Bez posádky, bez kapitána, ale s obrovským potenciálom – takto vyzerá nový projekt, ktorý má ambíciu zásadne zmeniť spôsob, akým americké námorníctvo funguje na mori. Mladý bostonský startup Blue Water Autonomy, ktorý vznikol ešte len minulý rok, oznámil vývoj autonómneho plavidla, ktoré bude schopné preplávať tisíce námorných míľ úplne samostatne.

Za touto ambicióznou víziou stoja bývalí dôstojníci amerického námorníctva v spolupráci s technologickými lídrami, ktorí predtým pôsobili v spoločnostiach ako Amazon Robotics či iRobot. Ich cieľ je jasný – vytvoriť misiami overenú platformu schopnú operovať v rizikových a napätých námorných oblastiach bez toho, aby na palube bol jediný člen posádky, informuje Interesting Engineering.

USA pripravujú flotilu bezposádkových lodí

Plánovaná autonómna loď od Blue Water Autonomy bude merať približne 30 metrov na dĺžku. Takáto veľkosť ju radí medzi stredne veľké námorné platformy, ale bez potreby posádky dokáže efektívne využiť každý centimeter priestoru na palube. So svojimi tisíckami námorných kilometrov dojazdu by mala zvládnuť aj dlhodobé misie.

Z technického hľadiska pôjde o bezposádkové hladinové plavidlo s výtlakom okolo 100 ton, ktoré má byť viacúčelové. Plánuje sa jeho využitie na prepravu logistického nákladu, vykonávanie spravodajských, prieskumných a sledovacích (ISR) misií, ale aj podporu pri doručovaní munície – všetko bez potreby ľudského zásahu. Technológia, ktorú Blue Water vyvíja, je stavaná tak, aby zvládla dlhodobé autonómne nasadenie v náročných podmienkach. Konkrétne bude schopná:

  • Prepravovať logistický náklad, ako sú zásoby, vybavenie či palivo pre iné jednotky

  • Niesť ISR technológie, teda senzory a vybavenie na prieskum, sledovanie a spravodajské zbery dát

  • Podporovať transport a doručovanie munície alebo iných bojových systémov – opäť bez ľudskej prítomnosti na palube

Loď bude zároveň vybavená dlhodosahovými komunikačnými systémami, ktoré umožnia kontrolným centrám sledovať jej činnosť a v prípade potreby zasiahnuť, hoci jej primárna úloha je fungovať bez nutnosti zásahu operátora.

Na palube bude možné integrovať rôzne modulárne nákladové kontajnery alebo technológie v štýle „plug-and-play“, vďaka čomu bude loď jednoducho prispôsobiteľná aktuálnym operáciám – či už pôjde o tichý prieskum v blízkosti nepriateľského územia, logistickú podporu spojeneckých síl, alebo simulované bojové nasadenie ako súčasť flotily.

Nejde pritom o jediný podobný projekt v Spojených štátoch. Agentúra DARPA nedávno predstavila prototyp s názvom USX-1 Defiant, ktorý meria 55 metrov a váži 240 ton. Ten momentálne prechádza testovaním v prístavných podmienkach aj na otvorenom mori. Do vývoja autonómnych námorných systémov sa okrem Blue Water zapájajú aj firmy ako Anduril či Blue Halo.

Blue Water Autonomy sa však za veľmi krátky čas podarilo dosiahnuť značný pokrok – za menej ako rok vyvinuli kompletný systém autonómneho riadenia, začali testovanie v slanej vode a vytvorili návrhy konceptov lodí. Startup už teraz získal investície vo výške 14 miliónov dolárov od spoločností ako Eclipse, Riot a Impatient, čo mu umožní rozšíriť technický tím, zrýchliť testovanie a integrovať rôzne typy užitočných nákladov na svoju platformu.

10-tonový bezpilotný čln USA
Blue Water Autonomy

V pozadí technologického rozmachu cítiť rastúce geopolitické napätie – konflikty v Červenom mori, rastúce hrozby v Čiernom a Baltskom mori či rýchle zbrojenie Číny v Tichom oceáne nútia Spojené štáty hľadať efektívnejšie spôsoby, ako udržať svoju prítomnosť a odstrašujúcu silu. „Námorná sila bola po stáročia základom americkej bezpečnosti a prosperity,” pripomína Rylan Hamilton, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Blue Water Autonomy.

Podľa Hamiltona práve modernizácia námorného priemyslu môže byť kľúčom k budúcnosti – od podpory obrany, cez komerčnú prepravu, offshore energetiku až po luxusné jachty. „Veríme, že celé námorné hospodárstvo potrebuje transformáciu – a tá začína podporou amerického námorníctva, ktoré potrebuje dynamických priemyselných partnerov schopných priniesť tú najlepšiu technológiu,” dodáva.

Americké námorníctvo tak možno už čoskoro začne používať autonómne bojové lode popri tradičných torpédoborcoch, ponorkách či lietadlových lodiach, čím výrazne posilní svoju flexibilitu aj schopnosť reagovať na krízové situácie. Ako uviedol Seth Winterroth z investičnej spoločnosti Eclipse, “americká armáda potrebuje viac než len postupné zlepšenia, aby si udržala svoju pozíciu na globálnej scéne”.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP