V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Budúcnosť rakúskych ľadovcov visí na vlásku. Nová štúdia, publikovaná vo štvrtok v prestížnom vedeckom časopise The Cryosphere prináša znepokojivé zistenia: ak sa globálne otepľovanie nezastaví, všetky ľadovce v Rakúsku sa v priebehu niekoľkých desaťročí úplne roztopia.

Za štúdiou stojí rakúsko-britský tím výskumníkov, ktorý analyzoval vývoj ľadovcov v Tirolsku – oblasti, ktorú možno považovať za reprezentatívny vzor pre celú krajinu. Podľa vedcov by na záchranu čo i len zlomku alpských ľadovcov bolo potrebné obmedziť globálne otepľovanie na maximálne 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

Realita je však iná. Súčasné prognózy hovoria o náraste teploty o približne 2,7 stupňa, čo by znamenalo prakticky úplné roztopenie všetkých ľadových polí. „Príležitosti sa veľmi rýchlo uzatvárajú,“ upozorňuje spoluautor štúdie Fabien Maussion z univerzít v Bristole a Innsbrucku.

Päť ľadovcov už zmizlo, ďalšie čaká rovnaký osud

Štúdia upozorňuje, že medzi rokmi 2006 až 2017 sa úplne roztopilo už päť ľadovcov v oblastiach Ötztal a Stubaital. Ide o regióny, ktoré boli kedysi známe hustou sieťou ľadových masívov a turisticky atraktívnymi trasami po okrajoch ľadovcov. V súčasnosti sa z nich stávajú pusté údolia.

Situácia je natoľko vážna, že viaceré zvyšky ľadovcov už podľa výskumníkov nespĺňajú definíciu aktívneho ľadovca. „Sledujeme, ako ľadovce miznú. Zvyšky ľadovcov, ktoré už nemajú žiadny pohyb, tok alebo živnú oblasť, už vlastne nie sú ľadovcami. Hovorí sa im mŕtvy ľad,“ vysvetlil odborník z Inštitútu pre interdisciplinárny výskum hôr pri Rakúskej akadémii vied.

Pixabay

Dôsledky ďaleko presahujú vizuálny efekt

Zánik ľadovcov nie je len stratou turistickej atrakcie či symbolu alpskej krajiny. Ľadovce sú dôležitým regulátorom vodného cyklu – počas leta zásobujú rieky vodou, ktorú v zime zadržali v podobe snehu a ľadu. Ich miznutie tak ohrozuje nielen biodiverzitu a pôvodné ekosystémy, ale aj zásobovanie pitnou vodou či poľnohospodársku produkciu.

Dlhodobé otepľovanie navyše spôsobuje destabilizáciu horského terénu, čím rastie riziko zosuvov pôdy a lavín. Rakúske hory tak čelia nielen strate svojho ľadového pokladu, ale aj nárastu nebezpečenstva pre obyvateľov a turistov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP