhu s ropou.

Dôvodom sú clá a slabší hospodársky rast

V najnovšej mesačnej správe IEA uvádza, že jej revidované predpovede vychádzajú z nižších odhadov hospodárskeho rastu. Globálny hrubý domáci produkt by mal podľa agentúry v roku 2025 stúpnuť len o 2,4 % a v roku 2026 o 2,5 %, čo je pokles oproti predchádzajúcemu výhľadu 3,1 % v oboch rokoch.

Agentúra zároveň upozorňuje na značné riziká spojené s obchodnými rokovaniami, ktoré sa majú konať počas 90-dňového odkladu recipročných ciel medzi USA a inými krajinami. „Trhy s ropou čaká hrboľatá jazda a nad našimi prognózami na tento a budúci rok visia značné neistoty,“ konštatuje IEA.

ropa, rara, ropovod
TASR

Ceny ropy pod tlakom geopolitiky

Ceny ropy už v uplynulom týždni reagovali na tieto obavy – klesli na najnižšiu úroveň za viac ako štyri roky. Aj keď sa na ropné produkty aktuálne nevzťahujú nové americké clá, trhy reagujú na neistotu, ktorú so sebou obchodné konflikty prinášajú. Investori sa obávajú, že opatrenia môžu zvýšiť infláciu, oslabiť dopyt a uvrhnúť globálnu ekonomiku do recesie, čo by malo priamy dopad na spotrebu ropy.

Hoci OPEC a IEA majú odlišné odhady budúceho rastu dopytu, obe organizácie sa zhodujú v tom, že trh s ropou je pod silným tlakom globálnych neistôt. Vývoj bude závisieť nielen od makroekonomických ukazovateľov, ale aj od diplomacie a schopnosti zvládnuť obchodné napätie, ktoré v súčasnosti definuje náladu na svetových energetických trhoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP