V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko si nakoniec udržalo šancu spustiť jeden z najvýznamnejších projektov digitálnej transformácie – superpočítač Perun, ktorý má byť uvedený do prevádzky do konca roka 2025 v Bratislave. Projekt za 40 miliónov eur, financovaný z Plánu obnovy a odolnosti, bol podľa predstaviteľov ohrozený nezáujmom predchádzajúceho vedenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). V utorok o jeho aktuálnom stave informovali minister Samuel Migaľ a predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Superpočítač Perun bude inštalovaný v areáli Centra spoločných činností SAV v Bratislave. Práce na výstavbe a rekonštrukcii priestorov aktuálne prebiehajú – buduje sa základová doska pre modulárne dátové centrum a zabezpečuje sa technické pripojenie pre samotný systém.

Digitálna infraštruktúra pre vedu aj biznis

Podľa Šajgalíka pôjde o kľúčový prvok národnej výpočtovej infraštruktúry, ktorý umožní slovenským vedcom aj firmám realizovať výpočtovo náročné projekty v oblasti fyziky, chémie, bioinformatiky, inžinierskych vied aj umelej inteligencie

„Nie je to len o tom, že by sme stratili prostriedky, ale že by sme stratili možnosť inštalovať na pôde Slovenskej akadémie vied takýto významný projekt,“ upozornil Šajgalík. Doplnil, že SAV už investovala do prípravy projektu takmer milión eur, aby bola inštalácia možná.

Samuel Migaľ a predseda SAV Pavol Šajgalík.
TASR

Minister investícií Samuel Migaľ zdôraznil, že bez zmeny prístupu by Slovensko o projekt mohlo prísť. „Veda a výskum sú pre budúcnosť Slovenska kľúčové, bez nich nemôžeme naplno napredovať v digitálnej ére. Nové vedenie rezortu urobilo maximum, aby sme tento superpočítačový projekt vedeli realizovať,“ povedal Migaľ a zároveň kritizoval predchádzajúce vedenie MIRRI, ktoré podľa neho nemalo záujem o realizáciu projektu, čím by Slovensko mohlo prísť o alokované európske prostriedky.

Zmluva s technologickým partnerom už podpísaná

Proces implementácie projektu prebieha už od roku 2023. Verejné obstarávanie prebehlo od mája do septembra minulého roka a v súčasnosti je už podpísaná zmluva s firmou Eviden Slovakia, ktorá sa špecializuje na technológie vysokovýkonného počítania (HPC). Práve tá zabezpečí technické riešenie, ktoré bude schopné obslúžiť široké spektrum aplikácií.

Perun nebude určený len pre akademickú obec. Prístup k výpočtovým kapacitám budú mať aj verejná správa, podniky a výskumné inštitúcie, pričom projekt počíta aj so spoluprácou so súkromným sektorom. To otvára dvere k vzniku nových inovatívnych riešení, ktoré môžu posilniť konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP